Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Lody to prosta sprawa – zdradza Peter Bertoti, właściciel kultowej podwarszawskiej lodziarni

Zaczynał od wielkiej, międzynarodowej firmy, gdzie osiągnął wysokie stanowisko menadżerskie. A jednak pewnego dnia postanowił rzucić tę pracę i "wyjechać w Bieszczady". A właściwie do podwarszawskiego Pruszkowa, gdzie założył kultową dziś lodziarnię. Dzisiaj chodzi się na lody "do Włocha", chociaż to jego dziadek był Włochem, a on ma obywatelstwo… węgierskie. W porannym "Zapraszamy do Trójki" Peter Bertoti opowiadał o sobie i swoich lodach.
Zobacz więcej na temat:  lody jedzenie smak nagroda Pruszków Robert Grzędowski Trójka kuchnia kulinaria desery

Od 45. lat gry dają mi mnóstwo frajdy i zabawy – zapewnia Ryszard Rysław Chojnowski

Gościem "Samograja" był Rysław, czyli Ryszard Chojnowski, który grami zajmuje się i pasjonuje od 45 lat! Nic więc dziwnego, że jest fanem gier retro, ale zachwyca się także tymi najnowszymi. Jest, można powiedzieć, chodzącą encyklopedią i grubą rybą polskiego świata gier, a tysiące fanów słuchają i oglądają jego podcasty i filmiki.
Zobacz więcej na temat:  gry wideo gry komputerowe Radosław Nałęcz rozrywka Trójka

Robert Mania – szczęśliwy pasjonat teatru i chodzenia po górach

Robert Mania ma dwie pasje: teatr i góry. Na co dzień jest aktorem Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, ale jednocześnie pracuje również jako przewodnik górski chodząc z grupami po Karkonoszach. Skąd taki pomysł na życie, w jaki sposób udaje mu się łączyć te dwie dość odległe profesje?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA hobby Jelenia Góra góry aktorstwo TEATR przewodnik wycieczka Robert Grzędowski Trójka

Komar tygrysi w Polsce. Czy grozi nam epidemia groźnych chorób egzotycznych?

Wśród wielu dziwnych i (pozornie) niepotrzebnych świąt znajduje się obchodzony 20 sierpnia Światowy Dzień Komara. Skąd pomysł, by fetować prawdopodobnie najbardziej znienawidzonego w Polsce i na świecie owada? To pamiątka po odkryciu, że samice komara przenoszą zarazki malarii, co pozwoliło podjąć skuteczną walkę z tą chorobą. Tymczasem Polacy muszą się liczyć z faktem, że wkrótce do nas dotrą, lub nawet już u nas są, komary tygrysie, roznoszące groźne choroby, jak denga, chikungunya, żółta febra czy wirus Zika.
Zobacz więcej na temat:  komar komar tygrysi gatunek inwazyjny ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne przyroda natura ekologia choroby malaria ekosystem Robert Grzędowski Kuba Witkowski Trójka

Czym jest dobrostan? Jak odczuwają go Polki i Polacy?

Żyjemy w czasach, które wywołują w nas poczucie lęku i niepokoju, powodują utratę poczucia bezpieczeństwa. Mierzymy się z kryzysami - klimatycznym, geopolitycznym, gospodarczym, dotyka nas też kryzys relacji i zaufania. Mimo to chętniej mówimy o dobrostanie, staramy się o niego dbać. W Czwórce zdradzamy, czym jest dobrostan i czy dany jest nam raz na zawsze. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo kobieta dobrostan psychologia Joanna Gutral zdrowie psychiczne

Opalać się czy nie? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Ta informacja może wprowadzić odrobinę zamieszania: szkoccy naukowcy stwierdzili, że osoby unikające słońca żyją krócej, gdyż promieniowanie UVA zapobiega miażdżycy. Czy to oznacza, że powinniśmy namiętnie się opalać? Bynajmniej. Trzeba pamiętać, że nadmiar promieniowania UVA może nam poważnie zaszkodzić. Zatem – wszystko dobre, ale w miarę.
Zobacz więcej na temat:  urlop wakacje wypoczynek plaża opalanie słońce krem z filtrem czerniak złośliwy lekarz medycyna zdrowie Aleksandra Krawczyk Maciej Jankowski Trójka

"Zanocuj w lesie". Na jakich zasadach można urządzić sobie leśny biwak?

