Polskie Radio
Section05
Mateusz Drozda

Prof. Żurawski vel Grajewski: Sowieci mieli interes w wybuchu powstania w Warszawie

- Należało mieć świadomość, że gdyby nie Powstanie Warszawskie, to pewnie jakiś rodzaj ruchawki w Warszawie rozpoczęłaby Armia Czerwona, inicjując tym samym represje i oskarżając polskie władze o bierność i sojusz z hitlerowcami, co zresztą później i tak nastąpiło - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie historia Polski Mateusz Drozda

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce!

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą odbędą się specjalne koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy (również w przestrzeni wirtualnej). Wśród najważniejszych wydarzeń będzie widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Polskie Radio przygotowało z kolei specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Powstał też wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Mateusz Drozda bitwa warszawska historia Polski wojna 1920

"Przekreśli nadzieje państwa palestyńskiego". Dr Agnieszka Bryc o możliwej aneksji Doliny Jordanu

- Do końca nie wiemy kto w Izraelu chce anektować Jordanię i nie wiemy do końca co Izrael chce anektować. To, co słyszymy w mediach to zapowiedź aneksji. To się może wydarzyć w każdej chwili, więc opcja czasowa jest bardzo elastyczna - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Izrael Palestyna konflikty międzynarodowe Bliski Wschód Agnieszka Bryc Mateusz Drozda

"Czas skraca się bardziej Rafałowi Trzaskowskiemu". Dr Andrzej Anusz o kampanii prezydenckiej

- Mamy jeszcze 6-7 proc. osób, które mogą przesądzić o wyniku wyborów, wobec czego kandydaci będą walczyli do końca. Czas skraca się bardziej Rafałowi Trzaskowskiemu niż Andrzejowi Dudzie i będzie musiał podjąć szybsze i coraz bardziej zdecydowane decyzje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wybory prezydenckie 2020 polityka kampania prezydencka wybory w Polsce Andrzej Duda Rafał Trzaskowski Andrzej Anusz Mateusz Drozda

Susza i podtopienia równocześnie. Hydrolog wyjaśnia paradoks sytuacji w Polsce

- Mamy taką sytuację, o której się bardzo często mówi, że możemy mieć w jednym roku, w jednym czasie do czynienia z powodziami, podtopieniami, a jednocześnie z zagrożeniem suszowym, a nawet suszą istniejącą w niektórych rejonach Polski. Jest to pewnego rodzaju paradoks - mówił w Polskim Radiu 24 hydrolog prof. Paweł Rowiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo susza powódź Mateusz Drozda NAUKA

Coraz więcej Polaków kupuje online. Pandemia napędza klientów

- Mnóstwo osób w trakcie tej epidemii po raz pierwszy odkryło uroki zakupów przez internet. Te osoby prawdopodobnie już w internecie zostaną albo przynajmniej przeniosą tu znacznie więcej swojej aktywności - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysakowski, ekspert biznesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda media GOSPODARKA społeczeństwo POLSKA sklepy online sklep internetowy zakupy w internecie zakupy online zakupy w sieci zakupy przez internet sklep w internecie

Zaśpiewaj #JednymGłosem dla Powstańców. Akcja Muzeum Powstania Warszawskiego

Od 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieli nas niewiele ponad miesiąc, ale już teraz warto pomyśleć nad upamiętnieniem wydarzeń z 1944 roku i zaśpiewaniem w wyjątkowy sposób "Pałacyku Michla". Do 28 czerwca można wziąć udział w akcji Muzeum Powstania Warszawskiego #JednymGłosem.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Małgorzata Raducha Jan Ołdakowski piosenka Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego

Dr Szymanowski: przywódcy V4 potrafią wypracowywać wspólne stanowisko

- W ostatnich latach - trzeba przyznać, że to się udało w polskiej polityce zagranicznej - udało się właśnie nam doprowadzić do sytuacji, gdzie wszyscy partnerzy wyszehradzcy [...] przed każdym szczytem się spotykają i rozmawiają chociażby po to, żeby się uprzedzić, że w danej sprawie mają inne stanowisko. Nie ma zaskoczenia, to jest niezwykła wartość - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry pandemia koronawirus COVID-19 Mateusz Drozda Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Czechy Słowacja

"Tematyka LGBT może odegrać rolę rozstrzygającą". Prof. Mieczysław Ryba o kampanii wyborczej

- W pewnym momencie oprócz ustabilizowanych sympatii politycznych, zagrają jakieś racje, które skłonią ludzi do tego, żeby wybrać prawdę lub fałsz. Temat LGBT, to będzie ważny czynnik, zwłaszcza w drugiej turze wyborów prezydenckich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Kazimierz Kik Mateusz Drozda Rafał Trzaskowski wybory prezydenckie 2020