Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Zawiera jednoznaczną odpowiedź". Antoni Macierewicz o raporcie ws. katastrofy smoleńskiej

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że raport kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej daje jednoznaczną odpowiedź na temat tego, co stało się 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej. W Programie 1. Polskiego Radia wyjaśnił, że prezydencki samolot zniszczyły co najmniej dwie eksplozje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Prawo i Sprawiedliwość Katarzyna Gójska

Jacek Sasin: testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest realizowany

- Mówiąc o testamencie tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, przede wszystkim jest to wezwanie do pracy na rzecz Polski. Ci, których dzisiaj wspominamy, taką postawę prezentowali. Natomiast jeśli chodzi o testament samego pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo on jest tu najważniejszy, to jest on realizowany od 2015 roku, gdy PiS wygrało wybory - mówił w radiowej Jedynce Jacek Sasin, wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Jacek Sasin Małgorzata Raczyńska-Weinsberg rocznica Lech Kaczyński

Wassermann: moją pierwszą myślą na wiadomość o śmierci taty było, że to nieodwracalne

- Przez wiele lat, od czasu pierwszej operacji w 1989 roku, żyłam w takim poczuciu, że wyrwaliśmy ojca z rąk śmierci. Jego stan był wtedy bardzo poważny. Ten lęk o jego zdrowie i życie został w nas, nie umieliśmy się go pozbyć. Ta walka do tej pory była jednak zawsze wygrana. W dniu katastrofy smoleńskiej pojawiła się myśl, że już nic i nikt nie cofnie tego faktu, że on nie żyje - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Wassermann, córka śp. Zbigniewa Wassermanna.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Magdalena Merta Małgorzata Wassermann Janusz Kochanowski Tomasz Merta Zbigniew Wassermann

"Duch czasu wciąż jest tu obecny". Z wizytą w Muzeum Emigracji w Gdyni

- Znajdujemy się w Dworcu Morskim w Gdyni - obiekcie, który powstał w latach 30. XX wieku w celu obsługi ruchu emigracyjnego. Nadal bardzo czuć tutaj te wszystkie emocje. Przychodzą do nas ludzie, którzy wypływali stąd i z ogromnym rozrzewnieniem wracają do tamtych czasów - mówiła w audycji "Jedyne takie miejsce" Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Gdynia muzeum wystawa Sława Bieńczycka emigracja KULTURA

Von der Leyen w Buczy. Dr Bonikowska: ta wizyta ma duże znaczenie

- Ukraina należy do Europy. Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. W Programie 1 Polskiego Radia odniosła się do tych wydarzeń dr Małgorzata Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Rosja Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie Ukraina sankcje

Przewodnik z zasadami ruchu drogowego w Polsce dla kierowców z Ukrainy

- Naszą ideą było to, żeby ludzie, którzy przyjechali do Polski nagle i nie mieli szansy, żeby wcześniej poczytać sobie o zasadach ruchu drogowego, czuli się tutaj bezpiecznie. Jeżeli będą mieli poczucie świadomego poruszania się na drogach, to będzie sprzyjało nam wszystkim - mówiła w Jedynce Dorota Olszewska, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Stowarzyszenie to przygotowało specjalny przewodnik dla kierowców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Ukraina Patryk Kuniszewicz samochód przepisy drogowe kodeks drogowy przewodnik Jedynka Ukraina

Sonia Maselik: moje piosenki dojrzewają razem ze mną

- Bardzo długo zastanawiałam się, jak chcę, żeby moja muzyka teraz brzmiała. Potrzebowałam troszkę czasu na wytchnienie i przemyślenie tego, co tak naprawdę chcę śpiewać. Wydaje mi się, że singiel "Tylko tu" jest odzwierciedleniem takiej dojrzalszej wersji mnie jako kobiety - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Sonia Maselik, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
Zobacz więcej na temat:  piosenka Zbigniew Zegler MUZYKA premiera

"Wciąż mamy pytania". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Blisko dwanaście lat temu doszło do katastrofy rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa. - Prokuratura od kilku lat nie dostaje od Rosjan żadnych materiałów, o które wnioskuje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz POLSKA Władysław Stasiak Lech Kaczyński katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk społeczeństwo

Kredyt i problemy ze spłatą. "Trzeba rozmawiać i negocjować z bankiem"

- Kredytu nigdy nie opłaca się brać, ponieważ z założenia zawsze musimy oddać więcej, niż wzięliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Hubert Gąsiński, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. Czy możemy jednak negocjować z bankiem, jeżeli pojawią się problemy związane ze spłatą już zaciągniętego kredytu?
Zobacz więcej na temat:  kredyt gotówkowy pieniądze ekonomia Joanna Racewicz bank kredyt

Adolf Dymsza i Jerzy Gruza. O dwóch takich, co bawili kilka pokoleń Polaków

W "Magazynie bardzo filmowym" m.in. przypomnieliśmy sylwetki dwóch artystów, dzięki którym życie stawało się znośniejsze, potrafili bowiem bawić cale pokolenia Polaków - Adolfa Dymszy oraz Jerzego Gruzy. Pierwszy z nich był nazywany królem polskich komedii, drugi zaś pozostawił po sobie wiele filmów, seriali i widowisk telewizyjnych, które nadal śmieszą do łez. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jerzy Gruza filmoteka narodowa FILM film polski Krzysztof Toeplitz