Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Handel elektroniczny kiedyś i dziś. "Wciąż mamy potrzebę wyjścia do sklepu"

- Handel elektroniczny rozwijał się na przestrzeni lat. Było to widoczne w szczególności podczas pandemii, kiedy musieliśmy przejść do kanału internetowego, bo nie było możliwości zakupów tradycyjnych - opowiada w radiowej Trójce dr hab. Arkadiusz Kawa - dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W Polsce wraz z tym rozwojem powszechne stały się na przykład automaty, w których możemy odebrać paczki. Tymczasem za oceanem pojawiły się już pomysły, by paczkę wysyłać z... kosmosu. Czy to możliwe? I jaka będzie przyszłość tej formy handlu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda handel handel internetowy zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy przez internet zakupy online

Trio NAP w "Jazz.PL". Lena Góra: kompozycje Ahmada trafiają prosto w serce

- Na koncercie zagramy jedną klasyczną perską kompozycję, ale w większości będzie to muzyka Ahmada. Jego utwory są błyskotliwe i zarazem przystępne. Ahmad jest bardzo uznanym na Bliskim Wschodzie wykonawcą, ale też pedagogiem. Ma bardzo rzetelną wiedzę i potrafi się nią bawić - mówiła w Dwójce Lena Nowak, klarnecistka tria NAP, którego koncert wyemitujemy w najbliższej audycji z cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Jazz folk world music Wojciech Pulcyn Magdalena Tejchma Roch Siciński Lena Nowak klarnet KULTURA MUZYKA

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy. Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Erwin Wojtczak technologie fale grawitacyjne algorytmy NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

"Dziennik życia we dwoje" Stefana Chwina - opowieść pełna niepokojących iskier

- Bardzo chciałem, żeby to był dziennik, który zawiera w sobie takie niepokojące iskrzenie. Dotyka on też różnych spraw mocniej, niż Krystyna by to sobie wyobrażała, dlatego różnimy się w podejściu do tekstu - przyznaje Stefan Chwin (pseud. Max Lars). Powieściopisarz, krytyk literacki, eseista i historyk literatury zaprezentował w połowie maja "Dziennik życia we dwoje". Wydawczynią dzieła jest żona autora, Krystyna, również pisarka i redaktorka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Stefan Chwin literatura książki KULTURA

Kajko i Kokosz we Wrocławiu: niezwykła, interaktywna wystawa już od 1 czerwca

W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu już 1 czerwca zostanie otwarta scenograficzna wystawa interaktywna "Słowiański świat Kajka i Kokosza". Jak sama nazwa wskazuje, poświęcona będzie parze najpopularniejszych obok Tytusa, Romka i A’Tomka bohaterów polskich komiksów. O samej wystawie i dlaczego pojawiła się ona w grodzie nad Odrą opowiada Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks Janusz Christa Kajko i Kokosz Centrum Historii Zajezdnia Wrocław wystawa Justyna Grabarz Trójka

Szczepienia ochronne. Czy można zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka?

Szczepienia ochronne w Polsce, realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień, są obowiązkowe i bezpłatne. Na rodzicach ciąży przymus zaszczepienia swoich dzieci. Jeśli tego nie zrobią, czekają ich konsekwencje w postaci grzywny, nakazu szczepienia, a nawet dużo dalej idące następstwa. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka szczepienia medycyna zdrowie zdrowie dziecka Ministerstwo Zdrowia infografika

Prof. Igor Kąkolewski: historia była obecna w domu rodzinnym od moich najwcześniejszych lat

Prof. Igor Kąkolewski jest historykiem i dydaktykiem, a najbliższe są mu dzieje Polski i Europy w XVI-XVIII w. oraz historia stosunków polsko-niemieckich od schyłku średniowiecza do XX w. Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Warszawskim, a także z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Niemcy średniowiecze bitwa pod grunwaldem

Pavel Trojan: na festiwalu "Praska Wiosna" oddajemy hołd czeskim kompozytorom

- W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - mówił w Dwójce Pavel Trojan, dyrektor festiwalu "Praska Wiosna".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Czechy kompozytor muzyka klasyczna Dwójka Bedrich Smetana Praga Karol Furtak

15-minutowe miasta - idea urbanistyczna, która może zmienić nasze życie

Pomysł, by mieszkańcy miast mieli możliwość dotarcia w ciągu 15 minut do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc, takich jak szpitale, sklepy, szkoły, praca czy tereny rekreacyjne, staje się na świecie coraz popularniejszy. Czy w Polsce też ma szansę realizacji i na jakim etapie wprowadzania go w życie jesteśmy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus miasto Martyna Masztalerz komunikacja miejska