Polskie Radio
Section05
GOSPODARKA

Minister infrastruktury o znaczeniu przekopu Mierzei Wiślanej: wielkie projekty komunikacyjne wymagają wizji i odwagi

- Wielkie projekty komunikacyjne wymagają wizji i odwagi, żeby nie pytać nikogo poza granicami naszego kraju, bo jesteśmy narodem suwerennym - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA Andrzej Adamczyk

Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Premier: świadectwo dążenia do Polski silnej i suwerennej

- Otwierany dziś kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to droga wolności, nowych szans i możliwości - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki GOSPODARKA

Niemcy liczą na pomoc Polski w obliczu kryzysu energetycznego. Scholz mówi o dostawach ropy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do obecnej sytuacji energetycznej w Niemczech i ewentualnej współpracy z Polską. Wczoraj rząd federalny przejął kontrolę nad należącą do Rosnieftu rafinerią w Schwedt. Nieco później media poinformowały o potencjalnych planach zakupu niemieckiej rafinerii przez Orlen. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Olaf Scholz energetyka GOSPODARKA ropa naftowa

Warszawa: 67-latek z Litwy zarejestrowany przez stołeczne fotoradary 19 razy

19 mandatów karnych otrzymał kierowca litewskiej ciężarówki, którego pojazd 19 razy zarejestrowały stołeczne fotoradary. 67-latka zatrzymał patrol z białostockiej delegatury Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio POLSKA drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze samochody samochód fotoradar policja policja polska służby i bezpieczeństwo pieniądze GOSPODARKA GDDKiA

Rośnie zdolność kredytowa przeciętnej rodziny. Analitycy: jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu

We wrześniu o 0,9 proc. wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny - wynika z obliczeń HRE Investments. Banki są skłonne pożyczyć jej na zakup mieszkania o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu. Analitycy przyznali jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste zdolność kredytowa banki kredyt hipoteczny stopy procentowe

Maszyny ogrodnicze niebezpieczne dla użytkowników. Wnioski UOKiK po kontroli Inspekcji Handlowej

Ponad połowa z 15 rodzajów maszyn ogrodniczych, typu nożyce do żywopłotów i podkaszarki, nie przeszła kontroli Inspekcji Handlowej. Cztery modele miały wady konstrukcyjne, np. brak osłon ostrych elementów, nieprawidłowo działający przełącznik - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK narzędzia ogród bezpieczeństwo kontrola

Do czego będą służyły samoloty FA-50 w polskim lotnictwie? Znamy odpowiedź resortu obrony

W bazie lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził dziś umowę na dostawę polskim siłom powietrznym samolotów FA-50. To południowokoreańskie lekkie maszyny bojowe, które zastąpią poradzieckie myśliwce MIG-29.Uroczyste zatwierdzenie umowy na zakup FA-50 odbyło się na terenie mińskiej bazy, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej broń Korea Południowa samoloty

Gwarantowana cena energii elektrycznej. Semeniuk: przyjęte progi wynikają z obliczeń średniego zużycia

Zużycie prądu w gospodarstwach domowych w wysokości do 2 tys. kWh i 2.600 kWh, które ma być objęte gwarantowaną ceną to mediana, która wychodzi z obliczeń i analiz - wyjaśnia wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk. Minister Waldemar Buda zapowiedział wsparcie na kwotę ok. 5 mld zł dla firm energochłonnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna tarcza antyinflacyjna ceny Ministerstwo Rozwoju

Rządowe formy wsparcia konsumentów wobec wzrostu cen energii. Przypominamy najważniejsze z nich

Obserwowany wzrost cen energii elektrycznej dotyka nie tylko Polski, ale również innych państw unijnych. Wynika on z nałożenia się szeregu niesprzyjających okoliczności, w szczególności inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego polski rząd podejmuje szereg działań, by w dobie globalnego kryzysu wspierać polskich konsumentów i przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika POLSKA społeczeństwo

Kolejny słaby tydzień na rynkach ropy. Tańsze surowce przełożą się na niższą inflację

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną w piątek rano, ale dla tego surowca kończy się już 3. z kolei słaby tydzień - ze spadkami notowań. Pogarszające się globalne tło gospodarcze podsyca na rynkach obawy o popyt na ropę i jej produkty, a umacnianie się dolara USA sprawia, że ropa wyceniana w tej walucie staje się droższa dla większości kupujących.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes benzyna ropa naftowa zysk paliwa USA Rosja

Eksperci: jesteśmy na płaskowyżu inflacji, a początek roku to najprawdopodobniej jej kolejny wzrost

Musimy przygotować się na to, że inflacja na obecnym poziomie będzie utrzymywała się jeszcze kilka miesięcy, a na początku 2023 roku jeszcze wzrośnie do poziomu nawet 20 procent. Najważniejsze jest, aby nie wprowadzać chaosu w gospodarce. Działania rządu powinny być jednoznaczne, a NBP wyważone pomiędzy walką z inflacją, a dbaniem o gospodarkę - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antyinflacyjna Rada Polityki Pieniężnej NBP Unia Europejska wojna na Ukrainie