Polskie Radio
Section05
Mateusz Drozda

Alternatywa dla szusowania po śniegu. Sprawdziliśmy, jak działają nartorolki

W czwartkowy poranek ogródek radiowej Trójki przy ulicy Myśliwieckiej zamienił się w tor jazdy na nartorolkach. – Znam osoby, które nigdy nie biegały na nartach, a zaczęły na nartorolkach i się w nich zakochały – mówiła Katarzyna Witek, trenerka z Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" AWF w Warszawie. Jak wygląda ten sprzęt? Ile kosztuje? Czy nauczenie się uprawiania tego nowatorskiego sportu przychodzi z łatwością? Sprawdzał to dla nas Mateusz Drozda.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski Mateusz Drozda sporty zimowe narty aktywność fizyczna

Smart city w Polsce? Na czym polega idea miasta piętnastominutowego?

Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia zdrowia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Pod wpływem pandemii coraz więcej mówi się o wcielaniu urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym polega tzw. smart city? Czy idea ma szansę ziścić się również w Polsce? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA smart city Mateusz Drozda Kuba Witkowski miasto miasto przyszłości

Dr Afelt: osoby, które przechodzą naturalne zakażenie koronawirusem cierpią na długotrwałe dolegliwości

Dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o odpowiedzialności społecznej osób, które świadomie wybierają nieszczepienie się przeciw COVID-19 w momencie rozwoju IV fali zakażeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus epidemia COVID-19 Polskie Radio 24 Mateusz Drozda szczepienia

URODZINY POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW Edyta Poźniak: Program dla wszystkich uczestników dróg

- Posługujemy się zarówno tym językiem, którym mówią kierowcy zawodowi, spędzający kilkanaście godzin w trasie, jak i do tych, którzy jadą na krótkich trasach, np. do pracy. Radio Kierowców dedykuje swój program dla wszystkich użytkowników dróg: pieszych, motocyklistów, nawet tych, którzy używają hulajnóg - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Poźniak, szefowa Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Radio kierowców Mateusz Drozda Edyta Poźniak POLSKA bezpieczeństwo na drodze DAB+

"UE powinna włączyć się w ten proces". Prof. Kleiber o budowie muru na granicy z Białorusią

- Unia powinna włączyć się w proces budowy muru na granicy i go finansować. To jest interes unijny, bo ci, którzy przedostaną się przez polską granicę będą próbowali przedostać się np. do Niemiec - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Michał Kleiber społeczeństwo granica Białoruś bezpieczeństwo

Jerzy Mosoń: polexit to temat fałszywy, Europa Zachodnia rozmawia o rozpadzie UE

- Ani PiS, ani PO nie są partiami, które chciałyby z UE wychodzić. Politycy obu partii dostrzegają pozytywne aspekty wynikające z członkostwa. Nie wiem, jak dużo będzie jeszcze tych pozytywnych aspektów, bo Unia Europejska się zmienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Unia Europejska POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja kryzys

Głos to człowiek. Jak pracować głosem, żeby zadbać o siebie i być zrozumianym?

Świętowany dziś w całym kraju Dzień Nauczyciela jest okazją do tego, by pomyśleć o wszystkich, którzy na co dzień pracują głosem. Jak mówić, by być wysłuchanym i zrozumianym? O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?  O tym w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedziała ekspert do spraw emisji głosu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA głos nauczyciel Dzień Nauczyciela Mateusz Drozda

Abdulrazak Gurnah. "Pisarz grający kontekstami literackimi"

– To jest pisarz znajdujący się w bardzo szerokim nurcie współczesnej literatury podejmującej temat transkulturowości, wykluczenia, zanikania kultur lokalnych pod wpływem globalizacji oraz nowych form kolonializmu. Widzę to trochę jak nagrodę dla pewnego typu wrażliwości, która w literaturze jest obecna, ale którą być może Komitet Noblowski chciał, żebyśmy lepiej dostrzegli – ocenia profesor Roman Chymkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda KULTURA literatura nagroda Nobla Tanzania

Historia ukryta w liczbach. "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach"

Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację zatytułowaną "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach", zawierającą zestawienie wszystkich powojennych spisów powszechnych dotyczących tego miasta. Jak można się przekonać, za tymi dokumentami i widocznymi na nich za tymi cyframi kryje się demograficzny i socjologiczny obraz Leszna.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Trójka Narodowy Spis Powszechny Leszno wielkopolskie historia Polski statystyka Jacek Marciniak społeczeństwo

"Powinniśmy podjąć kroki z punktu widzenia agresora bardzo bolesne". Szeremietiew o sytuacji na granicy

- Jeśli są przypadki mierzenia z broni do naszych żołnierzy, jeśli niszczy się zasieki i zabezpieczenia na granicy, to jest to oczywisty akt agresji i tego nie można zostawić tak sobie i udawać, że tego nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON, pytany o sytuację na wschodniej granicy Polski. - Trzeba stwierdzić, że jesteśmy w stanie wojny, że Białoruś jest agresorem i wezwać ją, w formie ultymatywnej, do zaprzestania tego typu działań - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Szeremietiew Mateusz Drozda Białoruś granica imigranci w Europie POLSKA