Polskie Radio
Section05
żegluga śródlądowa

Nowe rozdanie w sprawie portu morskiego w Elblągu. Rząd chce rozmawiać z samorządowcami

- Rząd nie myśli o przejęciu portu w Elblągu - zapewnił wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Zapowiedział, że 16 stycznia w Ministerstwie Infrastruktury odbędzie się spotkanie w sprawie pogłębienia toru wodnego w elbląskim porcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Port Morski w Elblągu Przekop Mierzei Wiślanej żegluga śródlądowa samorząd ministerstwo infrastruktury Ministerstwo Aktywów Państwowych

PR24 "Znaczące wpływy do budżetu". Gróbarczyk o inwestycjach w polskie porty

- Rozpoczęłyśmy ogromny proces inwestycyjny, zarówno, jeśli chodzi o gospodarkę morską, jak i rzeczne drogi śródlądowe. Realizacje te przyniosły skutek w postaci zwielokrotnienia przeładunków w polskich portach - mówił w Polskim Radiu 24  Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Dorota Kania Marek Gróbarczyk Świnoujście żegluga śródlądowa infrastruktura

Krajowy Program Żeglugowy. Sejm podjął uchwałę dotyczącą śródlądowego transportu wodnego

Rząd podjął uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do 2030 r., którego celem jest zwiększenie roli śródlądowego transportu wodnego poprzez zapewnieniu warunków do prowadzenia efektywnej żeglugi na wykorzystywanych transportowo odcinkach dostępowych do portów morskich - podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorca firma żegluga śródlądowa infrastruktura

Odrzańska Droga Wodna ma parametry drogi międzynarodowej. Gróbarczyk: otwarta droga do Berlina

Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej i przede wszystkim może odbywać się na niej swobodna żegluga - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W Gryfinie podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie transportu wodnego oraz uruchomienia nowego portu w Elektrowni Dolna Odra.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura żegluga śródlądowa Odra PGE

ANALIZA Niemcy blokują polskie strategiczne inwestycje. Plany Warszawy zagrażają ich kulejącej gospodarce

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to jedna z kolejnych inwestycji, które wzmacniają Polskę i naszą gospodarkę. Jest to również kolejny krok do samodzielności Polski i uniezależnienia się od prób ingerowania w nasz rozwój gospodarczy. Niemcy po raz kolejny sprzeciwiają się polskiej aktywności inwestycyjnej. Budowa portu przeładunkowego może zagrozić kulejącej gospodarce niemieckiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pomorze Zachodnie Świnoujście tunel porty żegluga śródlądowa inwestycje Niemcy Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury polityka GOSPODARKA infrastruktura

Rząd przyjął nowelę o ochronie żeglugi i portów morskich. "To pozwoli elastyczniej reagować na zagrożenia"

- Nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller wojsko Rząd RP żegluga śródlądowa porty Wojsko Polskie

Grupa Azoty chce odtworzyć Odrzańską Drogę Wodną. Przedstawiamy plany spółki

Wiosną 2023 r. ruszą prace budowlane w ramach odtworzenia Odrzańskiej Drogi Wodnej - poinformowała Grupa Azoty. W wyniku prac powstanie ogólnodostępny terminal kontenerowy, infrastruktura kolejowa zostanie zmodernizowana, a basen portowy będzie przystosowany do realizacji przeładunków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycji infrastrukturalne UE Odra Azoty Tarnów żegluga śródlądowa fundusze unijne transport infrastruktura

Żegluga śródlądowa to idealne uzupełnienie transportu towarów. Europa to doskonale rozumie

Transport rzeczny to dla wielu europejskich krajów ważny element przewozu towarów. Belgijski śródlądowy kanał Alberta ma głębokość 3,4 metra, a rocznie przewozi się nim 40 mln ton ładunków. Z kolei według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2021 roku niemieckimi rzekami dostarczono do portów około 195 milionów ton towarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żegluga śródlądowa transport infrastruktura rzeka Przekop Mierzei 2022

Eksperci: każda inwestycja jest potrzebna dla rozwoju gospodarki i tak należy traktować przekop Mierzei Wiślanej

Każda inwestycja realizowana przez państwo czy prywatną firmę powinna być doceniana, bo stanowi element systemu, szansę rozwoju. Tak też należy traktować przekop Mierzei Wiślanej. Potrzebne jest też obudowanie go siecią połączeń kolejowych, które umożliwią transport towarów z portu w Elblągu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Przekop Mierzei Wiślanej transport żegluga śródlądowa Bałtyk Elbląg inwestycji infrastrukturalne UE

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Prof. Bugajski: to jedyna szansa na uniezależnienie się od Rosji

Profesor Dariusz Bugajski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni powiedział, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną skróci drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk. Do tej pory ruch jednostek był uzależniony od strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Otwarcie kanału zaplanowano na najbliższą sobotę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA infrastruktura żegluga śródlądowa Mierzeja Wiślana społeczeństwo