Polskie Radio
Section05

Czechy

Celowo zaraziła się koronawirusem, później zmarła. Syn czeskiej piosenkarki oskarża: macie krew na rękach

Czeska wokalistka Hana Horka zmarła z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Piosenkarka nie była zaszczepiona i celowo miała zakazić się koronawirusem, aby uzyskać status ozdrowieńca i nie podlegać restrykcjom sanitarnym. Teraz syn kobiety zarzuca antyszczepionkowcom, że mają krew na rękach, bo ich argumenty miały wpływ na decyzje Horki. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus COVID-19 MUZYKA odeszli 2022

"Koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat". Jak wygląda sytuacja epidemiczna na świecie?

Przez Australię przechodzi największa w historii fala infekcji koronawirusem, napędzana bardziej zakaźnym wariantem omikron. W Hiszpanii - jak wskazały władze - rekordowa liczba zakażeń pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem wzrosła o nienotowaną wcześniej liczbę 205 punktów. Z kolei we Włoszech dzienna liczba badań była dwukrotnie niższa, znacznie mniejsza była też liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa. Sytuacja uspakaja się także w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Czechach wprowadzono nowe restrykcje. Zdaniem szefa Pfizera Alberta Bourla "koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Wielka Brytania Francja koronawirus COVID-19 omikron pandemia zdrowie społeczeństwo

Spór o kopalnię Turów. Müller: podejmiemy wszelkie środki prawne, aby tych kar nie płacić

Piotr Müller był pytany we wtorek o sprawę kolejnych wezwań do zapłaty unijnych kar za niewstrzymanie kopalni Turów. - Przede wszystkim dla nas najważniejsze jest to, żeby było zapewnione bezpieczeństwo energetyczne Polaków - zapewniał. - Podejmiemy wszelkie środki prawne, aby tych kar nie płacić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów polityka Piotr Müller pieniądze Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Czeska kopalnia działała mimo braku oceny środowiskowej. Joanna Borowiak: najciemniej pod latarnią

Czeska kopalnia ČSM w Stonavie działała mimo braku oceny środowiskowej, a kiedy wydano w tej sprawie decyzję, to nie dopełniono obowiązków konsultacji z Polską - poinformowała na Twitterze wiceprezes PGE Wanda Buk. - Okazuje się, że najciemniej jest pod latarnią - skomentowała działania Czechów w rozmowie z Polskim Radiem 24 poseł PiS Joanna Borowiak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach polityka kopalnia Turów górnictwo Turów infografika

"Porozumienie jest gotowe i trzeba je podpisać". Anna Zalewska o negocjacjach dot. Turowa

- Komisja Europejska nie ma zamiaru otwierać się na argumenty Polski w sprawie Turowa, dlatego porozumienie z rządem czeskim w tej sprawie byłoby znaczące - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Zalewska, eurodeputowana PiS w związku z mającą odbyć się w Warszawie kolejną rundą rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Anna Zalewska UE Turów Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska POLSKA polityka

Czeszki pozbyły się z nazwiska końcówki "-ova"

Dawniej żona każdego Polaka o nazwisku Nowak była nazywana Nowakową, a córka – Nowakówną. Dziś takie końcówki w żeńskich nazwiskach stosują głównie starsze pokolenia. Co innego w Czechach – tam zwyczaj dodawania do żeńskich nazwisk końcówki "-ova" był usankcjonowany prawem. Zmieniło się to dopiero ponad tydzień temu. Projekt liberalizacji dotyczący metryk czeskich został przejęty przez parlament, podpisany przez prezydenta, a 1 stycznia 2022 roku zmiana weszła w życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka języki obce kobieta mężczyzna feminizm