Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

Ryszard Terlecki: integralność terytorialna Ukrainy jest polską racją stanu

- Zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę jest na obecną chwilę scenariuszem bardzo realnym, choć skala oczywiście nie jest do przewidzenia - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Pytany, gdzie jest granica, którą należy postawić Federacji Rosyjskiej, odparł, że "to z pewnością suwerenność naszych państw". - Ale także upominanie się o suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, której niepodległość i niezależność od Rosji jest polską racją stanu - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina serwis wschodni Europa Europa Wschodnia

Wpływ pandemii na GPW. Marek Dietl: w ostatnich dwóch latach mieliśmy rekordowe obroty

- Początek pandemii to taka paniczna wyprzedaż akcji na naszym parkiecie. Potem jednak inwestorzy zorientowali się, że rządowa pomoc płynie szerokim strumieniem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  gpw gospodarka polska pieniądze pandemia Marek Dietl firmy Giełda GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Ważne odkrycie polskich historyków. To dokument o funkcjonowaniu niemieckiego obozu dla polskich dzieci

Historycy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli dokument ujawniający kulisy i zasady funkcjonowania niemieckiego obozu dla polskich dzieci. Według dokumentu Policji Kryminalnej z 30 sierpnia 1941 roku - znalezionego w zasobach łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - jednym z celów obozu było zabijanie dzieci.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne historia Polski II wojna światowa odkrycia i ciekawostki dzieci zbrodnie wojenne HISTORIA fakty opinie ciekawostki społeczeństwo

Dopłaty do zakupu auta elektrycznego. Ile osób dostało dofinansowanie do zakupu elektryka?

W ramach programu "Mój Elektryk” złożono 1863 wnioski o dopłaty na łączną kwotę niespełna 39 mln zł. 290 z nich zostało zrealizowanych, a pieniądze wypłacone – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność GOSPODARKA POLSKA motoryzacja infrastruktura Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy samochody samochody elektryczne samochód społeczeństwo finanse

Wspólna lista wyborcza opozycji? Poseł PSL: to już było i nie przyniosło oczekiwanych rezultatów

- Praktykowaliśmy to już w trakcie wyborów do PE. Była wspólna lista od lewicy do prawicy. To nie przyniosło pożądanego efektu, czyli nie byliśmy w stanie tym ugrupowaniem opozycyjnym wygrać z PiS. Trzeba szukać innego rozwiązania - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Łopata (PSL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka PSL-Koalicja Polska opozycja

80. rocznica powstania AK. Prezydent: pochylamy głowy na znak szacunku dla ich czynów, ofiar i zwycięstwa

W liście skierowanym do uczestników uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej prezydent Andrzej Duda podkreślił dumę z Polaków, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości i suwerenności. Zwrócił uwagę, że działalność podziemnej AK jest do dziś inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Armia Krajowa społeczeństwo historia Polski

Piotr Andrzejewski: Izba Dyscyplinarna jest absolutnie niezbędna w zakresie swoich funkcji

- Moim zdaniem Izba Dyscyplinarna jest absolutnie niezbędna w zakresie swoich funkcji. To, czego wymagają od nas organy Unii Europejskiej, jest absurdalne - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 były senator Piotr Andrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy sąd Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Komisja Europejska

Uroczystości 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Apel do młodych ludzi

Przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, które odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Jak podkreślił Bogusław Nizieński "odpowiedzi na pytanie, czy przetrwa Polska jako niepodległy byt, udzielicie wy - młodzi". - Wszystko zależy od waszej determinacji i przekonania, że warto podjąć trud w służbie dla ojczyzny - ocenił sędzia i weteran AK. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Armia Krajowa Grób Nieznanego Żołnierza Bogusław Nizieński historia Polski HISTORIA Wojsko Polskie siły zbrojne Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa pamięć