Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Kobiety niepodległości" - premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Wyszkolone i wykształcone. Wywiadowczynie, kurierki i instruktorki. Sanitariuszki i konstruktorki bomb. Ochotniczki z oddziałów żeńskich Polskiej Organizacji Wojskowej POW. Konspiratorki z oddziałów lotnych. Wypróbowane w boju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Kobiety niepodległości". 
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości kobieta reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce

Co robić z ruinami zamków: odbudować, zmienić, zachować? Problem, którego nie można lekceważyć

W Warszawie trwa dwudniowa konferencja "Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski", którą Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki oraz Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków. Zgromadzeni na niej specjaliści z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy spróbują nie tylko odpowiedzieć na tytułowe pytanie konferencji, podając dobre i złe przykłady krajowych czy międzynarodowych realizacji.
Zobacz więcej na temat:  zamek odbudowa konserwacja zabytki Katarzyna Cygler Trójka

Czym jest dla współczesnych Polaków niepodległe i suwerenne państwo?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo? 
Zobacz więcej na temat:  niepodległość IPN Święto Niepodległości

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak stalinizm Józef Stalin komunizm Moskwa PZPR

163 lata temu urodził się Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk

Ignacy Jan Paderewski zdobył międzynarodową sławę jako pianista. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale zaszczycały obecnością koronowane głowy Europy. Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Ignacy Jan Paderewski muzyka klasyczna Stany Zjednoczone

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo grafika Lwów Kraków kabaret

Bolesław Leśmian. "Trudno przyporządkować go do jednej epoki poetyckiej"

Znany jako autor niezwykłych erotyków. Wykreował współczesny język miłosny polskiej poezji. Na potrzeby wierszy stworzył wiele neologizmów, które określa się mianem leśmianizmów. Przez współczesnych był zupełnie niedoceniany. Mija 87 lat od śmierci Bolesława Leśmiana.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura poezja Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska Bolesław Leśmian II Rzeczpospolita II RP

Senyszyn odpowie za szkalowanie Żołnierzy Wyklętych? Reduta Dobrego Imienia: złożono kolejne zeznania w tej sprawie

W dniu 26 października w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa z pozwu złożonego przez Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz członków rodzin Żołnierzy Niezłomnych przeciwko Joannie Senyszyn - poinformowała w piątek Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Senyszyn Żołnierze Wyklęci PRL historia PRL Joanna Senyszyn lewica komunizm sąd sądownictwo Reduta Dobrego Imienia niepodległość represje