Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Janusz Śniadek: jest konieczne odstąpienie od rozwiązań dot. handlu emisjami CO2

- O ile odstąpienie od rozwiązań dotyczących handlu emisjami CO2 jest konieczne z punktu widzenia Polski, o tyle te kraje, którym dynamiczny rozwój i znaczenie Polski jest nie na rękę, wcale nie są do tego skłonne. Mam tu na myśli Niemcy i Francję - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Janusz Śniadek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek Janusz Śniadek POLSKA polityka energetyka węgiel emisja co2

Niemcy: minister gospodarki oskarżany o sianie paniki ws. kryzysu gazowego

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie telewizyjnym odrzucił zarzuty opozycyjnych chadeków o "sianie paniki" i przedstawianie "scenariuszy grozy". Chodzi o jego wypowiedzi z weekendu, gdy twierdził, że jeśli Rosja całkowicie wstrzyma dostawy gazu, to niemiecki przemysł wstrzyma pracę, a Niemców czekają bardzo duże trudności – pisze we wtorek portal programu informacyjnego "Tagesschau".
Zobacz więcej na temat:  gaz Niemcy oszczędzanie miasto samorząd Rosja import zima

Zgoda UE na wykorzystanie atomu i gazu w "zielonej transformacji" daje podstawy do budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Założenie, że energetyka nadal będzie się opierać głównie na węglu jest błędne, ale także założenie że bez atomu i gazu uda się osiągnąć cele "Fit for 55" tylko dzięki OZE, to także jest utopia. Te postawy są efektem zaostrzenia się sporu w UE o przyszłość OZE, a wojna na Wschodzie tylko uwypukliła te dwa skrajne poglądy - powiedział Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  atom Komisja Europejska OZE zielona energia gaz ziemny wodór

Rząd chce pobudzać wzrost inwestycji i produktywność firm. Przyjęto odpowiednią uchwałę w tej sprawie

Rząd przyjął uchwałę w sprawie "Strategii produktywności 2030", która ma być wykorzystywana do pobudzenia wzrost inwestycji i produktywności przedsiębiorstw. Zakłada ona m.in. wsparcie cyfrowej i zielonej transformacji polskich firm - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  inwestycje innowacyjna gospodarka innowacyjność eksport firma firmy produkcyjne

Skarga spółki Nord Steram 2. Bogatko: wyrok TSUE w zasadzie nic nie zmienia

- Prawo unijne powstaje w danym momencie, to znaczy ono nie istnieje jako takie, tylko jest po prostu kreowane na konkretne zapotrzebowania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko z Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Bogatko Antoni Trzmiel Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Nord Stream 2 energetyka dyrektywa UE gaz ziemny gaz infografika prawo

Diesel jest równie „EKO” co samochód z napędem elektrycznym?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI zużywa w cyklu swojego „życia” 164 MWh energii - to niższy wynik niż hybrydowej Toyoty Prius (167 MWh) czy w pełni elektrycznego Fiata 500e (171 MWh) – wynika z badania Life Cycle Assessment organizacji Green NCAP. Firma, która ocenia pojazdy pod kątem ekologii, przebadała pełny cykl życia aut z różnymi napędami i ich emisje, a wnioski są zaskakujące. Czy można zatem stwierdzić, że samochód z napędem diesla jest tak samo ekologiczny co elektryk?
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja zdrowie zanieczyszczenie powietrza diesel POLSKA ŚWIAT Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow radio kierowców 24 ekologia

Poziom inflacji zależy też od tarczy inflacyjnej. NBP przedstawia trzy scenariusze

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca roku obniżyłoby inflację o dodatkowe 0,6 pkt proc. w 2022 r. i kosztowałoby sektor finansów publicznych dodatkowe 5,1 mld zł w tym roku - uważają analitycy NBP. Według nich, przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna utrzymana będzie co najmniej do końca 2023 r., to szczytu inflacji można się spodziewać latem tego roku.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pkb tarcza antyinflacyjna NBP