Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Eksperci: jesteśmy na płaskowyżu inflacji, a początek roku to najprawdopodobniej jej kolejny wzrost

Musimy przygotować się na to, że inflacja na obecnym poziomie będzie utrzymywała się jeszcze kilka miesięcy, a na początku 2023 roku jeszcze wzrośnie do poziomu nawet 20 procent. Najważniejsze jest, aby nie wprowadzać chaosu w gospodarce. Działania rządu powinny być jednoznaczne, a NBP wyważone pomiędzy walką z inflacją, a dbaniem o gospodarkę - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  inflacja tarcza antyinflacyjna Rada Polityki Pieniężnej NBP Unia Europejska wojna na Ukrainie

Potrafisz rozpoznać fałszywą wiadomość? Systemy bezpieczeństwa nie pomogą, jeśli wcześniej dasz się nabrać oszustom

Zaledwie 22 proc. ankietowanych Polaków "ma całkowitą pewność", że potrafiłoby rozpoznać fałszywą wiadomość e-mail. Eksperci ChrońPESEL.pl zwracają uwagę, że nawet najbardziej złożone systemy nie pomogą, jeśli wcześniej "damy się nabrać oszustom" podszywającym się pod banki i inne instytucje finansowe.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo e-mail oszustwa

TYLKO U NAS Port w Elblągu minihubem kontenerowym? Przekop przez Mierzeję Wiślaną szansą dla regionu

Wybudowanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a dalej także przygotowanie toru wodnego do portu w Elblągu, będzie miało korzystny wpływ na miejscowości Zalewu Wiślanego - przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej. Podobnego zdania są włodarze okolicznych miejscowości. Sprawdzamy, jak nowy kanał żeglugowy zmieni region.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Elbląg warmińsko-mazurskie Przekop Mierzei 2022 infrastruktura

Ceny maksymalne na energię w UE. PIE: w Polsce objęłyby wytwórców 48 procent energii elektrycznej

Pomysł wprowadzenia cen maksymalnych na energię elektryczną może okazać się kołem ratunkowym dla unijnych firm i gospodarstw domowych - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce objęłyby one wytwórców 48 proc. energii elektrycznej - oszacowano w najnowszym Tygodniku Gospodarczym PIE.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA prąd węgiel

Zamrożenie cen energii. Zobacz, co się zmieni dla gospodarstw domowych od stycznia 2023

- W ramach Tarczy Solidarnościowej gospodarstwa domowe zużywające mniej niż 2000 kWh rocznie będą miały gwarantowaną cenę energii elektrycznej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rodziny z osobami niepełnosprawnymi, duże rodziny i gospodarstwa rolne mogą jednak liczyć na wyższy próg zużycia energii elektrycznej.  
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna energetyka POLSKA społeczeństwo prąd mieszkanie mieszkania oświetlenie

Firmy rodzinne na warszawskiej giełdzie. Marek Dietl: stabilność i rozwój to ich znaki rozpoznawcze

41 proc. spółek notowanych na warszawskim parkiecie to firmy rodzinne - wynika z opublikowanego w czwartek raportu GPW i firmy Grant Thornton. Na koniec sierpnia 2022 r. na Głównym Rynku GPW notowane były 172 spółki rodzinne. Ich liczba zmniejszyła się o 6 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale udział procentowy tego segmentu na całym rynku utrzymał się na niezmienionym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  gpw giełda papierów wartościowych firma raport

Część firm podnosi ceny, nie rezygnując z wysokich marż. Prof. Gatnar: zachowujmy się racjonalnie

Dla niektórych firm inflacja stała się wygodnym usprawiedliwieniem podnoszenia cen, z zachowaniem własnej marży - ocenił były członek RPP, ekonomista prof. Eugeniusz Gatnar. Przyznał, że w sytuacji kryzysu racjonalne jest ograniczanie konsumpcji i oszczędzanie. Jego zdaniem część konsumpcji, z którą mieliśmy dotąd do czynienia, była "konsumpcją nadmiarową".
Zobacz więcej na temat:  finanse osobiste oszczędzanie ceny inflacja koszty stopy procentowe energia elektryczna

GITD: w wakacje fotoradary zarejestrowały prawie 204,2 tys. przypadków przekroczenia prędkości

- W trakcie wakacji fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały blisko 204,2 tys. przypadków niestosowania się kierujących do obowiązujących ograniczeń prędkości. To o około 30 proc. mniej naruszeń prędkości niż rok temu - podkreśliła rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio POLSKA drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze samochody samochód fotoradar policja policja polska służby i bezpieczeństwo pieniądze GDDKiA