Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Eksperci: przyszły rok będzie bardzo trudny dla naszej gospodarki

Czeka nas bardzo trudny rok i to jest pewne. Poza tym istnieje wiele zmiennych, które będą kształtowały zarówno poziom cen jak i wzrostu naszej gospodarki. z pewnością czeka nas jednak dwucyfrowa inflacja przez najbliższy rok i słaby wzrost gospodarczy, choć nie recesja. Pod znakiem zapytania stoi utrzymanie tak niskiego jak obecnie poziomu bezrobocia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Maszczyk z Kolegium Gospodarki Światowej SGH i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  pkb inflacja NBP recesja energetyka Unia Europejska

ANALIZA Amerykańscy naukowcy o oszczędzaniu na emeryturę. Wnioski z badań sprzeczne z przyjętą praktyką

Większość doradców finansowych twierdzi, że młodzi ludzie powinni zacząć oszczędzać jak najwcześniej i to najlepiej z myślą o emeryturze (m.in. po to, by jak najlepiej skorzystać z mechanizmu oferowanego przez procent składany). W niedawno opublikowanym artykule badacze amerykańscy sugerują jednak, że młodzi ludzie nie powinni oszczędzać na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  biznes handel infografika społeczeństwo oszczędności

Polscy inwestorzy preferują Europę Środkowo-Wschodnią. Chętniej wybierają Czechy niż Niemcy

W Europie Środkowej i Wschodniej skoncentrowane jest 50 proc. polskich inwestycji zagranicznych, z czego najwięcej w Czechach - wynika z raportu "Polski biznes za granicą. Jak polskie firmy prowadzą ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej". Według opracowania, pod względem wielkości rynku najbardziej atrakcyjnymi do inwestowania krajami są Czechy i Rumunia, pod względem poziomu rozwoju - Słowenia, Estonia i Czechy.
Zobacz więcej na temat:  firma inwestycje inwestycje zagraniczne biznes Europa Środkowo-Wschodnia

Prezes PFR: recesja krajów UE w przyszłym roku, nie osiągnie poziomu z czasów pandemii i kryzysu finansowego z roku 2008

- Polska nie będzie dotknięta recesją, która wydaje się nieuchronna w przypadku takich krajów jak np. Niemcy i Włochy, ale możemy się spodziewać spowolnienia gospodarczego, co wynika z mniejszego popytu zagranicą na nasze towary eksportowe - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antyinflacyjna inwestycji infrastrukturalne UE obligacje tarcza antykryzysowa inflacja recesja Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy pkb

"To jest to, czego się spodziewaliśmy". Marszałkowski o przejęciu aktyw Gazpromu

- To jest to, czego się spodziewaliśmy po wszystkich latach problemów z Gazpromem. Kiedy wybuchła wojna i Gazprom zerwał kontrakt na dostawy gazu do Polski, to liczyliśmy, że również zrobi się porządek z udziałami w spółce EuRoPol Gaz - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Gazprom gaz polityka

Wozy bojowe Borsuk dla polskiego wojska. Szef MON zapowiada podpisanie umowy z PGZ i podaje termin

W przyszłym roku zakładam, że po pozytywnym zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z Polską Grupą Zbrojeniowa, z Hutą Stalowa Wola dotyczącą seryjnej produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie MON

"Korzyść dla USA, Polski i całego NATO". Ambasador Mark Brzezinski o współpracy przy serwisowaniu F-16

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski polsko-amerykańską współpracę w serwisowaniu myśliwców F-16 określił jako "korzyść dla USA, Polski i całego NATO". Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 2 w Bydgoszczy odebrały pierwszą tego typu maszynę amerykańskich sił stacjonujących w Europie. Do końca roku do bydgoskich zakładów trafią jeszcze dwa takie samoloty bojowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo NATO USA Mark Brzezinski Stany Zjednoczone

Walka ze smogiem. GIOŚ informuje, gdzie sprawdzić aktualną jakość powietrza

To od naszego codziennego zachowania zależy jakość powietrza - przekonywali w Dniu Czystego Powietrza przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W Polsce funkcjonuje niemal 300 stacji pomiarowych, a aktualną jakość powietrza dla danej lokalizacji można sprawdzić na portalu i w aplikacjach mobilnych inspektoratu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia energetyka powietrze smog POLSKA społeczeństwo

Nowy "Raport o inflacji" NBP. Bank centralny szacuje wzrost PKB i poziom CPI w kolejnych latach

Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., w roku 2023 będzie to 0,7 proc., a w 2024 roku PKB wzrośnie o 2 proc. - wynika z centralnej ścieżki projekcji PKB opublikowanej w "Raporcie o inflacji" NBP. Analitycy zakładają, że inflacja w tym roku wyniesie 14,5 proc., w przyszłym roku 13,1 proc., natomiast w 2024 r. będzie to 5,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  NBP inflacja pkb prognoza stopy procentowe

Premier Morawiecki: wspólnie ze spółkami energetycznymi wypracowujemy nową tarczą antyinflacyjną

Zgodnie z prognozami większości instytucji analitycznych, od drugiej połowy 2023 r. inflacja będzie w trendzie spadającym - mówił premier Mateusz Morawiecki. Rząd stara się iść drogą środka, przewidywać, co jest najbardziej prawdopodobne i w oparciu o to budować np. scenariusze budżetowe - dodał premier.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antyinflacyjna inflacja premier Mateusz Morawiecki

System dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie. Wiceminister aktywów: program jest w zasadzie powszechny

Około 2,3 tys. gmin na prawie 2,5 tys. wszystkich gmin w Polsce zarejestrowało się w programie dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie - poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że wstępne dane, które spływają z samorządów wskazują, iż na razie zapotrzebowanie jest niższe niż wcześniej szacowne.
Zobacz więcej na temat:  samorząd energetyka węgiel cena POLSKA społeczeństwo

"Jestem przekonany, że razem z NBP będziemy w stanie opanować inflację". Premier o prognozach gospodarczych

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "zgodnie z prognozami większości instytucji analitycznych, od drugiej połowy 2023 r. inflacja będzie w trendzie spadającym". - Rząd stara się iść drogą środka, przewidywać, co jest najbardziej prawdopodobne i w oparciu o to budować np. scenariusze budżetowe - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adam Glapiński NBP stopy procentowe inflacja społeczeństwo Mateusz Morawiecki premier