Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Studio Jazzowe Polskiego Radia - orkiestra solistów

- W Studiu Jazzowym pojawili się chyba wszyscy muzycy, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia wtedy w Polsce. Bywało, żeśmy rozszerzaliśmy skład do nieprawdopodobnych granic, bo nam było żal poszczególnych ludzi. Kiedyś mieliśmy siedem saksofonów, dwie perkusje, dwa kontrabasy. To był rzeczywiście zespół zapalony do roboty - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski, dyrektor legendarnego Studia Jazzowego Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Studio Jazzowe Polskiego Radia Roch Siciński Andrzej Zieliński Piotr Metz Dwójka

Królowa polskich zup. O bardziej i mniej konwencjonalnych przepisach na rosół

Rosół pojawiał się na królewskich stołach, a także na stronach "Pana Tadeusza". O chyba najpopularniejszej w naszym kraju zupie pisano również w pierwszej polskiej książce kucharskiej. Co dom, to inny przepis. Dlatego też rosół może być przygotowany na różne sposoby.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Klaudia Porębska Przemysław Bolechowski gotowanie rosół kulinaria kuchnia polska

Nowe zasady rejestracji hodowli drobiu. Kogo dotyczą zmiany?

Ubiegłoroczna ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dostosowuje polskie przepisy do unijnych regulacji. Zgodnie z jej zapisami, do 6 kwietnia br. właściciele drobiu muszą zgłosić miejsca utrzymywania swoich hodowli. Niektórzy żartują, że od teraz trzeba będzie rejestrować każdy gotowany rosół; jak to jednak wygląda w rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn ARiMR zwierzęta Daniel Wydrych Karolina Rożej drób hodowla zwierząt

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik astronomia fizyka fale grawitacyjne

Rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow: to przede wszystkim obrona Zachodu

Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy. Nazywana przez Kreml "specjalną operacją militarną", nieuzasadniona agresja miała trwać maksymalnie trzy dni. Ukraińcy jednak wciąż się bronią, a także zaczęli przeprowadzać kontrofensywę w niektórych miejscach frontu. - To przede wszystkim obrona Zachodu - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Paweł Lekki Adam Dąbrowski Wojciech Cegielski Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Mapa apokalipsy. Opowieść o wojnie z perspektywy jej świadka

- Gdy wybuchła wojna, byłem w Buczy razem z żoną i młodszą córeczką. Obudziłem się i zacząłem się zastanawiać, co mam zrobić. Z jednej strony mam umowę z BBC, że robimy film. Z drugiej strony mam rodzinę, którą muszę namówić, żeby natychmiast wyjechali na zachód Ukrainy. Wreszcie stwierdziłem, że skoro to dopiero początek wojny, musi minąć trochę czasu, zanim Rosjanie dotrą do Kijowa. Tam się właśnie wybrałem - mówił w Dwójce Taras Shumeyko, ukraiński dziennikarz i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina dziennikarstwo rocznica Justyna Piernik Dwójka

"Z głową w górach". Kamil Wicik i "Muzyczna Jedynka" w Ustrzykach Dolnych [POSŁUCHAJ]

W ramach cyklu "Z głową w górach" tym razem wraz z "Muzyczną Jedynką" odwiedziliśmy kolejną górską miejscowość - Ustrzyki Dolne. Była to ostatnia miejscowość na mapie zimowej trasy Polskiego Radia. W trakcie audycji Kamil Wicik rozmawiał z gośćmi m.in. o bieszczadzkiej kulturze i szczególnym miejscu, jakie posiadają w niej taniec i poezja śpiewana.
Zobacz więcej na temat:  Ustrzyki Kamil Wicik Bieszczady muzyka rozrywkowa

Zabytkowe maszyny rolnicze, stary młyn i tradycyjne proziaki

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych stoi przy obwodnicy bieszczadzkiej. To liczący blisko 120 lat budynek, w którym przed pierwszą wojną mieściła się fabryka, a w latach 1919-2007 młyn parowy. Dzisiaj można tu obejrzeć zabytkowe maszyny, nauczyć się robić i piec proziaki, ale też wypić kawę i zjeść ciastko.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bieszczady kuchnia regionalna Piotr Firan Paweł Turski proziaki wypoczynek