Polskie Radio
Section05

rozmowa

Uchodźcy z Ukrainy: jak z nimi rozmawiać, jak pomóc im poradzić sobie z traumą?

Trwa bezprecedensowa akcja pomocy dla napadniętej Ukrainy i dla setek tysięcy uchodźców z tego kraju, którzy docierają do Polski. Wielu z nas nie tylko przekazuje dary, ale także przyjmuje ich pod swój dach. To nie jest łatwa decyzja, podobnie, jak nie jest łatwo rozmawiać z ludźmi, którzy nagle stracili dorobek całego życia i musieli uciekać.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie pomoc psychologia Trójka Tomasz Miara

Piotr Beczała: Verdi może być niebezpieczny dla głosu

- Rolę księcia w "Rigoletcie" śpiewam już dwadzieścia lat. To jeden z moich ostatnich spektakli w tej roli, ponieważ idę w trochę mocniejsze role tenorowe w repertuarze verdiowskim - w "Filharmonii Dwójki" (29.01) przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, skąd nadaliśmy operę Giuseppe Verdiego pt. "Rigoletto". Jedną z głównych partii wykonał światowej sławy polski tenor Piotr Beczała, z którym w przerwie rozmawiał Konrad Handschuh.  
Zobacz więcej na temat:  Giuseppe Verdi opera Piotr Beczała metropolitan opera Nowy Jork koncert Konrad Handschuh Dwójka

Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka COVID-19 obostrzenia maseczka maseczki szczepionka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce dyskusja omikron agresja

"Murale Szczecina" – historia sztuki ulicy na fotografiach

"Murale Szczecina" to album popularyzujący najciekawsze przykłady street artu na terenie tego miasta. Z zawartych w nim wywiadów, które redaktorzy Anna Ciabach i Stanisław Ruksza przeprowadzili z artystami takimi jak m.in. Lump, Kraz i Mariusz Waras, wyłania się opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad. Publikacji towarzyszy mapa, z którą łatwiej będzie odnaleźć najciekawsze przykłady szczecińskiego malarstwa ściennego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA miasto Szczecin graffiti album fotografia Katarzyna Cygler

"Zbudujmy sobie wioskę". Rozmowa z autorkami książki

Dzięki procesowi rozwoju osobistego możemy lepiej poznać siebie oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Co więcej, odkrywanie siebie oraz zdobywanie umiejętności odróżniania emocji od myśli pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym. Na temat budowania relacji z innymi oraz rodzicielstwie opowiedziały w "Strefie Rodzica" Małgorzata Stańczyk oraz Agnieszka Stein, autorki książki "Zbudujmy sobie wioskę".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam rozwój osobisty Mikołaj Foks

Kryzys debaty publicznej w polskich mediach? Co na niego wpływa?

Czy w Polsce mamy kryzys debaty publicznej? Jak funkcjonuje ona w naszym kraju i jaki wpływ na jej kształtowanie mają media? Czy możemy mówić o polaryzacji społecznej, stronniczości przekazów informacyjnych i wpływie mediów społecznościowych na jakość dyskusji? Zagadnienia związane z funkcjonowaniem debaty publicznej w Polsce były tematem "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Rosińska Trójka społeczeństwo Klub Trójki

Lidia Zielińska: istotą jest pokazanie, jak gorsze dźwięki wypierają lepsze

- W moim utworze chodzi o pustynnienie duszy. Od tego wszystko się zaczyna, bo przez to, że robimy się wydrążeni przez wydarzenia dookoła nas, wszystko wkoło też się psuje - mówiła w Dwójce Lidia Zielińska, autorka utworu "Pustynnienie", który zabrzmiał podczas finału 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  koncert muzyka współczesna Warszawska Jesień Dwójka Beata Stylińska

Film o Wyszyńskim - "Nie o księdzu, ale o człowieku"

– Chcieliśmy pokazać, jak w obliczu wojny i bardzo trudnych wydarzeń Powstania Warszawskiego, wówczas 43-letni ksiądz porucznik Stefan Wyszyński musi dokonać próby swojej wiary. W trakcie pisania scenariusza okazało się, że to film nie o księdzu, ale o człowieku. Każdy, wierzący czy nie, powinien zobaczyć ten film – mówił w Trójce Tadeusz Syka, reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", który będzie miał swoją premierę 17 września.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka FILM beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego kino historia Polski Rafał Muniak

Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia STYL ŻYCIA praca kryzys Piotr Firan wypalenie zawodowe zawód rozwój osobisty

Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Polskie Radio poprawna polszczyzna język polski