Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy

Polska w Unii Europejskiej. Waldemar Dąbrowski: nasza kultura pokazywała, że aspiracje Polski są uprawnione

- Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin życia społecznego Polaków. Kultura była za to czymś, co udowadniało słuszność naszych aspiracji do UE na długo przed akcesją - ocenił Waldemar Dąbrowski. Były minister kultury podzielił się w Programie 2 Polskiego Radia swoimi wspomnieniami z czasu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty oraz ocenił zmiany, jakie przyniosła nam Unia Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Unia Europejska KULTURA Wojciech Dąbrowski Andrzej Sułek

Ludzie, zabytki czy przyroda. Co Polska powinna promować na świecie?

Włosi po raz pierwszy w swojej historii (15 kwietnia) obchodzili Dzień Made in Italy, którego celem jest podkreślenie znaczenia tradycji, dziedzictwa, rodzimej produkcji i jej promocja w świecie - od specjałów kuchni, przez modę, aż po różne gałęzie przemysłu. Gdyby podobne święto obchodzono w naszym kraju, to co "made in Poland" powinniśmy promować, czym mamy prawo chwalić się na świecie?
Zobacz więcej na temat:  turystyka Włochy zabytki dziedzictwo narodowe architektura Wieliczka regiony UNESCO Narodowy Instytut Dziedzictwa sztuka ludowa przyroda kuchnia Roman Czejarek

20 lat Polski w UE. Prof. Orłowski: w 2004 roku zakończyła się dla nas II wojna światowa

Prof. Witold Orłowski był doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej - Jana Kołakowskiego. W "Poranku Dwójki" ekonomista opowiedział, jak przez dwie dekady członkostwa we Wspólnocie zmieniła się Polska oraz co groziłoby nam, gdybyśmy do Unii Europejskiej nie weszli.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Witold Orłowski Unia Europejska gospodarka polska Paweł Siwek II wojna światowa

Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy? Grażyna Plebanek o swojej twórczości i życiu w Brukseli

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Magda Mikołajczuk zaprosiła na rozmowę z Grażyną Plebanek, pisarką, kick-bokserką, działaczką społeczną, która od 19 lat mieszka w Brukseli. Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Grażyna Plebanek Bruksela książki Belgia zwyczaje społeczeństwo Europa Europarlament KULTURA

Robisz remont? Postaw na cichy luksus - to najnowszy trend z Mediolanu

Majówka to dla jednych odpoczynek, dla innych doskonały czas na remont. Przygotowując się do zmiany swoich wnętrz, warto sięgać po najnowsze inspiracje. Katarzyna Bobocińska najnowsze trendy obserwowała na targach w Mediolanie. W 2024 roku warto postawić na kolory ziemi i cichy luksus. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe remont mieszkania remont domu remont trendy mieszkanie design STYL ŻYCIA Katarzyna Bobocińska

Na wózku inwalidzkim w Himalajach? Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można

Gościem Michała Nogasia był Michał Woroch. W Trójce po raz pierwszy pojawił się 18 lat temu, gdy brał udział w naszej akcji "Wielki wyścig". Wraz z kolegą Tomkiem przemierzał autostopem trasę Madryt-Warszawa. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Michał od dwóch dekad porusza się na wózku inwalidzkim, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Zwiedził obie Ameryki, był w Himalajach, założył fundację pomagającym osobom takim jak on.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Woroch aktywność niepełnosprawni niepełnosprawność podróże turystyka

Drenda&Paśnik w Czwórce. Nostalgiczna podróż w przeszłość

Lata 90. i pierwsze lata nowego milenium to czasy, do których wracamy z sentymentem. Olga Drenda i Jacek Paśnik wracają do nich chętnie, choć podkreślają, że życie w tych czasach wcale nie było usłane różami. Ich goście, Agata Sawicka i Antoni Przesławski w swojej aktualnej twórczości czerpią z 1994 i 2004 roku i okolic. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Olga Drenda Jacek Paśnik Agata Sawicka Antoni Przesławski MUZYKA KULTURA nostalgia

"Lista przebojów Trójki": powrót do notowania, którego nie było [ZOBACZ WYNIKI]

Historia pierwszej, najważniejszej "Listy przebojów Trójki" zakończyła się z hukiem na wydaniu numer 1998. To notowanie ukazało się 15 maja 2020 roku. Głosowanie na kolejne wydanie toczyło się bez zakłóceń, jednak po odejściu z radia Marka Niedźwieckiego nigdy nie trafiło ono na antenę. Cztery lata później, przygotowując się do rozpoczęcia nowej odsłony notowania, zaprezentowaliśmy wyniki 1999. notowania "Listy przebojów Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Owczarek Lista Przebojów Trójki muzyka rozrywkowa Kazik Staszewski Piotr Metz

Julia Bojaruniec zdradza przepis na sukces w sieci. "Szanuj odbiorców"

Julia Bojaruniec jest autorką youtubowego kanału Prostracja. Choć nie mówi wprost, że osiągnęła sukces, przyznaje, że to główne źródło jej zarobków. Filmy publikuje dwa razy w tygodniu, ma swoich montażystów, fantastyczną społeczność i pracę, która jest jej hobby. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA praca praca mobilna media społecznościowe Instagram influencer influencerzy Weronika Puszkar

Piknik Europejski, bezpłatny wstęp i mnóstwo atrakcji. Majówka w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jak co roku hucznie świętuje w pierwszych dniach maja. Dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum, opowiedziała w "Poranku Dwójki, co przez osiem pierwszych dni maja przygotowała jej instytucja dla odwiedzających Łazienki.
Zobacz więcej na temat:  Marianna Otmianowska Paweł Siwek Łazienki Królewskie konstytucja 3 maja majówka Stanisław Herakliusz Lubomirski Dwójka KULTURA długi weekend

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Klub Trójki Trójka

"Jedyne takie miejsce" prosto z "serca Europy", czyli Bruksela od kulis

Obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Roman Czejarek zaprosił na specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce" - prosto z Brukseli. Jak wygląda to miasto od kulis? Czekoladki, piwo, piłka nożna, rowery, koronki, Papa Smerf oraz Marks i Engels w pubie pod łabędziem. 
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Roman Czejarek Unia Europejska Belgia Beata Płomecka Europa kulinaria kuchnia europejska społeczeństwo turystyka

Maja Staśko: czasami myślę, że nie ma już dobra na świecie

- Aktywizm unosi nad ziemią, a jednocześnie wykańcza psychicznie i fizycznie. Od siedmiu lat wspieram osoby, jeżdżę, pomagam, angażuję się i nagłaśniam różne sprawy, a jednocześnie doświadczam mnóstwa hejtu z powodu tego, co robię - mówi Maja Staśko, dziennikarka i aktywistka. - Czasami trudno jest mi się oderwać od tych traum. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA aktywiści społeczeństwo Maja Staśko Kasia Dydo