Polskie Radio
Section05
papier

Papierowe słomki – czy są tak ekologiczne, jak zakładano?

Coraz więcej krajów, m.in. Wielka Brytania, Belgia, ale także Polska, wprowadza zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: sztućców, słomek do napojów, patyczków. Alternatywą stały się ich wersje ekologiczne, wykonane z materiałów roślinnych (np. otręby), bądź papieru. Czy na pewno są tak ekologiczne, jak zakładano?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia natura papier Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zainwestuje w nową drukarnię. Kupiła działkę od Polfy Tarchomin

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie miała nową drukarnię. Powstanie na działce zakupionej od Polfy Tarchomin, która tak jak PWPW jest spółką skarbu państwa. O transakcji i zamiarach inwestycyjnych narodowego producenta dokumentów poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, nadzorujący firmę. Dodał, że nowa drukarnia zapewni Polsce technologiczne możliwości druku nowoczesnych banknotów i innych dokumentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA papier pieniądze druk

Papier i cukier przepisem na prostą, tanią i biodegradowalną baterię przyszłości?

Jedną z rzeczy, które są właściwie niezbędne do funkcjonowania współczesnego świata są baterie. Zużywamy ich tak dużo i tak różnych rozmiarów, że ich recykling jest poważnym problemem. Tymczasem francuski naukowiec opracował prostą, tanią i całkowicie biodegradowalną baterię z… cukru i papieru. Czyżby wynalazek stulecia?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA energia elektryczna baterie zasilanie cukier papier Paweł Turski Witold Lazar Trójka technika enzym

"Z głową w górach" w Zieleńcu. Chopin i raj dla narciarzy

W ramach akcji "Z głową w górach", po Zakopanem i Karpaczu, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili Zieleniec będący częścią Dusznik-Zdroju. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" mówiliśmy m.in. o tamtejszych trasach zjazdowych i wyciągach, o tym, jak zadbać o formę przed wejściem na stok, o narciarstwie biegowym i snowboardzie, ale też o wyjątkowym Muzeum Papiernictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zieleniec Ferie zimowe zima narty Fryderyk Chopin papier Duszniki-Zdrój

Escribo Elmiry Skarłosz. Dobrze napisana historia o powrocie do Polski

Tak jak znaczenie ma to czym i na czym piszemy lub malujemy, tak równie wielkie znaczenie ma miejsce, w którym żyjemy. Zapewnia o tym Elmira Skarłosz, osoba, która w jednym i w drugim może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Po 10 latach emigracji, porzuciła Szkocję i wróciła w rodzinne strony, by wraz z mężem zbudować w Polsce jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży papierniczej i piśmienniczej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina na swoim Szkocja Wielka Brytania Katowice małopolskie papier praca praca na własny rachunek Małgorzata Frydrych

Branża papiernicza mocną stroną polskiego przemysłu. Jest najnowszy raport Banku Pekao

Branża papiernicza jest jedną z mocnych stron polskiego przemysłu. Krajowe firmy wytwarzają ponad 6 proc. wartości dodanej sektora w UE, stanowiąc ok. 18 procent liczby unijnych firm i zatrudniając ok. 11 procent wszystkich pracowników - wskazał Bank Pekao w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna bezpieczeństwo ekonomiczne papier szkoła społeczeństwo POLSKA eksport import sprzedaż sklep sklep internetowy sklep w internecie drzewo drzewa ekologia

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania znów w modzie

Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka mózg STYL ŻYCIA pismo odręczne kaligrafia papier warsztaty średniowiecze komputer rozwój

Szopki krakowskie – Boże Narodzenie z Krakowem w tle

Są wykonywane z papieru, kartonu czy stanioli. Czasem są ruchome, a czasem wielopoziomowe, ale zawsze przedstawiają scenę narodzenia Chrystusa i krakowskie budowle. Po rocznej przerwie związanej z pandemią na ulice Krakowa powróciły bożonarodzeniowe szopki krakowskie. Tradycyjnie kolorowy pochód szopek krakowskich przeszedł po Rynku Głównym spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory, by wziąć udział w konkursie na tę najpiękniejszą.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Kraków rynek konkurs tradycja UNESCO Boże Narodzenie architektura papier kolor Martyna Masztalerz KULTURA małopolskie