Polskie Radio
Section05

Warszawa

Opowieść o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie. Mariusz Wilczyński gościem Trójki

W Zachęcie do 26 czerwca można oglądać wystawę zorganizowaną wokół pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z miasta", który miał swoją premierę dwa lata temu. 14-letni proces powstawania filmu stał się sztuką samą w sobie; życiową przygodą autora i jego rozliczeniem z rodziną, idolami młodości, profesorami na uczelni, a najogólniej mówiąc – psychicznym, emocjonalnym autoportretem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA PRL Klub Trójki Monika Małkowska Trójka Mariusz Wilczyński wystawa animacja FILM Łódź miasto

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki PRL komunizm stalinizm II wojna światowa muzeum

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Dziś mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Witold Pilecki PRL komunizm stalinizm II wojna światowa mazowieckie regiony muzeum

Ksiądz Julian Chrościcki. "Kapłan niezłomny i bohaterski"

Ksiądz Julian Chrościcki był więźniem m.in. Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - Wywieziony na Pawiak w stroju kapłana, bardzo tym raził służbę więzienną (…). Mimo swojego stanu zdrowia pamiętał, że jest kapłanem i niósł pomoc załamanym współwięźniom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kaczmarek z Rady Fundacji im. ks. Juliana Chrościckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Dorota Truszczak historia Polski

"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w warszawskiej galerii Wejman

"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" – pod tym tytułem w Wejman Gallery w Warszawie można oglądać wystawę dzieł amerykańskiego rzeźbiarza i grafika polskiego pochodzenia. O życiorysie i twórczości artysty, który inspirował samego Pabla Picasso i którego uwielbiała Helena Rubinstein, w audycji "Trójka przed Południem" opowiedziała dr Magdalena Furmanik-Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Katarzyna Cygler wystawa rzeźba

Ivanka Trump w Polsce. Spotkała się z uchodźcami

"Jestem wdzięczna, że spędziłam kilka ostatnich dni w Krakowie i Warszawie na spotkaniach z ukraińskimi i polskimi liderami wiary, którzy okazali tak wiele współczucia i miłości ukraińskim rodzinom w potrzebie" - napisała na Facebooku córka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ivanka Trump, która odbyła wizytę w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy polska pomoc Kraków służby i bezpieczeństwo straż graniczna wojna na Ukrainie wojna 2022

INFRASTRUKTURA Dobre wiadomości dla mieszkańców Warszawy. Kolejarze wybudują tunel pod dworcem Warszawa Wschodnia

Jest porozumienie kolejarzy ze stołecznym samorządem w sprawie inwestycji na warszawskiej Pradze. Dzięki temu będzie możliwa budowa tunelu pod dworcem Warszawa Wschodnia. Przedstawiciele PKP PLK mówią, że poprawi on komunikację w stolicy i ograniczy zmiany w komunikacji kolejowej podczas planowanej przebudowy Warszawy Wschodniej. Inwestycja powstanie w ramach jednego z największych projektów kraju – modernizacji linii średnicowej.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura GOSPODARKA kolej

GDDKiA: prawie 10 mln pojazdów przejechało tunelem POW

– Od otwarcia najdłuższego w Polsce tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy przejechało nim już prawie 10 milionów pojazdów – poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.
Zobacz więcej na temat:  tunel GOSPODARKA infrastruktura inwestycje kierowcy drogi Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca regiony POLSKA społeczeństwo GDDKiA

Polskie Radio podczas II wojny światowej. Informowało i jednoczyło

Polskie Radio było w okresie II wojny światowej kluczowym środkiem masowego przekazu. Nie tylko informowało o działaniach wojennych. Miało także moc jednoczenia i tworzenia narodowej wspólnoty. O znaczeniu Polskiego Radia i jego roli w scalaniu społeczeństwa polskiego opowiedziała prof. Barbara Giza, współautorka pracy "Wrzesień 1939. Filmowe teksty i podteksty". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa okupacja niemiecka kampania wrześniowa POLSKA historia Polski radio historia radiofonii media Małgorzata Raducha Stefan Starzyński Władysław Szpilman Barbara Giza