Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Fotoalbumy lat 1850–1950, nowelizacja prawa autorskiego i awans w socjalistycznej Polsce w audycji Maksa Cegielskiego [POSŁUCHAJ]

Wystawa "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Muzeum Warszawy, problemy związane z nowelizacją prawa autorskiego oraz książka "Poruszeni: awans i emocje w socjalistycznej Polsce". - O tym wszystkim w audycji "Trzy strony dźwięku" Max Cegielski rozmawiał ze swoimi gośćmi: (kolejno) Karoliną Puchałą-Rojek, Moniką Michałowicz, Zygmuntem Miłoszewskim, Rafałem Lisowskim oraz dr Magdą Szcześniak. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Rafał Lisowski Zygmunt Miłoszewski Magda Szcześniak Karolina Puchała-Rojek Monika Michałowicz Muzeum Warszawy fotografia PRL społeczeństwo

Herstorie - historia kobiet w głównym nurcie wiedzy historycznej

- Osoby zajmujące się historią kobiet bardzo by chciały, żeby to ani nie była historia alternatywna, ani równoległa, ani komplementarna, tylko żeby to była po prostu normalna historia, żeby historia kobiet była włączona do normalnego kanonu wiedzy historycznej - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz z Zespołu Archiwum Kobiet z IBL PAN.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kobieta pisarze i poeci Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski herstoria feminizm Polska Akademia Nauk

Tylko u nas 96. ceremonia wręczenia Oscarów. Trwają ostatnie przygotowania do najważniejszego święta kina

Czy 96. Oscary okażą się wielkim triumfem "Oppenheimera"? Obraz Christophera Nolana ma szanse na 13 statuetek, ale konkurencja jest mocna. "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zachwyciły świat kina. Laureatów nagród poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2024 Trójka Hollywood dolby Jan Pachlowski Ryszard Jaźwiński Robert Grzędowski Raf Uzar

Wybory samorządowe: jak sprawdzić kto jest dobrym kandydatem, na kogo głosować?

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami: odbędą się już za niespełna miesiąc. Kandydatów oczywiście jest wielu, więc może być kłopot, by wybrać tych odpowiednich. Jak na przykład sprawdzić, czy obecny prezydent bądź burmistrz  miasta albo wójt gminy naprawdę dobrze sobie radził w poprzedniej kadencji, odniósł sukces?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wybory samorządowe samorząd kandydaci informacja Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Dziennikarka Dwójki Ewa Szczecińska z Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich

Dziennikarka Dwójki Ewa Szczecińska została uhonorowana przez Związek Kompozytorów Polskich za Zasługi dla Promocji Muzyki Polskiej. Nagrodę przyznano za "wieloletnią, wytrwałą i kompetentną działalność promującą twórczość polskich kompozytorów współczesnych na antenie Polskiego Radia. Na szczególne wskazanie zasługuje cykl "Nowa Polska", poświęcony najmłodszemu pokoleniu polskich kompozytorów" - napisano w laudacji.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU nagroda Ewa Szczecińska kompozytor MUZYKA muzyka współczesna

Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów

Na ekrany polskich kin wszedł film "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Luźna ekranizacja powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem uzyskała pięć nominacji  do Oscara i jest mocnym kandydatem do statuetki w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Co równie ważne, jest to koprodukcja brytyjsko-polsko-amerykańska, a nasza strona miała duży wkład w jej realizację: m.in. autorem zdjęć jest Łukasz Żal.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Orły 2024 kino film polski Oscary 2024 Łukasz Żal KULTURA FILM Marcin Koszałka

Cricoteka na 10-lecie nowej siedziby. "Ten budynek determinuje naszą obecność w mieście"

"10 na 10" to hasło obchodów 10. rocznicy nowej siedziby krakowskiej Cricoteki. - To, w jaki sposób ten budynek żyje, w jaki sposób żyje jego bryła, niezależnie od tego, co dzieje się w środku, jest tematem bardzo ważnej dyskusji. Będziemy zapraszać do niej grono najlepszych specjalistów, którzy pracują w architekturze. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ ten budynek determinuje też naszą obecność w mieście - mówiła w Dwójce Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor jubileusz wystawa Dwójka Kraków Justyna Nowicka Cricoteka KULTURA Jerzy Bereś

Polska z Offu. Czy muzyką można zmieniać świat?

Polska z Offu to projekt, który popularyzuje i wspiera współczesną polską muzykę niezależną. - W offie wspaniałe jest to, że ludzie mają potrzebę oddolnego działania niezależnie od okoliczności - przekonuje Adam Karol Drozdowski, kurator cyklu. - To rodzaj aktywizmu wyrażający się w twórczości, która artystkom i artystom wydaje się potrzebna, ważna i zmieniająca świat.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Alternatywa Adam Smolarek

"Strefa interesów" z pięcioma nominacjami do Oscarów. Producentka filmu w Jedynce: to sukces nas wszystkich

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera powalczy o Oscara w pięciu kategoriach. Zdjęcia do filmu stworzył Łukasz Żal, a jedną z producentek jest Ewa Puszczyńska. - To bardzo współczesny film, który tak naprawdę mówi o nas - uważa Ewa Puszczyńska, która gościła w "Magazynie bardzo filmowym". 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Puszczyńska II wojna światowa Oscary 2024 Rudolf Hoess Martyna Podolska

Oszustwo na miłość w internecie. Dlaczego dajemy się oszukiwać?

Poszukiwanie miłości coraz częściej odbywa się za pośrednictwem internetu, co skrzętnie wykorzystują oszuści. Dlaczego wpadamy w ich pułapki? - To kwestia naszych uczuć, poczucia samotności i tego, że bardzo chcemy poznać kogoś wyjątkowego. Rzeczywiście dajemy się w to wciągnąć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwaśnik z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek miłość oszustwa oszustwo bezpieczeństwo w internecie Anna Kwaśnik nask

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Maria Woś dziennikarstwo dziennikarze Lwów Wrocław Polskie Radio historia radiofonii Dwójka Jakub Kukla