Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Sebastian Fabijański wśród nominowanych do Nagrody im. Z. Cybulskiego

3 grudnia 2019 roku aktorzy Katarzyna Figura i Andrzej Chyra otrzymają specjalne wyróżnienia z okazji 50-lecia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Tego dnia poznamy laureata tej prestiżowej nagrody za rok 2019 rok. Wśród nominowanych obok Bartosza Bieleni, Marii Dębskiej, Elizy Rycembel, Piotra Żurawskiego jest Sebastian Fabijański. Z aktorem rozmawiała Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Joanna Sławińska Sebastian Fabijański

Stanisław Patek - polityk i dyplomata

W tym roku przypada 75. rocznica śmierci mecenasa Stanisława Patka, wybitnego polskiego prawnika, dyplomaty, ministra spraw zagranicznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Do roku 1918 wykonywał zawód adwokata, bronił rewolucjonistów-bojowców z PPS, w efekcie został aresztowany przez władze carskie, był więźniem X Pawilonu Cytadeli warszawskiej, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje państwowe, między innymi ambasadora RP w Waszyngtonie i na Kubie.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja II Rzeczpospolita HISTORIA Katarzyna Jankowska

J. Szewczak: OFE kosztowały nas dużo czasu i sporo pieniędzy

- Od końca lat 90. ostro krytykowałem takie rozwiązanie jak OFE. Wydaje się, że zmarnowaliśmy dużo czasu i sporo pieniędzy - powiedział w radiowej Jedynce Janusz Szewczak, poseł PiS. Na temat tego, jak w Polsce powinien wyglądać system emerytalny, w "Debacie Jedynki" dyskutował również parlamentarzysta PO Janusz Cichoń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Szewczak Janusz Cichoń emerytura finanse OFE ofe czy zus ZUS Pracownicze Plany Kapitałowe Marek Mądrzejewski

Veronika Jóźwiak: Węgry próbują zaistnieć w polityce międzynarodowej

- To było bardzo na rękę prezydentowi Erdoganowi, że w momencie dużych napięć z Unią Europejską, jedno z państw członkowskich tak wyraźnie poparło jego działania - mówi w "Więcej Świata" Veronika Jóźwiak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego premier Węgier Viktor Orban twierdzi, że turecka interwencja w Syrii została przeprowadzona również w interesie jego kraju?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Piotr Pogorzelski Turcja Węgry Unia Europejska Syria

Premiera spektaklu muzycznego "Krzyżacy" w Teatrze Polskiego Radia

"Krzyżacy" to słuchowisko w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego do słów pieśni Jacka Korczakowskiego. Główne wątki opowieści to wątek romansowy  - miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w nim Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 r.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy Teatr Polskiego Radia Fryderyki Janusz Kukuła MUZYKA

Jonathan Carroll: dobrą książkę można interpretować na wiele różnych sposobów

- Jeśli pisarzowi się poszczęści, to jego książka da czytelnikowi coś więcej, niż tylko fakt przeczytania książki. Da coś, co w jakiś sposób rozwinie się w przyszłości - mówi w magazynie "Moje książki" w radiowej Jedynce autor takich powieści jak "Kraina Chichów", "Całując ul", "Zaślubiny patyków", "Kąpiąc lwa" i najnowszej "Mr Breakfast".
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA KULTURA

J. Mosiński: D. Tusk na chwilę usunie się w cień, ale wróci

- Być może na chwilę Donald Tusk się usunie w cień, ale powróci - być może wcześniej, niż się to wydaje Grzegorzowi Schetynie - mówił w radiowej Jedynce poseł PiS Jan Mosiński. Gościem "Debaty Jedynki" była również posłanka KO Barbara Dolniak.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce POLSKA polityka wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość PiS koalicja obywatelska Antoni Trzmiel Barbara Dolniak Donald Tusk