Polskie Radio
Section05

polecane24

Pakiet „100 zmian dla firm” ułatwi życie przedsiębiorcom

Rząd pracuje nad pakietem „100 zmian dla firm”. Projekt zmieniać będzie 18 ustaw. Część poprawek została już przyjęta i wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.  O ułatwieniach dla przedsiębiorców mówili w Pulsie Gospodarki Michał Dybuła (BGŻ PNB Paribas), Michał Kanownik, (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego "Cyfrowa Polska") i Tomasz Kaczor (Bank Gospodarstwa Krajowego).
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski rząd Beaty Szydło przedsiębiorca podatki

Sławomir Cenckiewicz pisze nową książkę o Lechu Wałęsie

W połowie listopada krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych im prof. Jana Sehna miał wydać ekspertyzę w sprawie prawdziwości dokumentów z tzw. „szafy Kiszczaka" na temat agenturalnej działalności byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Do tej pory nie są jednak znane szczegóły ekspertyzy. O tym, co jej wyniki mogą wnieść do publicznej debaty na temat byłego prezydenta Lecha Wałęsy, mówił w programie Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa komunizm historia Polski IPN Czesław Kiszczak

Kolejna decyzja ws. gazociągu OPAL. „To połowiczny sukces”

Unijny Trybunał Sprawiedliwości zawiesił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL – odnogi Nord Stream – do czasu rozstrzygnięcia sporu. Przychylił się tym samym do wniosku PGNiG i polskich władz w tej sprawie. – To połowiczny sukces – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu „BiznesAlert.pl”. 
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Nord Stream 2 gazociąg północny gaz ziemny PGNiG Gazprom bezpieczeństwo energetyczne

Będą nowe przepisy chroniące polskie dzieci

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada pilne zmiany w przepisach o wydawaniu przez sądy dzieci za granicę. Chodzi o przypadki porwań rodzicielskich, albo procesów o ustalenie miejsca pobytu dziecka, gdy jedno z rodziców mieszka za granicą lub jest obcokrajowcem. O sprawie mówiły w Polskim Radiu 24 mecenas Anna Lesiak-Grzywińska, ekspert prawa rodzinnego i Jolanta Zmarzlik, terapeutka (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości dzieci sądownictwo Michał Wójcik Rzecznik Praw Dziecka Rzecznik Praw Obywatelskich

Polska kupuje nowe pociski rakietowe. "To niepokoi Kreml"

Podpisanie przez USA i Polskę umowy na dostarczenie jej manewrujących pocisków rakietowych wpłynie bardzo negatywnie na bezpieczeństwo europejskie - oświadczył ambasador Rosji przy NATO, Aleksandr Gruszko. Podczas telemostu Moskwa - Bruksela podkreślił, że Kreml pilnie śledzi plany zakupów. O nastawieniu Rosji mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Łuczak z magazynu „Raport. Wojsko. Technika. Obronność”.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej USA Rosja lotnictwo

Najważniejsze wydarzenia w gospodarce 2016 roku

Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Objęły one system podatkowy, spółki Skarbu Państwa, Narodowy Bank Polski i Radę Polityki Pieniężnej. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", wszedł w życie program Rodzina 500 Plus, obniżony został wiek emerytalny. O sytuacji gospodarki w minionym roku mówili w Debacie Poranka prof. Grażyna Ancyparowicz (Rada Polityki Pieniężnej), prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Rodzina 500+ podatki Konstytucja Biznesu Wojciech Surmacz banki rating NBP OFE Rada Polityki Pieniężnej wiek emerytalny w Polsce Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

Koniec OFE. Pieniądze trafią do funduszy inwestycyjnych

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów opowiedział się za przekazaniem 25 procent środków zgromadzonych w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostała część ma trafić na indywidualne konta emerytalne. Przekazanie części środków do FRD oznacza też dopisanie ich do subkont w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W Pulsie Gospodarki o likwidacji OFE rozmawiali Bartosz Sawicki (TMS Brokers), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa), Wojciech Warski (BCC).
Zobacz więcej na temat:  OFE finanse emerytura budżet

Zagrożenie terroryzmem. "Uchodźcy są łatwym kąskiem"

19 grudnia kierowca ciężarówki wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, zabijając 12 osób. 24-letni Tunezyjczyk, podejrzany o dokonanie zamachu, został w piątek zastrzelony przez policję w Mediolanie. O światowym terroryzmie mówili w Debacie Poranka dr Monika Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Wojciech Cegielski (Informacyjna Agencja Radiowa), prof. Ryszard Machnikowski (Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  terroryzm zamach Berlin Niemcy