Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Wodór paliwem przyszłości? W pierwszej kolejności skorzysta z niego transport

Polska sukcesywnie rozwija elektromobilność, a na horyzoncie rysuje się już perspektywa wykorzystania w transporcie i energetyce wodoru. W przyjętej na początku tego miesiąca "Polskiej Strategii Wodorowej" rząd założył, że do 2030 roku w naszym kraju powstaną minimum 32 stacje jego tankowania i bunkrowania, uruchomionych też zostanie co najmniej 5 dolin wodorowych. Pod koniec tej dekady po polskich drogach ma jeździć nawet tysiąc autobusów napędzanych wodorem. To, że w strategii wspomniano o autobusach, to nie przypadek, bo właśnie branża transportowa będzie głównym odbiorcą tego przyszłościowego surowca.
Zobacz więcej na temat:  energetyka wodór Orlen POLSKA środowisko

Zatrudnianie "na czarno" na celowniku Ministerstwa Finansów. Nowe przepisy uderzą w nieuczciwych pracodawców

Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy sięgają rocznie ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT. Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie rozwiązań, mających pomóc w walce z zatrudnieniem na czarno czy płaceniem części wynagrodzenia "pod stołem". Resort finansów przedstawił rozwiązania, które mają obowiązywać od początku przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  praca pracodawcy pracownik ZUS składki na ubezpieczenie podatki Polski Ład POLSKA Ministerstwo Finansów

"Znikną korki i zatory, skróci się czas podróży". Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina

Obwodnica Niemodlina jest już otwarta. Kierowcy mogą korzystać z całej trasy. Dotychczas ruch tranzytowy w ciągu drogi krajowej numer 46 odbywał się przez centrum miasta. Ciężkie pojazdy przejeżdżały przez miejskie ulice, powodując hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wysokie natężenie ruchu obniżało też bezpieczeństwo mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  drogi infrastruktura transport GDDKiA inwestycje

Wyższe dopłaty i rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej w związku z ASF. Jest zapowiedź ministra rolnictwa

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku przyznał, że w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i niskimi cenami skupu żywca wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowy trzody chlewnej. Obiecał także rekompensaty dla hodowców w związku z ASF.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń rolnictwo świnie żywność Henryk Kowalczyk

"Zadowolony pracownik daje z siebie więcej". Sasin: to korzystne i dla spółek, i dla państwa

- Pracownik, który czuje się bezpiecznie, nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg bierze udział w debacie "PRACODAWCA PRO FAMILIA - co to oznacza w praktyce?".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin konferencja debata pracodawcy pracownik POLSKA społeczeństwo

Droga krajowa nr 94 zostanie zmodernizowana. GDDKiA poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 94 pomiędzy miejscowościami Zederman i Jerzamowice. Umowę w tej sprawie GDDKiA podpisała z wykonawcą, firmą Eurovia Polska. Drogowcy planują, że inwestycja będzie gotowa w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura drogi ministerstwo infrastruktury inwestycje Andrzej Adamczyk GDDKiA

Rośnie produkcja przemysłowa. Dane GUS lepsze niż oczekiwania analityków

Produkcja przemysłowa w październiku w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosła o 7,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do września tego roku była wyższa o 2,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 5,2 proc., a mdm spadku o 0,6 proc.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa dane wzrost

Eksperci: rynek potrzebuje pracowników o niższych kwalifikacjach, wyjątek to informatycy i medycy

Rynek pracy mamy zróżnicowany i niejednoznaczny. W większych firmach wynagrodzenie znacznie rośnie, choć jego znaczna część jest konsumowana przez inflację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.  
Zobacz więcej na temat:  praca pracodawcy pracownicy inflacja bezrobocie informatyka informatyk technologie robotyzacja gus