Polskie Radio
Section05
Michał Żakowski

Misja w Afganistanie z innej perspektywy

Czy wiecie, że od roku 2001, od początku wojny Stanów Zjednoczonych z terrorem, w Afganistanie służyło ponad 28 tys. Polaków? 44 z nich poległo, a 361 zostało rannych. W "Klubie Trójki" Michał Żakowski rozmawiał właśnie o nich oraz o lekarzach i ratownikach na polu walki. Także walki o życie czy uratowanie sprawności żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Afganistan terroryzm talibowie Wojsko Polskie Trójka społeczeństwo

Czy i jak Zachód może naciskać na Kreml?

Szach mat w Moskwie. Podczas spotkania szefów Rosji i Unii Europejskiej Ławrow pokonał Borela i wyrzucił trzech dyplomatów: Polaka, Niemca i Szweda. Rosjanie twierdzą, że to kara za udział w protestach zwolenników skazanego na 3 i pół roku łagrów Aleksieja Nawalnego. Czy Wspólnota zareaguje, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy w ogóle ma możliwość nacisku?
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski społeczeństwo Unia Europejska Rosja sankcje Agnieszka Bryc Trójka

Komisja Europejska i cyfrowi giganci

Usunięcie profilu urzędującego jeszcze prezydenta Donalda Trumpa stało się momentem przełomowym w myśleniu o mediach społecznościowych. Kolejne wydarzenie, czyli wtargnięcie tłumu na Kapitol postawiło kolejne pytanie o ich wpływ na zachowanie się ludzi w systemie demokratycznym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Klub Trójki Unia Europejska cyfryzacja Facebook twitter social media media społecznościowe Michał Płociński Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Michał Żakowski Trójka Emmanuel Macron Unia Europejska Angela Merkel Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Brexit Rosja NATO Europa Adam Dąbrowski Wielka Brytania

Marek Wałkuski: impeachment Donalda Trumpa może bardzo głęboko podzielić Amerykę

- Nawet Demokraci obawiają się, że taki proces prezydenta Trumpa na początku kadencji Joe Bidena mógłby zdominować to, czym żyje Ameryka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Jak bardzo Demokraci i Republikanie są podzieleni w kwestii impeachmentu Donalda Trumpa?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Ameryka Północna Donald Trump Waszyngton Michał Żakowski Marek Wałkuski

Pszczoły i ludzie – renesans bartnictwa

Wiemy, że bez pszczół nie ma życia na naszej planecie. Nie każdy jednak wie, że można hodować je poza ulem. Bartnictwo, czyli chów pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, wraca z zapomnienia. Dowodem na to są dziesiątki bractw promujących pszczelarstwo leśne i wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Trójka społeczeństwo pszczoły UNESCO przyroda ekologia Białoruś

Po szczycie w Brukseli: kurz opada, co pozostaje?

Nie było weta Polski i Węgier. Z czego więc na szczycie w Brukseli zrezygnowano i co pozostało z rozporządzenia o praworządności? Wracają też rozmowy o wykorzystaniu funduszu odbudowy oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej. We Włoszech wybuchła już z tego powodu pierwsza kłótnia polityczna i pojawiła się groźba upadku rządu. Ponadto Unia zgodziła się na ostrzejsze normy klimatyczne na najbliższe lata.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Unia Europejska Bruksela POLSKA Węgry polityka Jarosław Guzy Łukasz Jasina Karol Wasilewski społeczeństwo Trójka

Brak porozumienia ws. budżetu może być porażką Niemiec. Aleksandra Rybińska o szczycie UE

W czwartek (10.12) rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego najważniejszym tematem jest zatwierdzenie budżetu na kolejnych siedem lat oraz funduszu odbudowy, który ma na celu pomóc unijnym gospodarkom w nadrobieniu strat spowodowanych pandemią koronawirusa. Polska i Węgry twardo sprzeciwiają się powiązaniu spraw finansowych z klauzulą przestrzegania praworządności, grożąc wetem. Sceptyczna jest też Holandia.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet ue budżet unijny Michał Żakowski

Wojna i koronawirus: tragedia syryjskich dzieci

Świat i media działają skokowo: skupiają się na wydarzeniu na pewien czas, by potem o nim zapomnieć, bo ich uwaga przenosi się w inny rejon. A to, co było obecne niemal bez przerwy w światowych serwisach, teraz przestaje istnieć w przestrzeni informacyjnej i nie jest warte nawet małej wzmianki. I tak też jest z wojną w Syrii. Dlatego umyka nam kolejna wojna, a raczej – dramatyczna walka z koronawirusem w północnej części tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski społeczeństwo Wojna w Syrii dzieci katastrofa koronawirus uchodźcy Trójka

Napięcia przed negocjacyjnym szczytem Unii Europejskiej

Nadchodzący tydzień ma być decydujący dla negocjacji budżetowych UE oraz wspólnotowego funduszu odbudowy. Polska i Węgry twardo negocjują na temat wiązania praworządności z budżetem Unii Europejskiej i jej funduszem odbudowy. Czy Bruksela będzie chciała kompromisu w tej sprawie i dlaczego pojawił się pomysł na wiązanie kwestii finansowych z pojęciem praworządności?
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Unia Europejska budżet ue Bruksela Węgry POLSKA weto Jarosław Guzy Wojciech Jakóbik Trójka