Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Dyrektor artystyczna Festiwalu w Gdyni: branża wiąże ze mną duże nadzieje

- Dało mi dużo dobrej energii przekonanie, że to, co robiłam przez ostatnie 20 lat, jest dobrze odbierane, że moją pracą pokazałam, że idę w tym kierunku, którego oczekuje branża. Oni również powiedzieli mi bardzo wyraźnie, że wiążą ze mną duże nadzieje - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Łapińska, nowo powołana dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni kino FILM Paweł Siwek Dwójka Joanna Łapińska film polski

83 lata od pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. "To symbol męczeństwa wielu narodów"

83 lata temu przeprowadzono pierwszą deportację Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Oświęcimiu w związku z tą rocznicą odbyły się uroczystości z udziałem byłych więźniów. Dyskutowano również, podczas konferencji "Mitteleuropa - czy to tylko historia?" zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, o niemieckich koncepcjach politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Piotr Gliński Auschwitz historia Polski

Myra Melford - doświadczyć nieznanego

Soczyste bluesowe frazy, freejazzowe klastery i wysublimowana kolorystyka rodem z muzyki współczesnej – a to wszystko w trakcie jednej improwizacji. Gościem "Rozmów improwizowanych" była Myra Melford, która w swojej pianistyce wykracza daleko poza jazz. Skupiają się w niej jak w soczewce najważniejsze zjawiska muzyki XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  fortepian improwizacja Dwójka MUZYKA muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

31. rocznica ujawnienia tzw. list Macierewicza. Dlaczego odwołano rząd Jana Olszewskiego?

Minister spraw wewnętrznych rządu Jana Olszewskiego, Antoni Macierewicz, 4 czerwca 1992 r. przedstawił Sejmowi RP nazwiska 64 osób, które współpracowały z komunistyczną bezpieką. - To ogromna zasługa tych ludzi, że opublikowano te listy i w powszechnym odczuciu polskiego życia politycznego była to już sprawa, której nie da się zamieść pod dywan - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Jan Olszewski Antoni Macierewicz

Pióro Woltera, krzesło Szekspira czy pamiątki po Chopinie. 1800 eksponatów w gablotach Klasztorka

Około 1800 przedmiotów zgromadzono w Klasztorku, ostatniej z udostępnianych publiczności części Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród cennych eksponatów znalazły się m.in.: pióro Woltera, krzesło Szekspira, pamiątki po Chopinie czy księżnej Marcelinie z Radziwiłłów. Za nami uroczysty wernisaż wystawy stałej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Muzeum Narodowe w Krakowie Kraków

Janusz Kukuła: Festiwal Dwa Teatry chce mówić o sprawach najważniejszych

- Sztuka zawsze opowiada o świecie i o ludziach. W Teatrze Polskiego Radia powstaje rocznie ponad 100 słuchowisk, które stanowią przenikliwy portret nas samych, naszej świadomości językowej. Każdy twórca bierze odpowiedzialność za świat, który powołuje do życia - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Janusz Kukuła Paweł Siwek Dwa Teatry 2023 Dwójka Teatr Polskiego Radia