Polskie Radio
Section05

pr24

PR24 Modernizacja polskiego wojska. Ppłk Płatek: wszystkie systemy muszą ze sobą współgrać

- Pewne elementy powinny być ponad podziałami, jak widzimy w Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. Chodzi także o zachowanie ciągłości, by uruchamiane programy doszły do końca i została osiągnięta zdolność operacyjna sił zbrojnych - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk. Krzysztof Płatek. Gościem Adriana Klarenbacha była również ppłk Magdalena Busz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wojna 2022 Adrian Klarenbach wojsko Wojsko Polskie siły zbrojne

Antykomunizm kard. Wyszyńskiego. Prof. Żaryn: Wielka Nowenna miała pomóc przenieść naród w drugie tysiąclecie

Dziś przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę na Jasną Górę dotarły relikwie bł. kard. Wyszyńskiego przyniesione przez 311. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą Akademickich Grup "17". O roli Matki Bożej w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan  Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Jan Żaryn Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki komunizm

"Zadziwiająco skuteczny". Gen. Kowalski o polskim wywiadzie wojskowym w 1920 roku

- Biuro Szyfrów w lipcu i sierpniu 1920 r., w najbardziej gorącym momencie wojny, przekazywało od 400 do 500 rozszyfrowanych depesz, które pozwalały marszałkowi Piłsudskiemu bardzo mądrze analizować to, co dzieje się na froncie - mówił w Polskim radiu 24 gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1920 bitwa warszawska Rafał Dudkiewicz

"Lewa wolna" jako przekaz historyczny. Prof. Łukomski: Mackiewicz miał wielkie wyczucie dziejowe

- "Lewa wolna" to przede wszystkim przekaz polityczny, przekaz historyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk, pytany o słynną powieść Józefa Mackiewicza. - Mackiewicz, mimo iż nie był profesjonalnym historykiem, miał wielkie wyczucie dziejowe, wielkie wyczucie historii i taka ta powieść jest. Jest też opatrzona materiałami źródłowymi, udowadniającymi pewne tezy związane z przebiegiem działań wojennych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Józef Mackiewicz bitwa warszawska KULTURA literatura

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół katolicyzm Sylwia Sułkowska chrześcijaństwo aktualności katolickie społeczeństwo

Uroczystość Wniebowzięcia NMP. O. Jacek Szymczak: jesteśmy powołani do życia w zmartwychwstaniu

- Jesteśmy tymi, którzy cały czas muszą sobie przypominać, że nasze ciała są świątynią Boga. Nasza cielesność nie jest czymś, co można odstawić, jest przeżywana jako pełnia życia, rozwijamy się jako dusza i ciało - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jacek Szymczak, dominikanin.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Polskie Radio 24 Agnieszka Kozłowska-Łysko chrześcijaństwo

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches starożytność Rzym

"Trzeba to uznać za sukces trenera i zawodnika". Wacław Skarul o 9. miejscu Maksymiliana Kowalczyka

- Myślę, że w pierwszym przejeździe sędziowie go trochę zbyt surowo potraktowali - powiedział w Polskim Radiu 24 Wacław Skarul z Polskiego Związku Kolarskiego. Odniósł się tym samym do występu Maksymiliana Kowalczyka w finale kolarstwa BMX na mistrzostwach Europy.
Zobacz więcej na temat:  Kolarstwo mistrzostwa europy SPORT Polskie Radio 24 ME Monachium 2022 kolarstwo BMX wioślarstwo

Erdogan zgodzi się na rozszerzenie NATO? Prof. Gajownik: Turcja chce być państwem rozgrywającym w regionie

- Prezydent Erdogan świetnie rozgrywa fakt, że Turcja jest "języczkiem u wagi", z jednej strony prowadzi rozmowy z Putinem, z drogiej zaś tureckie Bayraktary świetnie wspomagają wojska ukraińskie. Jednocześnie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wymaga zgody także Turcji, Erdogan wie, że dopóki nie złoży podpisu pod dokumentem ratyfikującym ich przystąpienie, może coś ugrać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Finlandia Szwecja Turcja

Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Kornat: polska armia wykonała fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem Piłsudskiego

- Był to cud w znaczeniu takim, że dokonał się zwrot akcji na froncie, pomimo tego, że żołnierz polski ponosił klęski na olbrzymiej części Europy Wschodniej, to nie doszło do demoralizacji polskiej armii, wykonała ona fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem marszałka Piłsudskiego, manewr flankowy od południa w stylu napoleońskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa historia Polski 1920 bitwa warszawska Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Józef Piłsudski