Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

Narodowy Program Szczepień. Skutecznie przekonać Polaków

- Narodowy Program Szczepień to nie są tablice mojżeszowe. To jest dokument który musi być korygowany w miarę realizacji programu, gdy się okaże, że jest jakiś słaby punkt - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł Anna Kwiecień (PiS). W "Debacie Jedynki" o konieczności szczepień mówiła również senator Alicja Chybicka (senator PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo szczepienia medycyna Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie Magdalena Ogórek Alicja Chybicka

"Obraża pamięć o ludziach walczących o Polskę". Liziniewicz o zrównywaniu Grudnia ’70 z protestami Strajku Kobiet

- Łączenie tych wydarzeń jest totalnym absurdem. Robotnicy w okresie PRL nie walczyli z władzą demokratycznie wybraną, ale z władzą przyniesioną na sowieckich bagnetach, składającą się z ludzi, których celem było upodlenie polskiego narodu oraz wysługiwanie się wschodniemu mocarstwu. Tego obecnie rządzącym zarzucić nie można - powiedział Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jerzy Jachowicz Jacek Liziniewicz strajk kobiet Grudzień 1970

Program szczepień przeciwko COVID-19. Tomasz Walczak: rząd poradzi sobie z tym przedsięwzięciem

 - Jeśli szczepienia zaczęłyby się w połowie stycznia, to w pierwszej turze będą szczepieni lekarze i służby mundurowe. Zanim staną się one powszechne minie kilka miesięcy. Zbiorową odporność, jak przewidują eksperci, zdobędziemy pod koniec 2021 roku. Czekają nas jeszcze trudne miesiące - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Sarzyńska z Telewizji Polskiej. Gościem "Debaty dnia" był również Tomasz Walczak, redaktor "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA koronawirus pandemia Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo

Jest śledztwo prokuratury ws. aktywisty LGBT "Margot". Miał sprofanować wizerunek Matki Boskiej

- Prokuratura na mój wniosek wszczęła śledztwo w związku z obrazą uczuć religijnych, jaką miało być rozpowszechnianie w internecie wizerunku Matki Boskiej z twarzą Michała Sz. ps. Margot - poinformował w poniedziałek wicerzecznik Porozumienia Jarosława Gowina Jan Strzeżek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT Porozumienie Jarosława Gowina prokuratura służby i bezpieczeństwo religia

Dr Karauda o kampanii zachęcającej do szczepień: dzięki temu możemy zdobyć serca ludzi, to kluczowe

- W momencie gdy nie mamy skutecznego lekarstwa na COVID-19, właściwie jedynym światłem w tunelu, którego kurczowo się trzymamy, jest perspektywa szczepień. Patrzy się na to z ogromną nadzieją - powiedział dr Tomasz Karauda, pulmonolog ze Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk koronawirus szczepionka COVID-19 Koronawirus w Polsce

"Jest symbolem dobra, braterstwa i służby". Para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju

- To Światło jest symbolem dobra, braterstwa i służby - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli w Pałacu Prezydenckim od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda prezydent kancelaria prezydenta harcerstwo Związek Harcerstwa Polskiego społeczeństwo

Prezydent Krakowa zadeklarował urlopy w Urzędzie Miasta na czas Strajku Kobiet. Sprawę bada prokuratura

Prokuratura bada, czy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski udzielił pracownikom Urzędu Miasta urlopów na czas Strajku Kobiet i sprowadził tym samym niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne. Jak poinformował rzecznik prokuratury Janusz Hnatko, postępowanie ma charakter sprawdzający.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk kobiet protest demonstracje aborcja Kraków Jacek Majchrowski społeczeństwo małopolskie regiony

"Nie poznali tak naprawdę jego nauczania". Abp Depo o profanujących pomniki św. Jana Pawła II

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo powiedział, że święty Jan Paweł II wielokrotnie upominał się o godność ludzkiego życia, a także o godność całych narodów. W swojej homilii wygłoszonej w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu arcybiskup Depo odniósł się do postaci polskiego papieża i profanowania jego wizerunku we współczesnym świecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara chrześcijaństwo Kościół Kościół katolicki Jan Paweł II religia społeczeństwo papież katolicyzm

Ludowcy zamiast Solidarnej Polski w Zjednoczonej Prawicy? Poseł PSL: nikogo nie będziemy zastępować

- Popieraliśmy Prawo i Sprawiedliwość w projektach i głosowaniach służących Polsce oraz Polakom. Jednak było wiele wypowiedzi moich kolegów, którzy jasno wskazywali, że nie pójdziemy w taką koalicję. W ramach opozycji chcemy przedstawiać swoją ofertę programową i projekty ustaw - powiedział Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Adrian Klarenbach PSL zjednoczona prawica

TYLKO U NAS W kole Kukiz'15 znajdą się posłowie z innych partii? "Jesteśmy otwarci"

W tym tygodniu Kukiz'15 powoła w Sejmie własne koło poselskie. Poseł partii Jarosław Sachajko nie wyklucza, że będzie ono współpracować z Prawem i Sprawiedliwością. - Jesteśmy otwarci pod warunkiem, że PiS będzie realizować nasze postulaty - mówi portalowi PolskieRadio24.pl. - Jesteśmy skłonni do współpracy, jeśli ktoś jest skłonny popierać nasz program - odpowiada wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Kukiz Władysław Kosiniak-Kamysz Sejm Jarosław Kaczyński polityka Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15 POLSKA

Wiceszef MSWiA o identyfikowaniu policjantów: umieszczanie nazwisk na mundurach to fatalny pomysł

- Będziemy przeciwni rozwiązaniom, które doprowadzą do atakowania policjantów przez osoby, wobec których działają oni zgodnie z prawem - zapowiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do trwającej dyskusji na temat umieszczania identyfikatorów na mundurach pododdziałów zwartych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Wąsik policja polityka służby i bezpieczeństwo MSWiA

"W 1981 roku gra toczyła się o władzę". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

- Gen. Jaruzelski zdawał sobie dokładnie sprawę, że albo zaprowadzi porządek, i to własnymi siłami, albo Moskwa postawi na kogoś innego. Jaruzelski grał na siebie, ale oczywiście pod ścisłą kontrolą Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Piotr Dmitrowicz historia Polski