Polskie Radio
Section05
pr24

KSAP nadano imię Lecha Kaczyńskiego. "Najlepszy patron"

Krajowej Szkole Administracji Publicznej nadano imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pamiątkową tablicę odsłonili wspólnie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - To dla mnie wyjątkowy i piękny dzień - mówił brat patrona. - Myślę, że Lech Kaczyński jest najlepszym patronem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej jakiego można było wybrać - powiedział z kolei Andrzej Duda. Historię KSAP przybliżył w Polskim Radiu 24 Marcin Waszak, ekspert ds. administracji publicznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  administracja publiczna administracja Andrzej Duda Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński

Zakaz handlu w niedziele zagrożeniem dla e-sklepów?

Trwają prace nad ustawą zakazującą handlu w niedziele. Projekt przygotowali związkowcy Solidarności, którzy podkreślają, że chcą znieść w Polsce niewolnictwo pracowników. Sprzedażą zajmują się jednak także e-sklepy. O tym, jak ustawa reguluje kwestie sprzedaży internetowej mówili w audycji Gospodarczy Temat Dnia Witold Chomiczewski z Izby Gospodarki Elektronicznej i Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  e-commerce handel internetowy handel sprzedaż Solidarność

Zniszczono pomnik w Hucie Pieniackiej. "To prowokacja"

Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka spotkał się z polskim konsulem we Lwowie Wiesławem Mazurem. Razem potępili akt wandalizmu, do którego doszło w Hucie Pieniackiej. Syniutka nazwał te działania prowokacją, której celem jest pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. Podkreślił, że organy śledcze robią wszystko, aby zbadać sprawę i znaleźć sprawców. O zniszczeniu pomnika w Hucie Pieniackiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Łukasz Jasina pomniki Rosja Wołyń

Śledztwo ws. Józefa Piniora. TVP ujawnia stenogramy rozmów

TVP ujawniła w środę wieczorem część stenogramów podsłuchanych przez CBA w 2015 r. rozmów b. senatora Józefa Piniora i jego asystenta. Rozmowy miały dotyczyć łapówek od przedsiębiorców, m.in. w zamian za pozytywne decyzje dotyczące prowadzenia budowy. O nowych doniesieniach w tej sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas, dziennikarka śledcza TVP.
Zobacz więcej na temat:  Józef Pinior korupcja CBA przestępczość podsłuchy Anita Gargas TVP

Obrady Sejmu przerwane do 25 stycznia. Komentarze

Sejm przerywa obrady do 25 stycznia. Takie rozwiązanie zaproponował marszałek Sejmu, a zgodził się na to Konwent Seniorów. Wcześniej PO zdecydowała o zawieszeniu protestu. Sytuację w Sejmie komentowali w Polskim Radiu 24 publicyści: Michał Wróblewski, Stefan Sękowski, Wojciech Biedroń, Łukasz Pawłowski, Piotr Nisztor i Marcin Dzierżanowski.
Zobacz więcej na temat:  Sejm protest Platforma Obywatelska sejm pr24 Grzegorz Schetyna

"PO próbuje z zamkniętymi oczami iść w zaparte"

O 10:00 Sejm ma wznowić obrady po tym, jak wieczorem 34. posiedzenie rozpoczął marszałek Marek Kuchciński. Jednocześnie na sali plenarnej protestują posłowie Platformy Obywatelskiej, zdaniem których budżet państwa na 2017 rok jest nielegalny. – Platforma próbuje z zamkniętymi oczami iść w zaparte – mówił Michał Dworczyk, poseł PiS w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS Sejm protest sejm pr24 Michał Dworczyk Platforma Obywatelska Marek Kuchciński

"Toczy się gra na kompromitację polskiego Sejmu"

Sejm ma wznowić w czwartek 34. posiedzenie, po przerwie ogłoszonej przez marszałka Marka Kuchcińskiego. Wcześniej zbiorą się prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Tymczasem posłowie Platformy kontynuują pobyt na sali plenarnej. O sytuacji w polskim parlamencie mówili w Debacie Poranka Witold Gadowski (tygodnik wSieci) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  polityka Sejm protest sejm pr24 Witold Gadowski Platforma Obywatelska Ryszard Petru PiS Jarosław Kaczyński Grzegorz Schetyna Mateusz Kijowski

"Wolę rozmawiać, niż siedzieć skulona w sali sejmowej”

Sejm ma wznowić w czwartek o godz. 10:00 obrady po tym, jak wieczorem 34. posiedzenie rozpoczął marszałek Marek Kuchciński. Na sali plenarnej w dalszym ciągu protestują posłowie Platformy Obywatelskiej, zdaniem których budżet państwa na 2017 rok jest nielegalny. – Jestem rozczarowana zachowaniem Platformy. Nie ma pomysłu na to, co zrobić i jak wyjść z twarzą z tego wszystkiego – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Nowoczesna Sejm protest sejm pr24 Marek Kuchciński Platforma Obywatelska Joanna Scheuring-Wielgus PiS POLSKA

Posiedzenie Sejmu przerwane do czwartku. Komentarze

Z siedmiogodzinnym opóźnieniem - o 19:00 - rozpoczęło się 34. posiedzenie Sejmu. Półtorej minuty później marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę do czwartku do godz. 10.00. Sytuację w związku z kryzysem parlamentarnym skomentowali w Polskim Radiu 24 publicyści Piotr Semka (Do Rzeczy), Andrzej Gelberg (Radio Solidarność) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute), Marek Król oraz politolog dr Bartłomiej Biskup.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm sejm pr24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Marek Król Trybunał Konstytucyjny protest Bartłomiej Biskup Tomasz Wróblewski Piotr Semka

Prof. Zbigniew Lewicki: Trump jest teflonowy jak Reagan

Podczas przesłuchania w Senacie USA szefowie służb wywiadowczych, w tym dyrektor wywiadu James Clapper, powiedzieli, że Rosja jest poważnym zagrożeniem cybernetycznym dla USA, a jej ingerencja w wybory w USA była agresywna i "wielowymiarowa". O wpływie Kremla na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mówił w audycji Świat w powiększeniu prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Rosja wybory prezydenckie w USA Hillary Clinton

Kulisy porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym. Zajmował się aferami, w które byli zamieszani biznesmeni z zachodniej Polski. Pracował nad materiałem, którego ustalenia miały dotyczyć kolejnej odsłony afery alkoholowej. 1 września 1992 roku wyszedł z domu do redakcji "Gazety Poznańskiej", ale nigdy do niej nie dotarł. O sprawie uprowadzenia i zamordowania Jarosława Zientary mówił w audycji Kulisy Spraw Krzysztof Kaźmierczak, dziennikarz, autor książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Ziętara zaginieni zabójstwo media Poznań dziennikarze Kulisy Spraw