Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Festiwal Kwartesencja. Michał Pepol: lubię napięcie między klasyką a nieklasyką

W poniedziałek (4.12) rozpoczął się 19. Festiwal Kwartesencja, którego współorganizatorem jest radiowa Dwójka. - Marzyłem o tym, żeby zagrać kwartety Brahmsa, bo dawno ich nie graliśmy. I od nich zaczniemy. Z kolei drugi koncert przyniesie rzeczy, których w ogóle nie graliśmy, a chcieliśmy zagrać. W taki właśnie sposób zbudowaliśmy tegoroczny program - mówił w Dwójce Michał Pepol z Royal String Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Royal String Quartet Paweł Siwek Kwartesencja kwartet smyczkowy Johannes Brahms Michał Pepol Dwójka MUZYKA KULTURA studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Reżyser Grzegorz Królikiewicz we wspomnieniach córki: do końca był sobą

- Był twórcą konsekwentnym, co wiązało się z długim oczekiwaniem w kolejce po zielone światło na robienie filmów. Wielokrotnie miałam z nim takie rozmowy, że może powinniśmy wybrać inną konwencję, żeby troszeczkę się przełamał. Zawsze odpowiadał: "nie, ja do końca będę sobą" - mówiła w Dwójce Bogna Janiec, producentka filmowa, kierowniczka produkcji i córka Grzegorza Królikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Królikiewicz Paweł Siwek kino filmoteka narodowa FILM KULTURA Dwójka

Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie

Feministyczna instytucja bez przemocy, dbająca o dobrostan zespołu - taki miał być Teatr Dramatyczny pod dyrekcją Moniki Strzępki. Tymczasem w ostatnich tygodniach do opinii publicznej dotarły głosy zwalnianych aktorów i innych pracowników teatru, z których wyłania się zupełnie inny obraz zarządzania instytucją od września ubiegłego roku. O tej sytuacji rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny Konrad Szczebiot Monika Strzępka Paweł Siwek Piotr Zaremba Warszawa Dwójka

Targi Książki Historycznej w Warszawie. Co dziś decyduje o wydawniczym sukcesie?

Przed nami XXXI Targi Książki Historycznej. - By książka odniosła sukces, trzeba znaleźć złoty środek. To znaczy: okładka, cena, dystrybucja, miejsce na regale, wreszcie treść. Ważne by książka była elementem dyskusji, zawierała coś, czego nie ma w innych pozycjach. W przypadku historii istotna jest też data publikacji, to, czy związana jest ona z jakąś rocznicą - mówił w Dwójce Waldemar Michalski, dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Arkady Kubickiego targi Paweł Siwek Dwójka Targi Książki Historycznej KSIĄŻKA KULTURA Warszawa

"Prophet Song" - książka wyróżniona Nagrodą Bookera. "Czyta się ją z zapartym tchem"

- Ta powieść ma ciekawą konstrukcję, brak w niej akapitów. To są bloki tekstu, ma się wrażenie nagłości, jakby ktoś zdyszany starał się jak najszybciej opowiedzieć nam tę historię. Jako tłumaczka chcę oddać co należne utworowi, ale przecież jest to literatura, a nie eksperyment. Mimo tej nietypowej formy, czyta się to z zapartym tchem - mówiła w Dwójce tłumaczka Kaja Gucio.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Bookera Dwójka Paweł Siwek książki tłumacz tłumaczenie

Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  film polski film dokumentalny dokument Warszawa cmentarz Powązki Kalina Jędrusik Gustaw Holoubek Stare Powązki Dwójka Paweł Siwek Aneta Kopacz

Krzysztof Penderecki i Andrzej Chłopecki. "Nie znam na polskim gruncie podobnej relacji"

"Pasja do Pendereckiego" to tytuł najnowszego, czwartego tomu serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty wybitnego teoretyka i krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego. - Była to relacja bardzo długotrwała i różnorodna; dwie linie, które na początku biegły bardzo równolegle i w zbliżeniu, a potem zaczęły falować i oddalać się od siebie w jakimś przedziwnym kontrapunkcie - mówił w Dwójce w dniu 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego (23.11) Jan Topolski, współredaktor wydawnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki kompozytor Paweł Siwek muzyka współczesna muzyka filmowa opera Andrzej Chłopecki Polskie Wydawnictwo Muzyczne muzykolog Dwójka

Maciej Frąckiewicz: Krzysztof Penderecki zawsze był o krok przed innymi

W czwartek (23.11) mija 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. - Cały czas był otwarty na sugestie, nowe rozwiązania, dopytywał o różne rzeczy. Nawet samo to, że choć stwierdził jednoznacznie, że nie powstanie nowy, integralny utwór na akordeon, nie ma na to czasu, to zaproponował stworzenie wersji - wspominał w Dwójce wybitnego kompozytora Maciej Frąckiewicz, akordeonista.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki koncert rocznica Wilanów akordeon kwartet smyczkowy Paweł Siwek Dwójka MUZYKA Maciej Frąckiewicz Meccore String Quartet Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Maria Sławek: cykl "Dialogi" wychodzi naprzeciw innym dziedzinom sztuki

