Polskie Radio
Section05

pr24

Grzegorz Górny o inicjatywie Trójmorza: to jedna z najważniejszych platform współpracy w Europie

- Ten szczyt potwierdził, że Trójmorze staje się jedną z najważniejszych platform współpracy międzynarodowej w Europie. Jest to właściwie okręt flagowy Europy Środkowej. Jesteśmy regionem, który od kilkunastu lat rozwija się najszybciej na świecie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, szef Stowarzyszenia i Fundacji Trójmorze.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze dyplomacja inwestycje pieniądze gospodarka polska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Konflikt pamięci". Prof. Grzegorz Kucharczyk o percepcji Rewolucji Francuskiej

- Chciano stworzyć totalny projekt przebudowy Francji, jej kultury i społeczeństwa. Taktyka dechrystianizacji, uderzenie w Kościół, zaczyna się od początku rewolucji. Nie może mówić o tym, że Jakobini to rzeczywiście zło, ale i aberracja rewolucji, oni kontynuowali ten proces - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches USA demokracja Francja Rewolucja Francuska Europa

Józefa Bryg o rzezi wołyńskiej: każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu czy spaleniu

- Każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu, spaleniu itd. U sąsiadów, którzy obchodzili imieniny urządzili straszną rzeź. Wyrżnęli wszystkich siekierami. To było coś okropnego, jako dziecko słuchałam o tym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Józefa Bryg, ocalała z rzezi wołyńskiej. Gościem audycji był także Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne zabójstwo II wojna światowa UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Walczymy o dobrobyt Polaków". Marcin Duszek (PiS) o Polskim Ładzie

- To, że chcemy się ująć za biedniejszą częścią społeczeństwa, powinno być doceniane i poważnie traktowane również przez bogatszych. Propozycje wdrażane w Polskim Ładzie będą podnoszone w najbliższych tygodniach - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Marcin Duszek (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA Polski Ład Prawo i Sprawiedliwość podatki Antoni Opaliński

"Trzeba wyjść od gospodarki". Prof. Konrad Raczkowski o Polskim Ładzie

Chodzi o to, jak to będzie wpływało na całą gospodarkę w perspektywie teraźniejszej i przyszłej. (...) Jeśli ta konstrukcja podatkowa będzie zapewniała nam możliwość schodzenia systematycznego i z długiem, i z deficytem, to będzie to dobre rozwiązanie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski, ekonomista z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk, odnosząc się do propozycji podatkowych wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA Polski Ład Prawo i Sprawiedliwość podatki

"To nie był spacer, a złożona operacja". Marcin Wikło o kampanii Andrzeja Dudy w 2020 roku

- To nie było tak, jak wiele osób przewidywało, że tak naprawdę reelekcja Andrzeja Dudy, to będzie formalność, on sobie pojedzie to tu, to tam, spotka się, pomacha, uściśnie parę dłoni i to się samo zrobi. Absolutnie nie - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marcin Wikło, autor książki "Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wikło POLSKA polityka Antoni Opaliński Andrzej Duda prezydent wybory prezydenckie 2020

"Konfrontacje Idei". Napoleon a Zjednoczona Europa

- Napoleon poszerzał władzę Francji, ale jednocześnie nadawał jedno prawo wszystkim podbitym krajom. (...) Było to pierwsze doświadczenie zapowiadające nasze dzisiejsze doświadczenia w Parlamencie Europejskim, gdzie mówi się różnymi językami Europy. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż Napoleona nie da się uznać za prefigurację współczesnej Zjednoczonej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 François-Xavier Bellamy, francuski europoseł i filozof.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Europa Unia Europejska Zdzisław Krasnodębski

Rzym z innej perspektywy. Piotr Kępiński w PR24 o książce "Szczury z via Veneto"

Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. (...) Dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kępiński o swojej nowej książce "Szczury z via Veneto".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo turystyka Rzym Włochy Katarzyna Cygler

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA radio KSIĄŻKA czytelnictwo literatura Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

Alvin Gajadhur: akcja "Bezpieczny autokar" przynosi efekty

- Przez dwa tygodnie wakacji skontrowaliśmy ponad 430 autokarów, które wiozły dzieci na letni wypoczynek. Zatrzymaliśmy 21 dowodów rejestracyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Radio Kierowców kierowca kontrola Główny Inspektorat Transportu Drogowego Alvin Gajadhur Krzysztof Grzybowski służby i bezpieczeństwo wakacje kolonie wypoczynek POLSKA

"Prokuratura ds. umorzeń". Woyciechowski o ściganiu zbrodni komunistycznych

- Niestety bilans jest fatalny. Widać, że tutaj mamy do czynienia z pewnymi warunkami brzegowymi, które nie umożliwiły ścigania tych zbrodni, dochodzenia do prawdy, ujawnienia prawdy, nie mówiąc o zadośćuczynieniu dla ofiar i rodzin ofiar, zwykłej sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, odnosząc się do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - śledczemu pionowi IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski historia PRL IPN Instytut Pamięci Narodowej służba bezpieczeństwa służby specjalne PRL komunizm POLSKA

"Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy". Dorota Szomko-Osękowska o wystawie "Beksiński w Warszawie"

- Każda kolejna wystawa potwierdza, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy. To zawsze samego Zbigniewa Beksińskiego bardzo dziwiło - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki. Gościem audycji był również dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA wystawa regiony Warszawa mazowieckie Zdzisław Beksiński KULTURA malarstwo POLSKA

"Niezależność i konsekwencja". Prof. Wojciech Kudyba o życiu Cypriana Kamila Norwida

- Norwid zapowiadał typ myśliciela, który pojawił się w XX wieku, outsidera, zupełnie niezależnego od salonów, myśliciela i recenzenta życia społecznego, sztuki, który ma własne wypracowane kryteria, na ogół osadzone w wyraźnej aksjologii, a w przypadku Norwida to był świat wartości chrześcijańskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, kierownik Katedry Literatury XX wieku UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Cyprian Kamil Norwid Maja Kluczyńska opera literatura Rok Norwida