Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Czapski i Giedroyc. "W ich listach widać poczucie odpowiedzialności za polskie sprawy"

- Józef Czapski i Jerzy Giedroyc mieli poczucie ogromnej odpowiedzialności, to przebrzmiewa w ich listach. Według nich żołnierz powinien być wyposażony w coś, co pozwoli mu zmierzyć się z rzeczywistością. Obaj byli pesymistyczni co do przyszłości Polski, powstała między nimi unikalna relacja międzyludzka, oparta na zaufaniu, wzajemnej pomocy i bezwarunkowej współpracy - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc listy Rafał Habielski Dwójka Dorota Gacek historia Polski

45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. "Wielkie nadzieje wzbudzał już sam wybór Polaka na papieża"

Mija 45 lat, odkąd w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Duchowe przesłanie papieża, dyplomatyczne działania odegrały kluczową rolę w upadku komunizmu w Polsce i Europie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej Stefan Wyszyński II wojna światowa Jan Paweł II rocznica Ronald Reagan

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Krzysztof Meyer opera Antoni Libera Beata Stylińska Dwójka TEATR premiera Marek Weiss

Wyjątkowy spektakl w koprodukcji aktorów z ośmiu krajów. "The Best European Show” w Opolu

"The Best European Show" to koprodukcja pięciu teatrów z różnych państw Europy, a w wyjątkowy spektakl zaangażowani są artyści z ośmiu krajów. Po polskiej premierze w Opolu show wyruszy w europejskie tournée.  Na czym polega i kto będzie mógł je zobaczyć? - O tym w "Trójce do trzeciej" opowiedziała Barbara Kowol z Teatru Kochanowskiego w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Opole TEATR Trójka Michał Żołądkowski

Chór Polskiego Radia w Europejskim Centrum Muzyki. "To bardzo szczęśliwy dzień"

- To nowy rozdział w naszej działalności. Bardzo się cieszymy, że do naszych podróży warszawsko-katowickich, a także zagranicznych będziemy mogli dołączyć również tak cudowne miejsce, jak Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia, w dniu podpisania umowy z Europejskim Centrum Muzyki o wspólnym prowadzeniu instytucji artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Adam Balas Monika Zając MUZYKA Dwójka Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Lusławice

Fundusze Europejskie. Konkurs dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy oferują wiele atrakcyjnych i innowacyjnych produktów i usług. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki może im pomóc we wprowadzeniu na nowe zagraniczne rynki. Co muszą zrobić, żeby pozyskać dofinansowanie?
Zobacz więcej na temat:  przedsiębiorca fundusze unijne fundusze europejskie dofinansowanie dofinansowanie UE Grzegorz Puda Renata Gajewska-Kostro Patryk Michalski

"Figurant" i "Różyczka 2": polskie kino opowiada o peerelowskich służbach specjalnych

Kino szpiegowskie i poświęcone służbom specjalnym należy do najbardziej dochodowego segmentu przemysłu filmowego, czego dowodzi chociażby trwająca już ponad 60 lat kariera agenta 007 Jamesa Bonda. Tymczasem polska kinematografia nie ma w tej dziedzinie wielkich dokonań. Czy najnowsze filmy "Figurant" oraz "Różyczka 2" odmienią sytuację?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera Łukasz Adamski Magdalena Boczarska Michał Żołądkowski Trójka

Voicebot – nie będziesz musiał z nim rozmawiać. Masz prawo do rozmowy z człowiekiem

Voiceboty, czyli asystenci głosowi, stają się coraz popularniejsze. W efekcie, dzwoniąc do jakiejś firmy czy instytucji, zwykle natrafiamy na maszynę wykorzystującą AI, która z nami rozmawia i odpowiada (lub nie) na nasze pytania, skutecznie odcinając nas od tej instytucji. Nowe prawo konsumenckie ma to zmienić: klient ma mieć prawo do rozmowy z człowiekiem, zarówno zawierając transakcję, jak i składając reklamację.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA firma klient voicebot chatbot sztuczna inteligencja Piotr Firan Monika Suszek Trójka

Zarządzanie pieniędzmi. Jak bezpiecznie inwestować nasze oszczędności?

Warto posiadać oszczędności. Co jednak zrobić, aby nie traciły one na wartości? Rozwiązaniem mogą być np. inwestycje, jednak należy podchodzić do tego z rozwagą. - Trzeba sobie zdawać sprawę, że każda inwestycja w oszczędności wiąże się z jakimś ryzykiem - zaznacza prof. Sławomir Jankiewicz, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski ekonomia inwestycje oszczędności finanse osobiste finanse bezpieczeństwo ekonomiczne