Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Wimbledon 2022. Gurjew: mam nadzieję, że Iga Świątek zagra bardzo dobry mecz

Iga Świątek w trzeciej rundzie wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu zmierzy się z Alize Cornet. - Mam nadzieję, że charakter, serce do walki i wyjątkowa nieustępliwość Igi Świątek sprawią, że dzisiaj zagra bardzo dobry mecz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarz sportowy Cezary Gurjew. Z kolei druga polska tenisistka, Magdalena Fręch, zagra z Simoną Halep.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Tenis wimbledon Iga Świątek Cezary Gurjew Daniel Wydrych Patryk Michalski Magdalena Fręch

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Rzym Afryka Ebola Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Prof. Haliżak: Hongkong jest dla Chin łącznikiem z gospodarką światową

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przyjechał do Hongkongu, by wziąć udział w uroczystościach 25. rocznicy przekazania przez Wielką Brytanię Chinom władzy nad miastem. To pierwsza od pięciu lat wizyta Xi w Hongkongu, w którym w 2019 r. doszło do masowych protestów przeciwko ingerencji Pekinu w jego autonomię.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Chiny Hong Kong Michał Strzałkowski ŚWIAT Rosja Azja ekonomia polityka

Piosenki Kory na 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

- Kora miała niebywały talent, śpiewała głównie napisane przez siebie piosenki i jak się ich posłucha kilkukrotnie, można zobaczyć, ile one mają w sobie głębi i że są nadal aktualne pod każdym względem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Janusz Gast, autor scenariusza i reżyser koncertu Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia "Kora". 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Międzyzdroje Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach MUZYKA KULTURA Janusz Gast Studio Piosenki Teatr Polskiego Radia Kora Maanam

"Jourova wyszła przed szereg". Marta Kubiak o słowach wiceprzewodniczącej KE

- To jest tylko jej stanowisko, ponieważ Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie i potwierdził to wczoraj zresztą rzecznik Komisji. Można więc powiedzieć, że pani Jourova wyszła po prostu przed szereg - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marta Kubiak (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska polityka ŚWIAT Europa Komisja Europejska Vera Jourova Prawo i Sprawiedliwość PiS Jerzy Jachowicz

"Nienawidzę być aktorem". Bogusław Linda kończy 70 lat

W młodości był na ekranie wrażliwym buntownikiem, później stał się naczelnym twardzielem polskiego kina. Grał m.in. u Kieślowskiego, Holland, Zaorskiego, Wajdy i Pasikowskiego. - Nienawidzę być aktorem. Nie znoszę tego zawodu. Nie lubię go - zdradził w Programie 1 Polskiego Radia. Bogusław Linda, popularny aktor i reżyser, skończył właśnie 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor aktorstwo reżyser kino Bogusław Linda

Ebola, czyli jeden z najgroźniejszych wirusów na świecie

Ebola, powodująca gorączkę krwotoczną, to jeden z najgroźniejszych patogenów. Prof. Janusz Pawęska - polski uczony mieszkający na stałe w Republice Południowej Afryki - od lat bada tego śmiertelnego wirusa, który był m.in organizatorem międzynarodowych wypraw do Centralnej i Zachodniej Afryki, których celem było zlokalizowanie źródła wybuchających tam epidemii gorączek krwotocznych.
Zobacz więcej na temat:  Ebola wirus zdrowie WHO NAUKA infografika Afryka zwierzęta Katarzyna Kobylecka

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Rzym

Szczyt NATO w Madrycie. Górka-Winter: dla Polski najważniejsze są postanowienia polityczne

Wczoraj podczas szczytu NATO prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział utworzenie w Polsce stałego dowództwa V korpusu armii USA. Zadecydowano również, że NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski NATO szczyt NATO Madryt USA Joe Biden Andrzej Duda

XV edycja Suwałki Blues Festiwal. "Znani artyści zaśpiewają ulubione utwory bluesowe"

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto Bluesa w Suwałkach. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Suwałki Blues Festiwal będzie miała wyjątkowy charakter - poświęcona będzie artystycznej współpracy polsko-norweskiej. Nie zabraknie znanych wykonawców polskiej sceny muzycznej, a do udziału w wydarzeniu zaproszono m.in. bluesowe zespoły litewskie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy blues Suwałki piosenka

Polscy leśnicy wspierają walczącą Ukrainę

W Tomaszowie Lubelskim leśnicy z całej Polski przekazali walczącej Ukrainie 16 samochodów terenowych. Pickupy są wyposażone w agregaty prądotwórcze i sprzęt do gaszenia pożarów. Do tej pory leśnicy polscy przekazali 38 samochodów, od początku wojny na Ukrainie wykazali się ogromną wrażliwością, od pierwszych godzin byli gotowi do niesienia pomocy, zaznaczył Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe Ukraina