Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Zbigniew Kuźmiuk: Brexit niewiele zmienia

W poniedziałek w Londynie po raz pierwszy w historii odbędą się brytyjsko-polskie konsultacje międzyrządowe. Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał w Rozmowie Poranka, że Wielka Brytania pomimo widma opuszczenia Unii Europejskiej nadal jest kluczowym partnerem dla Polski. – Kwestia Brexitu niewiele zmienia w kontekście pozycji tego kraju na arenie międzynarodowej – mówił gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Zbigniew Kuźmiuk PiS Niemcy USA Beata Szydło

Katastrofa smoleńska. Roth: do tej pory jest mnóstwo pytań

Niemiecki reportażysta i dziennikarz śledczy – Jürgen Roth – ponownie wskazuje, że 10 kwietnia 2010 roku mogło dojść do zamachu na prezydencki samolot Tu-154M. W swojej najnowszej książce sugeruje, że katastrofa, do której doszło pod Smoleńskiem, mogła być też inspirowana z Polski. Jakie ma na to dowody? Kto konkretnie mógł zlecić ewentualny zamach?
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska książki literatura BND Rosja Władimir Putin zamach

Rzeź wołyńska. "Naprawdę trudno jest przebaczyć"

Historia rzezi wołyńskiej wciąż mocno dzieli Polaków i Ukraińców. Stare rany otworzyły się ponownie po wejściu do kin filmu „Wołyń”. Jak to możliwe, że pewnego dnia zgodnie żyjący ze sobą ludzie stali się dla siebie śmiertelnymi wrogami? O swoim dramatycznym doświadczeniu masakry Polaków na Wołyniu i w Galicji mówił Stanisław Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska historia Polski Polacy za granicą Edyta Poźniak USA Gruzja wojsko

Trzy lata po Majdanie. "Elity nie chcą walczyć z korupcją"

Minęła trzecia rocznica rozpoczęcia protestów na Euromajdanie. Wielotygodniowe manifestacje zaowocowały odsunięciem od władzy Wiktora Janukowycza. Czy Ukraińcy dziś żyją w lepszym państwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Majdan Euromajdan Piotr Pogorzelski korupcja

Zmarł Fidel Castro. „Emigranci świętują”

– Fidel Castro pozostawił po sobie ideę antyimperializmu, walki do samego końca, za wszelką cenę, z polityką Zachodu wobec całej Ameryki Łacińskiej – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Dembicz, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – To człowiek, który zmienił Kubę o 180 stopni – dodawał Wojciech Cegielski, dziennikarz Polskiego Radia, specjalizujący się w tematyce międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Fidel Castro Raul Castro

"Nie można karać dwa razy za to samo"

Byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą mieli niższe emerytury i renty. Według przyjętego przez rząd projektu, ponad 30 tysięcy pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL będzie otrzymywało świadczenia nie wyższe niż średnie emerytury i renty przyznawane przez ZUS. Sprawę w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentowali Łukasz Zboralski z "Do Rzeczy" i Wiesław Dębski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Dębski Robert Bogdański ustawa PRL komunizm emerytury mundurowe emerytura

Więcej broni w Kaliningradzie. "Rosja straszy NATO"

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M zostały rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim na stałe. Ma to być odpowiedź na działania NATO, m.in. rozmieszczenie wojsk na wschodniej flance Sojuszu. O tym, jakie znaczenie militarne ma dla Rosji Obwód Kaliningradzki mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Palowski z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja obwód kaliningradzki armia NATO Bałtyk