Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Modernizacja portu w Elblągu. Po rozbudowie będzie można tam przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu, podkreślił w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", że przy wykorzystaniu wszystkich możliwości wiążących się z przekopem Mierzei Wiślanej w elbląskim porcie będzie można przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA regiony Elbląg warmińsko-mazurskie infrastruktura

Ekspert KIG: inwestycję w przekop Mierzei Wiślanej nie można rozpatrywać tylko w kategorii przyszłych zysków

Przekop Mierzei Wiślanej pobudzi gospodarczo nie tylko Elbląg, ale także gminy skupione wokół Zalewu Wiślanego, to około 400 kilometrów kwadratowych wód należących do Polski, to region wciąż nie wykorzystany przez turystów, a zwłaszcza przez żeglarzy - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej inwestycji infrastrukturalne UE Elbląg Bałtyk

Niemcy złożyli zamówienia na gaz z Rosji. Operator zapewnia, że surowiec nie płynie przez Nord Stream 1

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Gazprom gaz gazociąg północny Rosja Niemcy

Program wsparcia działkowców. Minister Puda zapowiada jego kontynuację

Wart 50 mln zł pilotażowy program wsparcia działkowców, w ramach którego ogrody działkowe mogą ubiegać się o środki m.in. na rozwój zielonej infrastruktury czy działania służące retencji wody, będzie kontynuowany - zapowiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  ogród fundusze unijne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda POLSKA pszczoły warzywa owoce społeczeństwo

Wsparcie dla firm w ramach tarczy solidarnościowej. Poznaliśmy szczegóły

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw i możliwość powstrzymania cen dla konsumentów to główne korzyści z wprowadzenia pakietu wsparcia firm w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Szczegóły pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawił szef resortu Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antyinflacyjna firma biznes przedsiębiorstwo przedsiębiorca walka z inflacją

CPK i szybka kolej. Jest pierwszy wniosek o decyzję środowiskową

Spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła wniosek o tak zwaną decyzję środowiskową dla budowy 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Łodzi. Wcześniej spółka ogłosiła wariant inwestorski dla tej inwestycji. Wniosek, to pierwszy etap procesu zgód i pozwoleń związanych z budową nowej linii.
Zobacz więcej na temat:  transport centralny port komunikacyjny kolej PKP transport publiczny samolot inwestycje POLSKA społeczeństwo infrastruktura

Globalne ambicje Korei Płd. W Polsce są i będą realizowane ogromne inwestycje

Zakup czołgów, armatohaubic oraz trzech eskadr samolotów z Korei Południowej może kosztować Polskę nawet 65 mld zł. To jednak nie koniec, bo Azjaci chcą również aktywnie uczestniczyć w rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  samsung Korea Południowa inwestycje zagraniczne inwestycje POLSKA Polska w Unii Europejskiej elektrownia atomowa wojsko Wojsko Polskie Dolny Śląsk

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja ceny żywności