"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy. - Mogłabym wiele o tych koncertach opowiadać. Myślę jednak, że to, co jest w nich szczególne, to po pierwsze to, że wchodzimy w miejsca, które właściwie są mało dostępne z poziomu ulicy; mało się o nich wie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek, organizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA SZTUKA KULTURA Paweł Siwek odbudowa koncerty koncert Dwójka Maria Sławek Dialogi

"Żuan Don". Jeremi Przybora - jego pojemne serce i rodzinne tajemnice

- Przybora to jest "Żuan Don", prawda? Ma pojemne serce, wiele związków za sobą. I to też było wyzwanie, żeby po pierwsze udokumentować to bardzo rzetelnie i solidnie, po drugie tak opisać i wybrać z tego takie wydarzenia, czy też opisać takie związki, które faktycznie miały ogromny wpływ na jego poezję, bo to było kompatybilne - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Wilczek-Krupa, autorka najnowszej biografii Jeremiego Przybory pt. "Żuan Don".
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora biografia Jerzy Wasowski Kalina Jędrusik Dwójka Paweł Siwek książki literatura

Łukasz Gorczyca: Edward Dwurnik był artystą klasy ludowej

- Są artyści, którzy uciekają od rzeczywistości w świat jakiejś czystej kreacji czy formy. Są tacy, którzy tę rzeczywistość komentują, i są tacy - wydaje mi się, że takim był też Dwurnik - którzy są swego rodzaju medium, to znaczy ludźmi, którzy nie patrzą z zewnątrz, nie patrzą ponad, tylko są w środku tego czegoś, tego naszego życia - mówił Łukasz Gorczyca. Fundacja Edwarda Dwurnika wydała właśnie album na temat cyklu "Robotnicy" tego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Dwurnik malarstwo album Paweł Siwek PRL robotnicy dzieła sztuki Dwójka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wojciech Kalwat, dyrektor Biura Niepodległa: w piątek 100-lecie radiostacji w Babicach

Jutro (17.11) będzie stulecie otwarcia wielkiej inwestycji z tamtych czasów, czyli radiostacji w Babicach. Za chwilkę, bo w roku następnym, będziemy mieli stulecie ustanowienia złotego jako polskiej waluty - mówił Wojciech Kalwat, nowy dyrektor Biura Niepodległa. Celem działania tej instytucji jest organizowanie i inicjowanie wydarzeń związanych z historią i niepodległością Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski biuro Niepodległa niepodległość tożsamość patriotyzm ojczyzna Wojciech Kalwat Paweł Siwek Dwójka

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Dziady Maria Janion Dwójka

Maksymilian Rogacki: moja opinia o działaniach Moniki Strzępki jest bardzo krytyczna

- Odbyłem kilka spotkań z zespołem Teatru Dramatycznego. Z relacji ustnych, nie pisemnych, wiem, co się w tym teatrze dzieje. Każda rewolucja jest krwawa i rewolucja, z jaką mamy do czynienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, również okazała się krwawa, ale to chyba nie było trudne do przewidzenia - stwierdził w Dwójce Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Dramatyczny Monika Strzępka aktorzy aktor aktorstwo zwolnienia praca Paweł Siwek Warszawa

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtyszko Paweł Siwek Antoni Libera Jan Kochanowski Dwójka

Polski Biały Krzyż - wielkie dzieło Paderewskich. "To była pomoc dla walczących o niepodległość Polski"

- Polski Biały Krzyż prowadził działalność na rzecz setek tysięcy osób poszkodowanych przez wojnę. Najpierw I wojnę światową, a potem również wojnę polsko-sowiecką, ta pomoc była nieustanna do roku 1922, gdy sytuacja na polskich ziemiach się uspokoiła - mówił w Dwójce Tomasz Lerski.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski II RP historia Polski Dwójka Paweł Siwek

"Motorowerek", czyli Georges Perec i jego powieść w nowym przekładzie

- Z jednej strony mamy wojnę, a z drugiej "Motorowerek" to powieść napisana w stylu farsy. Niektórzy czytelnicy i krytycy mieli Perecowi za złe takie podejście do tematu, tym bardziej że książka ukazała się kilka lat po zakończeniu wojny z Algierią. Trzeba to bardzo uważnie czytać, szukać ukrytych znaczeń, aby zrozumieć, o co autorowi chodzi - mówił w Dwójce tłumacz Rene Koelblen. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek pisarz pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie literatura książki Georges Perec

Sławomir Fabicki: film "Lęk" opowiada o miłości i wolności wyboru

- Bardzo lubię opowiadać o człowieku, dla mnie człowiek jest zawsze w kinie najważniejszy: jego emocje, jego relacje z drugim człowiekiem, jego relacje ze światem, to co przeżywa, czuje, jak się zmienia. "Lęk" to film, który opowiada o  trudnej, skomplikowanej relacji dwóch bardzo kochających się sióstr, odbywających podróż samochodem z Polski przez Niemcy do Szwajcarii - mówił w Dwójce reżyser Sławomir Fabicki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek film polski kino reżyser Sławomir Fabicki Magdalena Cielecka