Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Sport otworzył mnie na ludzi". Niepełnosprawny sportowiec o swoim życiu

- Kiedyś uważałem, że moja niepełnosprawność jest problemem i przez całe życie będę siedział w czterech ścianach. Okazało się jednak, że mogę normalnie trenować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Biernat, niepełnosprawny sportowiec. W Tokio rozpoczynają się igrzyska paraolimpijskie, w których wezmą udział reprezentanci Polski. Co trzeba zrobić, aby móc uprawiać sport tak, jak oni?
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Karolina Rożej aktywność fizyczna Klaudia Porębska Katarzyna Gójska igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020 niepełnosprawni niepełnosprawność

Izabela Teodorkiewicz: na tym festiwalu są prawdziwe perełki, które warto zobaczyć

- Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", to nie tylko duże koncerty i wielkie gwiazdy, ale tez spotkania literackie, warsztaty, spacery po żydowskiej warszawie. My czytamy naszej publiczności wspaniałych klasyków żydowskich, razem poznajemy poezję, razem gotujemy, razem tańczymy i bawimy się. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz literatura kultura żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej Jakub Kukla Dwójka

"Dbanie o pamięć kultury żydowskiej". Ruszył 18. Festiwal "Warszawa Singera"

Uroczystym koncertem kantorów w synagodze im. Małżonków Nożyków rozpoczął się 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W ramach festiwalu odbędzie się prawie 200 imprez artystycznych w siedmiu dzielnicach Warszawy, a wydarzenie objął patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa KULTURA Żydzi muzyka klasyczna

Tylko dla Twoich oczu. Szyfrowane komunikatory internetowe

Epoka SMS-ów już dawno za nami. Dziś naszym ulubionym sposobem porozumiewania się (oprócz kontaktu twarzą w twarz), jest korzystanie z komunikatorów internetowych. Komunikacja z drugim człowiekiem powinna iść w parze z poczuciem bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, by nasze słowa czy zdjęcia wpadły z niepowołane ręce. W tym celu warto wyposażyć się w szyfrowany komunikator, który zabezpieczy nas przed wyciekiem danych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Mateusz Drozda telefony komórkowe telefon smarfon internet sieć online komunikator komunikatory szyfrowanie szyfrowanie danych bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w internecie

"Myślę, więc nie śmiecę" - dbaj o czystość środowiska i dołącz do akcji

17 września, startuje 28. finał Akcji Sprzątanie świata-Polska. Można do niej czynnie dołączyć, jednak najważniejsza jest świadomość na co dzień. - W Akcji Sprzątania świata nie chodzi głównie o sprzątanie. Chodzi o to, żeby zamanifestować, że nie wolno śmiecić w naturze - mówi w Czwórce Beata Butwicka Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Ziemia Kamil Jasieński

Wyjazdy do wód, czyli leczenie, rozrywka i wypoczynek

Chyba niewiele osób się orientuje, że kultura uzdrowiskowa sięga aż czasów starożytności. Rozkwitła w erze nowożytnej, a słynne "wyjazdy do wód" stały się jednym ze stałych elementów życia arystokracji i zamożnej burżuazji. W wieku XX korzystanie z uzdrowisk i sanatoriów stało się dostępne właściwie dla wszystkich. Temu właśnie poświęcona jest wystawa "Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA uzdrowisko zdrowie ciechocinek Katarzyna Cygler Trójka Wrocław

"Bah Bah", czyli za co można polubić Iran

To stąd pochodzą pierwsza kosmiczna turystka, najsłynniejszy lekarz w historii i jedna z najgenialniejszych matematyczek na świecie, tu wynaleziono wodę różaną i zgromadzono jedną z największych kolekcji klejnotów. Polacy po powrocie z tego kraju w pierwszej kolejności opowiadają nie o zabytkach, ale o ludziach – niezwykle gościnnych i zawsze uśmiechniętych. Mowa oczywiście o Iranie, którego tajemnice zdradził nam Albert Kwiatkowski, autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci KULTURA Iran Persja jedzenie

"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM film polski boks Auschwitz Oświęcim