Lasy Państwowe zachęcają do spędzenia nocy pod gołym niebem w ramach akcji "Zanocuj w lesie". Celem tej inicjatywy jest udostępnienie lasów do biwakowania i nocowania na dziko w wybranych miejscach na terenie całej Polski. Akcja jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Polaków turystyką przygodową i bliskim kontaktem z naturą: nie tylko promuje zdrowy styl życia i aktywność na świeżym powietrzu, ale także edukuje w dziedzinie ochrony środowiska i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.
Zobacz więcej na temat:  las Lasy Państwowe bushcraft relaks weekend nocowanie biwak turystyka wakacje wypoczynek Jacek Frentzel Robert Grzędowski Trójka

Stereotypy sprawiają, że lekarze lekceważą cierpienie kobiet

Powszechnie uważa się, że kobiety lepiej znoszą ból i są na niego bardziej odporne. Jednak naukowcy wykazali, że rzeczywistość jest całkowicie odwrotna: kobiety są bardziej wrażliwe na ból. Jednak z uwagi na wspomniane stereotypy, przez personel medyczny są traktowane mniej poważnie. W efekcie lekarze rzadziej przepisują im środki przeciwbólowe. A to może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta medycyna badanie lekarz mężczyzna stereotypy terapia Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

Łąki kwietne: Dlaczego są nam potrzebne. Szczególnie w miastach

Dla niektórych ideałem są trawniki: codziennie podlewane, równiutko i krótko przycięte, bez żadnego kwiatka czy roślinki, która by zakłócała jednolitą soczystą zieleń murawy. Ale od kilku lat dominującym trendem, także w miastach, stały się łąki kwietne. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim potężnym i niezwykle użytecznym ekosystemem. I właśnie dlatego ich tak bardzo potrzebujemy – my ludzie, ale również zapylacze, czyli kluczowe dla naszego przetrwania owady.
Zobacz więcej na temat:  łąka przyroda natura ekologia zdrowie człowiek miasto miasto przyszłości Paulina Górska Marcin Zych ogród botaniczny Trójka

Filipiny - kraj "skazany" na naturę

Filipiny mają dwa oblicza - biały piasek i turkusowa woda oraz tajfuny, pożary i powodzie. Podróżnik Witold Jąkalski spędził tam cztery tygodnie i choć - jak sam podkreśla - to za mało, żeby zwiedzić 7 tys. wysp, to z pełną odpowiedzialnością deklaruje, że to piękny kraj, z fauną i florą, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką hobby Filipiny Azja Jędrzej Rosiewicz

Waldemar Legień - rekordzista, zdobywca pierwszego medalu olimpijskiego w judo dla Polski

Waldemar Legień jedzie na swoje trzecie igrzyska olimpijskie. Tym razem wyjątkowo medalu nie zdobędzie. W Paryżu były judoka Czarnych Bytom ma pełnić funkcję attaché polskiej reprezentacji olimpijskiej. W historii sportu zapisał się natomiast jako zdobywca pierwszego złotego medalu olimpijskiego w judo dla Polski. Dzięki swoim osiągnięciom trafił również do Księgi rekordów Guinnessa.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie Tokio 2020 Norbert Michalak Trójka Zobacz także Waldemar Legień

"PSYjazna Wielkopolska", czyli atrakcje turystyczne otwarte także dla czworonogów

“Wielkopolska Organizacja Turystyczna zorganizowała akcję "PSYjazna Wielkopolska", która ma zachęcić turystów do podróżowania z czworonogami. Uruchomiono też stronę internetową, na której umieszczono już ponad 30 miejsc przyjaznych zwierzętom.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wakacje urlop wypoczynek zwierzęta domowe pies zwiedzanie zwiedzanie Polska Aleksandra Dobieszewska Robert Grzędowski Trójka

Tomasz Majewski – złoty kulomiot, który wolał książki od sportu  

Tomasz Majewski jest jedynym dwukrotnym złotym medalistą olimpijskim w pchnięciu kulą. Jest też jednym z nielicznych kulomiotów na świecie, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego. Jednak w młodości nic nie zapowiadało sukcesów sportowych: unikał lekcji WF i wolał czytać książki, a nawet samemu pisać opowiadania.
Zobacz więcej na temat:  Pekin igrzyska olimpijskie Tomasz Majewski Norbert Michalak Trójka