Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Hlebowicz: docierają do nas kreatywne, ciekawe prace

- Dotychczasowe edycje konkursu pokazały, że poziom prac we wszystkich czterech kategoriach jest niezwykle wysoki. Trzeba też podkreślić rolę nauczycieli, opiekunów, historyków, którzy się opiekują młodymi ludźmi - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Adam Hlebowicz.
Zobacz więcej na temat:  Adam Hlebowicz historia Polski Katyń zbrodnia katyńska Karolina Rożej

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Magda Skawińska Wrocław reportaż w Jedynce pr poleca

Wanda i Banda świętuje 40-lecie. Kwietniewska: to moja praca, moja pasja, moje życie

Wanda Kwietniewska to polska piosenkarka, wokalistka zespołu rockowego Wanda i Banda, który swoją działalność rozpoczynał w latach 80. XX wieku. Wspólnie nagrali cztery albumy studyjne, a w tym roku świętują 40-lecie i nie zamierzają na tym poprzestawać. - To jest mój zawód, moja praca, moja pasja i moje życie - mówi wokalistka w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Wanda Kwietniewska Lombard Kombi Łosowski

"Czytać, dużo czytać" - o korzyściach, jakie niesie za sobą czytanie

"Czytać, dużo czytać" - to nowa książka prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy i historyka literatury. Analizując książki dawne i współczesne, popkulturę i politykę autor przekonuje, że czytanie (rozumiane szerzej, niż tylko "literatura") nie tylko poprawia rozwój umysłowy i samopoczucie oraz zwiększa zasób słów, ale przygotowuje nas do wszelkiego rodzaju dyskusji i sporów, z którymi w dobie mediów społecznościowych spotykamy się na każdym kroku o wiele częściej, niż w czasach sprzed internetu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki czytelnictwo

Ataki na Jana Pawła II. Szef "Solidarności": PO to judasze naszych czasów

- PO przekroczyła granicę, wyciągając karty do głosowania podczas głosowania uchwały dot. Jana Pawła II. To judasze naszych czasów, bo to dzięki Ojcu Świętemu mogą być w parlamencie i zajmować wysokie stanowiska polityczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Piotr Duda Solidarność Krzysztof Świątek Jan Paweł II wiara Kościół

Tajemniczy mózg i wolna wola. "Spory są cały czas otwarte"

- Technika rozwija się wspaniale, ale jeszcze cały czas jest na tyle niedoskonała, żebyśmy mogli spokojnie badać wnętrze naszego ludzkiego mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Czy badacze najbardziej tajemniczego organu człowieka są już w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy wolną wolę czy jednak nie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mózg

Nie daj się oszukać. Na co konsument powinien zwracać uwagę?

Coraz częściej firmy walczą o klientów, stosując nieuczciwe praktyki, takie jak publikowanie w internecie fałszywych opinii na temat swoich produktów. W "Czterech porach roku" z okazji Światowego Dnia Konsumenta omawialiśmy nasze prawa oraz informowaliśmy o tym, gdzie możemy zgłaszać naruszenia i jakie kary grożą firmom, które łamią przepisy dotyczące ochrony konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek UOKiK konsument sprzedaż zakupy online

Kulkologia, czyli archeologia powstania styczniowego

Miejsce odlewu naboi na polu historycznej bitwy, przemieszczanie się żołnierzy podczas walki, rodzaje broni nieznane w dotychczasowych źródłach historycznych - to pozwalają odtworzyć archeologia wojny i archeologia pól bitewnych: dziedziny, które narodziły się w XIX wieku w USA. Przyniosły one spektakularne wyniki, jak np. w badaniu miejsc bitew z czasów wojny secesyjnej. Analiza śladów na znalezionych tam pociskach pozwoliła prześledzić ruchy pojedynczych żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Styczniowe archeologia historia Polski broń

Umowa AUKUS. Ekspert: Chiny od wielu lat negatywnie postrzegają powrót USA do regionu Indo-Pacyfiku

W ramach umowy AUKUS, którą Chiny uznały za realizującą egoistyczne interesy geopolityczne, Stany Zjednoczone zamierzają sprzedać Australii co najmniej trzy okręty podwodne z napędem jądrowym. Ponadto Australia i Wielka Brytania ogłosiły plan zbudowania własnych okrętów o napędzie jądrowym.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Australia Wielka Brytania Chiny Więcej świata Michał Strzałkowski Pacyfik ŚWIAT

Jacek Cygan i Marcin Pospieszalski o piosence dla Ukrainy

Z okazji rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę powstał utwór muzyczny do tekstu Jacka Cygana i muzyki Marcina Pospieszalskiego pt. "Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy". - Od wielu miesięcy, od kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, chciałem zareagować, ale nie wiedziałem jeszcze jak. Marcin dał mi dwa utwory, z którego wybraliśmy jeden - mówi w radiowej Jedynce Jacek Cygan. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Ukraina Jacek Cygan Marcin Pospieszalski kompozytor Maria Szabłowska