Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Pan Samochodzik" i inne odświeżone przeboje. "Chcemy oglądać te same historie"

- Jako widzom daje nam to poczucie bezpieczeństwa, gdy w pewnym momencie możemy porozmawiać z naszymi znajomymi o tym, co lubimy. Chodzi też o nostalgię i wspomnienia z dzieciństwa, bo to właśnie na to tak naprawdę najbardziej położony jest nacisk w przypadku nowych wersji dawnych filmowych przebojów - mówił w radiowej Jedynce Marcin Radomski, dziennikarz i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino serial FILM premiera netflix

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał Magda Mikołajczuk literatura KSIĄŻKA

Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy

- Osoby, które znane są z zapamiętywania np. długich, numerycznych ciągów, wyobrażają je sobie często z różnymi kolorami. Oznacza to, że kolory wywołują w nas pewnie emocje. Tak samo zapachy, smaki, dźwięki. One działają właściwie poprzez podobne struktury, co funkcje pamięci. Dlatego utrwalają w nas lepiej różne rzeczy - mówił w radiowej Jedynce prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  pamięć zdrowie Agnieszka Kunikowska psychiatra psychiatria

Jerzy Janicki: początkowo śmialiśmy się z prymitywizmu "wyswobodzicieli" Lwowa

- Bolszewicy weszli do Lwowa 22 września 1939 roku. Staliśmy w oknie i patrzyliśmy na ciągnącą się tę cuchnącą, brudną armię, bez przesady z karabinami na sznurkach, w obstrzępionych płaszczach. Początkowo śmialiśmy się z ich chamstwa, prymitywu; z tego, że damy dygnitarzy kupowały nocne koszule naszych matek i żon i paradowały w nich później w Operze Lwowskiej - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, reportażysta i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Janicki rocznica Lwów KULTURA Anna Stempniak

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk o walce z inflacją

- Poziom inflacji jest zależny m.in. od tego, jak długo będzie trwała wojna, którą Rosja prowadzi na Ukrainie. Władimir Putin przygotowywał się do tej wojny od miesięcy i to również wpłynęło na gospodarkę - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka inflacja kredyt hipoteczny Ministerstwo Rozwoju Olga Semeniuk Mateusz Morawiecki Ukraina wojna na Ukrainie pracodawcy praca zdalna Grzegorz Jankowski

Wiesław Chrzanowski. "Wiedział, że z komunistami nie ma o czym rozmawiać"

Wiesław Chrzanowski przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co było najcenniejsze w przedwojennej Polsce, aby przenieść to do Polski demokratycznej. - Wiedział, że z komunistami nie ma o czym rozmawiać, ponieważ byli oni wrogami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Chrzanowski Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn

"To ważny moment tej fazy wojny". Dr Raubo o walkach na wschodzie Ukrainy

Sytuacja w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, uległa zaostrzeniu. Rosjanie rozpoczęli w poniedziałek ofensywę. - Mamy do czynienia z ważnym momentem tej fazy konfliktu, ponieważ może on zadecydować o dalszych krokach podejmowanych przez centralę polityczno-wojskową na Kremlu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i portalu defence24.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina wojna 2022 Donbas

Artyści wspominają Andrzeja Korzyńskiego

W wieku 82 lat odszedł od nas Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, aranżer, pianista oraz autor muzyki filmowej i rozrywkowej. - Był kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym, miał poczucie humoru, a do tego wszystkiego był człowiekiem pokornym i czasami wstydliwym - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia zmarłego przyjaciela Piotr Fronczewski.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Andrzej Korzyński odeszli 2022 Marek Dutkiewicz Małgorzata Ostrowska Piotr Fronczewski

Nauczycielka: ukraińskie dzieci w naszej szkole są bardzo pracowite

- W tej chwili jest u nas czternaścioro dzieci z Ukrainy: czworo w przedszkolu, pięcioro w oddziale przygotowawczym, dwoje w szóstej, a troje w ósmej klasie. Są to dzieci bardzo otwarte, przyjazne i pracowite, starają się uczyć języka polskiego - mówiła w "Czterech porach roku" Danuta Gutysz, polonistka z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Dźwierzutach na Mazurach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Ukraina szkoła Roman Czejarek edukacja

Fotoreporter: w bloki takie jak na gdańskiej Zaspie trafiają rakiety

- W Mariupolu, w Charkowie, tam podobne bloki z czasem z kolorowych stają się szare, wypalone, zniszczone. Dookoła nie ma ludzi, coraz więcej śmieci i szkła. Miasto stopniowo obumiera. Na Ukrainie ludzie powoli niestety tak żyją, raczej w piwnicach, a nie na dachach - mówi trójmiejski fotoreporter Robert Kwiatek, bohater reportażu Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina Andrzej Urbański wojna na Ukrainie Rosja Gdańsk Jedynka Ukraina reportaż w Jedynce