Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Tomasz Sajewicz o Wyspach Korzennych. "Rzadko trafiają tutaj turyści"

Moluki, nazywane Wyspami Korzennymi, to grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. To właśnie stąd pochodzą przyprawy, które w XVI-wiecznej Europie były cenniejsze niż złoto. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Azja Tomasz Sajewicz Polskie Radio Wyspy Korzenne Moluki Północne Archipelag Malajski podróże społeczeństwo odkrycia i ciekawostki przyprawy Indonezja

Tomasz Łubieński nie żyje. "Lubił stawiać trudne pytania"

Zmarł Tomasz Łubieński, pisarz, poeta i dramaturg. Miał 85 lat. - Cenił sobie ironię. Czasami bywał sarkastyczny. Zawsze był przekorny. Zawsze dążył do starcia, do tego, by w czasie dyskusji wyłoniła się jakaś prawda - wspominała w Dwójce Iwona Smolka, pisarka, krytyk literacka i wieloletnia dziennikarka Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 literatura Tomasz Łubieński Jakub Kukla Iwona Smolka Dwójka KULTURA dramat

Polskie Radio dla Ukrainy. Specjalny program z podsumowaniem dwóch lat działalności

17 marca mijają dwa lata od momentu uruchomienia Polskiego Radia dla Ukrainy - specjalnej anteny w języku ukraińskim. W związku z tym przygotowany został specjalny program podsumowujący dwa lata działalności. Opowiemy o tym, w jaki sposób Polskie Radio dla Ukrainy przysłużyło się integracji ukraińskich uchodźców w Polsce, jak informuje o wojnie w Ukrainie oraz o dialogu polsko-ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie W POLSKIM RADIU

Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników. Studenci chcą rozwijać się wraz ze światem

- Na targach można dostać konkretną ofertę, konkretną odpowiedź, ale także wysondować rynek, zobaczyć, jakie są trendy na rynku zatrudnienia, jakie jest zapotrzebowanie na pracowników - na XXXII Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników zaprasza dr Krzysztof Madziar, prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe studenci praca Politechnika Warszawska informatyka

Leszek Możdżer i fortepian dekafoniczny. "Dla matematyka te obliczenia były trywialne"

- Fortepian jest obiektem fizycznym i może się zepsuć, jak się zbyt mocno nagnie to, czego poszukujemy. W tym wypadku bardzo chcieliśmy mieć dźwięki w innych miejscach, niż one normalnie występują - mówił w Dwójce fizyk Aleksander Bogucki, jeden z naukowców zaangażowanych w powstanie fortepianu dekafonicznego według pomysłu Leszka Możdżera.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian fortepian dekafoniczny Jakub Kukla instrumenty instrument matematyka fizyka MUZYKA Dwójka Polska Akademia Nauk Uniwersytet Warszawski

Prawo jazdy. Jaką drogę musi pokonać kandydat, aby uzyskać dokument?

Nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy, można poradzić sobie bez niego i korzystać z komunikacji publicznej. Jeśli jednak już ktoś ma takie uprawnienie, to daje ono nowe możliwości. W "Bezpiecznej Jedynce" Klaudia Wasiek i Patryk Kuniszewicz opowiedzieli, jaką drogę muszą pokonać kandydaci na kierowców, żeby uzyskać taki dokument. Jest to też okazja do poznania i sprawdzenia wiedzy o ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Wasiek Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze motoryzacja prawo jazdy kierowcy samochody ruch drogowy społeczeństwo

Joanna Kulig o odzyskanej radości życia i rozmowach z Anne Hathaway

– Zdałam sobie sprawę, że bardzo emocjonalnie byłam wyczerpana, bo oprócz tych rzeczy na co dzień to, grając emocjonalnie różne postaci, gdzieś odkłada się ten stres wchodzenia w różne stany płaczu, śmiechu na zawołanie. Ten reset tam spowodował, że się wyciszyłam i mam taką większą radość życia codziennego – deklaruje Joanna Kulig w "Trójkowo, filmowo". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Kulig Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA Anne Hathaway

Syndrom oszustki - na czym to polega?

Niepewność, strach, poczucie winy, wątpienie w swoje możliwości i wiedzę - z tymi problemami mierzą się kobiety na całym świecie, szczególnie w sferze zawodowej. Syndrom oszustki sprawia, że czujemy się niekompetentne, niewystarczające, ciągle się wstydzimy i umniejszamy swoje dokonania. Opisuje go Małgorzata Mielcarek, w książce "Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek społeczeństwo kobieta mężczyzna psychologia praca kariera Małgorzata Mielcarek

Timeless Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino festiwal filmowy Warszawa FILM Adam Smolarek Roman Gutek

Prof. Teresa Malecka: to była pierwsza sesja naukowa poświęcona Pendereckiemu

- Po studiach od razu dostałam pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W akademii spotkało mnie jednak duże rozczarowanie. Okazało się, że przychodzę na uczelnię dwa, trzy razy w tygodniu i uczę różnych przedmiotów: harmonii, kształcenia słuchu, zasad muzyki. Ale jestem tu trzy razy w tygodniu, a reszta dni to co? Potem zorganizowaliśmy pierwszą, historyczną sesję naukową poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego z udziałem maestro - wspominała w Dwójce prof. Teresa Malecka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Teresa Malecka Ludwig van Beethoven kompozytor kompozycja Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki KULTURA Mieczysław Tomaszewski

Księżna Kate i rodzina królewska. Czy mają prawo do prywatności?

Na całym świecie nie milkną echa po publikacji zretuszowanego zdjęcia księżnej Kate z dziećmi. Okazało się, że zostało bardzo mocno przerobione. Większość agencji fotograficznych natychmiast je wycofała. Czy było to spowodowane stanem zdrowia księżnej, a jeśli tak, to czy rodzina królewska ma prawo do prywatności?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rodzina królewska księżna Kate Wielka Brytania Walia Wioletta Wilk-Turska brytyjska rodzina królewska

Drzemkologia stosowana. Studenci śpią na wykładach, bo przygotowują się do zawodu lekarza

Dr Maria Kmita z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wykłada drzemkologię stosowaną. Chodzi o to, żeby przyszłym lekarzom uświadomić, jak ważny jest sen, aby mogli pracować efektywnie. - To dość specyficzny zawód, gdzie najbardziej zmęczeni ludzie opiekują się najbardziej chorymi - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska studia zdrowie sen Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu drzemkologia stosowana Maria Kmita drzemka

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa dzieła sztuki Łódź rośliny środowisko naturalne Dwójka ekologia ochrona środowiska śmieci

"Miłość bez ostrzeżenia" - komedia z Anne Hathaway i Peterem Dinklage'em. Wzruszająca opowieść o poszukiwaniu miłości

Do kin wchodzi amerykańska komedia romantyczna pt. "Miłość bez ostrzeżenia". - Ten film to rodzaj mozaiki, ma wiele różnych wątków. W życiu spotykamy się z wieloma osobami, które wpływają na siebie, wchodzą ze sobą w interakcje, sprawiają, że przeznaczenie się wypełnia - mówi w radiowej Jedynce Rebecca Miller, reżyserka filmu.  
Zobacz więcej na temat:  film polski premiera Martyna Podolska Joanna Kulig Anne Hathaway komedia romantyczna Peter Dinklage Rebecca Miller aktorzy USA