Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Będą nowe obostrzenia? Piotr Müller: dziś podejmiemy decyzję

- Dziś o godz. 10 zaczyna się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, tam będą omówione bieżące dane epidemiczne i na tej podstawie podjęte decyzje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o możliwych nowych obostrzeniach Piotr Müller, rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sygnały Dnia Piotr Müller COVID-19 pandemia społeczeństwo Koronawirus w Polsce obostrzenia Grzegorz Jankowski

"Finlandia balansuje". Piotr Szymański o relacjach Finów z NATO i Rosją

Pierwsze w nowym roku przemówienie prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, zdominowane przez kryzys ukraiński, wywołało fale komentarzy oraz analiz. - Finowie wykonują kolejne kroki w kierunku ściślejszej integracji z NATO, ale brakuje tej kropki nad i - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy po agresywnych działaniach Rosji wobec Ukrainy Finowie zwrócą się mocniej w kierunku Sojuszu?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja Władimir Putin Finlandia NATO Europa

"Po prostu muszę grać". Reportaż o Lidii Grychtołównie [POSŁUCHAJ]

Koncertowała na prawie każdym kontynencie i to z najlepszymi orkiestrami. Jej repertuar jest ogromny i zawsze gra go z pamięci. Ma 93 lata, jest jednym z najstarszych wciąż występujących muzyków i prawdopodobnie pierwszą polską pianistką, która podczas pandemii dawała koncerty ze swojego salonu. - Ćwiczę codziennie - mówi o sobie Lidia Grychtołówna, bohaterka reportażu w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna reportaż Jakub Tarka reportaż w Jedynce

Między legendą a historią. Mediewista prof. Jerzy Pysiak: sztuka średniowieczna najbardziej mnie fascynuje

Opowieści o czasach najdawniejszych, przyrównane do kronik historycznych i poddane badaniom, mogą historykowi zająć całe życie. Symbole epoki średniowiecza - królowie cudotwórcy, legenda karolińska, miłość Tristana i Izoldy, tajemnica labiryntu w katedrze w Chartres, rycerze i trubadurzy do dziś pobudzają wyobraźnię i są inspiracją kultury masowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST średniowiecze religia rycerstwo Francja

Duże rzeki w Polsce – co jest potrzebne, aby ożyły?

- O sytuacji rzek decydują często ekstremalne sytuacje, czyli kiedy mamy nadmiar wody lub jej niedobór - mówił w radiowej Jedynce prof. Paweł Rowiński. O znaczeniu dużych rzek w naszym kraju i wyzwaniach stojących przed gospodarką wodną dyskutowali naukowcy podczas konferencji zorganizowanej niedawno przez Polską Akademię Nauk i Komitet Gospodarki Wodnej PAN.
Zobacz więcej na temat:  Jan Czochralski rzeka Polska Akademia Nauk Krzysztof Michalski woda środowisko ekologia NAUKA

Ekspert o rozmowach z przywódcami USA i Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą zdecydowanie, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.   
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Joe Biden Ukraina sankcje Unia Europejska Komisja Europejska Wołodymyr Zełenski Magdalena Skajewska Nord Stream II ŚWIAT Europa