Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

"40 mln ludzi zastąpionych przez AI". Ekspert o współczesnych zagrożeniach

- Współczesny świat stoi przed wieloma problemami, jak na przykład potencjalne zagrożenie społeczne związane z wprowadzaniem quasi sztucznej inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (politolog, UMK w Toruniu). W dyskusji wziął również udział Juliusz Sabak (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja nowe technologie roboty technologie technologie it big data Paweł Lekki Polskie Radio 24

"Oczekujemy prawdy historycznej i sprawiedliwej oceny". Prezydent w izraelskiej telewizji

- Głowa państwa polskiego nie może pozwolić na obarczanie Polaków odpowiedzialnością za Holokaust - powiedział Andrzej Duda. Prezydent odniósł się do zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, a także prób historycznego rewizjonizmu podjętych ostatnio przez władze Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Izrael II wojna światowa Holokaust

"Dyplomacja handlowa par excellence". Ekspert o wizycie premiera w Japonii

- Jak na razie doniesienia z wizyty premiera są bardzo pozytywne. Posunąłbym się do stwierdzenia, że to był pierwszy przypadek takiej dyplomacji handlowej par excellence w wykonaniu polskiego rządu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. wschodnich Paweł Behrendt.
Zobacz więcej na temat:  Japonia premier Mateusz Morawiecki transport centralny port komunikacyjny sieć 5G infrastruktura Antoni Opaliński Polskie Radio 24

UE po brexicie będzie inna. Rusza debata o jej przyszłości

W tym roku ma rozpocząć się tzw. konferencja o przyszłości Europy, czyli debata o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Oficjalna inauguracja planowana jest na 9 maja, tzw. Dzień Europy, jednak w zeszłym tygodniu była już pierwsza dyskusja w PE w tej sprawie, a jutro Komisja Europejska ma przedstawić komunikat na temat tej konferencji. O zmianach w UE dyskutowali w Trójce Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Jan Olbrycht (PO).
Zobacz więcej na temat:  prezydent Unia Europejska sądownictwo Beata Michniewicz Trójka Jadwiga Wiśniewska Jan Olbrycht

Publicysta o spotkaniu Grodzki-Pelosi: politykę zagraniczną prowadzi prezydent, a nie marszałek Senatu

- Nic z tego nie może wyniknąć, kierownictwem polityki zagranicznej zajmuje się prezydent, żadne listy kongresmenów czy strzeliste apele nic nie zmienią – powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Wierzejski z TV Republika, odnosząc się do spotkania marszałka Senatu z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja Donald Trump Tomasz Grodzki