Polskie Radio
Section05
państwo

TYLKO U NAS Separatyzm w Europie. W tle wrogie działania Rosji

Naddniestrze, Abchazja, Osetia Południowa, ale także Katalonia czy Szkocja - wszystkie one są regionami separatystycznymi, pozostając dotąd formalnie w granicach swoich krajów. Część z nich chce autonomii, a część oderwania się od państwa, w którego granicach się znajdują. Niemal każde państwo na świecie posiada taki region.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska autonomiczny państwo terroryzm IRA Kraj Basków katalonia naddniestrze Rosja Flandria Szkocja Osetia Południowa Abchazja Andaluzja Bawaria Polski Instytut Spraw Międzynarodowych infografika

"Państwo/Der Staat" w języku starogreckim. "Coś kompletnie szalonego" Jana Klaty w krakowskim Teatrze Słowackiego

"Państwo" Platona to jeden z podstawowych i najważniejszych tekstów cywilizacji śródziemnomorskiej. Trudno wyobrazić je sobie na scenie teatralnej, jednak Jan Klata i zespół Teatru im. J. Słowackiego podjęli to ryzykowne wyzwanie. Żeby było trudniej i ciekawiej, całość jest grana w języku oryginału, czyli starogreckim! Premiera odbyła się w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Platon państwo filozofia SZTUKA Jan Klata Tomasz Miara Trójka

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo patriotyzm społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński Święto Niepodległości

Prof. Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo

- Nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo, właśnie z takimi wszystkimi klasycznymi pojęciami, jak "suwerenność", "prawo", "prawo pozytywne", "prawo konstytucyjne" czy "prawo międzynarodowe" - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 ŚWIAT filozofia społeczeństwo państwo

Biały orzeł z diabelskimi rogami, wężami i odwróconym krzyżem, ale... Sąd zdecydował o uniewinnieniu Nergala

W piątek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok w sprawie dotyczącej znieważenia polskiego godła przez członków zespołu "Behemoth". Sąd uniewinnił Adama "Nergala" Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wyrok nie jest prawomocny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo wiara państwo Gdańsk godło

"Sytuacja gwałtownie się zmienia". Gen. Samol o bezpieczeństwie międzynarodowym

- W tej chwili jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Samol, wykładowca z ASzWoj.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 armia wojsko Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo siły zbrojne bezpieczeństwo państwo ochrona

Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej

Przedstawiciele nurtu rewizjonistycznego krytykują polską politykę lat trzydziestych, przekonując, że powinniśmy zawrzeć pakt z III Rzeszą. Ich zdaniem taka decyzja pozwoliłaby uniknąć strat wojennych, a po zmianie frontu skorzystać z przynależności do obozu zwycięzców. To dość oryginalny sposób patrzenia na historię. Czy mamy do czynienia z poważną ofertą intelektualna?
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Trójka społeczeństwo państwo Klub Trójki historia Polski piotr gontarczyk