Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż szachy społeczeństwo STYL ŻYCIA Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa lockdown serial

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki KULTURA SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

"Złoty gwóźdź". Czy Równia pod Śnieżką będzie "granicą między epokami"?

Torfowisko na Równi pod Śnieżką to jedno z 12 stanowisk na świecie, które ma szansę zostać "złotym gwoździem", czyli oficjalną granicą między holocenem a proponowanym antropocenem – epoką, w czasie której siłą sprawczą jest konsumpcjonizm człowieka. – Stanowisko pokazuje nam, w jaki sposób człowiek przekształcił od połowy XX wieku naszą planetę – mówi dr Barbara Fiałkiewicz-Kozieł, geograf i geochemik środowiskowy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która prowadzi badania na torfowisku na Równi pod Śnieżką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar środowisko naturalne węgiel zanieczyszczenie NAUKA

Oszustwo "na kwaterę". Jak nie dać się nabrać?

Co czwarty Polak skończył już tegoroczny urlop, ale wielu z nich dopiero planuje wakacyjny wyjazd i przegląda w internecie oferty noclegowe. Zachęceni wyjątkowo niską ceną i dogodną lokalizacją, nie sprawdzamy tych ofert do końca, a nasz brak czujności i, nierzadko pośpiech, wykorzystują oszuści. W okresie wakacyjnym popularne stało się oszustwo "na kwaterę" nazywane także oszustwem "na apartament". Jak się przed nim uchronić?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo podróże Józef Niewiarowski wakacje oszustwo oszustwa hotel pokój wynajem

Szewska pasja pani Czesławy. Reportaż "Pracuję, więc żyję" [POSŁUCHAJ]

Niepozorny zakład szewski przy ulicy Gwarnej we Wrocławiu. Czas tu jakby się zatrzymał: niemieckie maszyny do szycia napędzane nożnie, tradycyjne narzędzia szewskie... To królestwo 84-letniej pani Czesławy Łaby. Zawód wybrała sobie sama, choć ojciec nalegał, żeby została nauczycielką – ona wolała jednak pracę przy butach. Od lat jest na emeryturze, ale nadal chce i lubi pracować.
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż buty naprawa Wrocław praca PRL społeczeństwo szewc

Wołyń a pojednanie polsko-ukraińskie. Terlecki: gest ambasadora był znaczący

– Ambasador Ukrainy był po raz pierwszy pod pomnikiem ofiar Wołynia – taki gest jest znaczący. Jak powiedział prezydent Ukrainy – stosunki Polski z Ukrainą nigdy nie były tak obiecujące – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń ludobójstwo Ukraina 1943 historia Polski Ryszard Terlecki społeczeństwo Beata Michniewicz Trójka POLSKA