Polskie Radio
Section05

prawo

Artur Dziambor o Marszu Niepodległości: moje zaproszenie dla Rafała Trzaskowskiego było szczere

- Moje zaproszenie na Marsz Niepodległości dla p. Trzaskowskiego było szczere. Gdyby przyszedł na Marsz, byłbym zadowolony, tak jak i wiele innych osób - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Dziambor, poseł Konfederacji. Gościem audycji "Dwie strony" był także Marcin Porzucek z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Rafał Trzaskowski patriotyzm Artur Dziambor POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy nastąpi ostatni raz?

Zmianę czasu reguluje obowiązująca dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października". Niemal dwie dekady później na horyzoncie pojawiła się wizja rezygnacji z tego ustalenia, bowiem we wrześniu 2018 roku Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Jakie zapisy obowiązują obecnie?
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA zegar Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej zegarek

Wiceszef MON o pomysłach opozycji ws. budowy zapory: brakuje jeszcze, żeby w przetargu startowali Białorusini

- Brakuje jeszcze, żeby firmy białoruskie startowały w tym przetargu. Względy bezpieczeństwa są w tym przypadku absolutnie nadrzędne - powiedział w Polskim Radiu 24 o pomysłach przeprowadzenia otwartego przetargu na budowę zapory na granicy Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Białoruś budowa Sejm Senat bezpieczeństwo Wojciech Skurkiewicz POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Prawo do informacji jest niezwykle ważne". Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do medyków

- Zwróciłem się do kierowników placówek wykonujących działalność leczniczą z prośbą o to, aby zaapelowali do pracowników o empatyczne podejście. Prawo do informacji jest niezwykle ważne. Gdy będziemy właściwie poinformowani, będziemy aktywniej uczestniczyć w procesie leczenia - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Zobacz więcej na temat:  medycyna społeczeństwo zdrowie POLSKA ustawa lekarz Henryk Szrubarz

Sąd uchylił zgodę na Marsz Niepodległości. Smoliński: to jawna prowokacja, bo do stolicy przyjadą tysiące ludzi

- Pamiętamy te prowokacje organizowane przez ludzi ministra Sienkiewicz z PO, kiedy spalono budkę przy ambasadzie radzieckiej co przeszło bez echa, dziś posypałyby się gromy na rządzących jeśli do tego by doszło - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński z PiS. Gościem audycji był także Marek Balt, eurodeputowany Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Marsz Niepodległości 11 listopada sąd Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska

Kara dla Polski nałożona przez TSUE. Żurawski vel Grajewski: tę uzurpację należy odrzucić

- Europejski Trybunał Sprawiedliwości działa absolutnie poza traktatami unijnymi, nie należy się cofać, a uzurpację należy odrzucić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując kary dla Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Sprawiedliwości sądownictwo Sąd Najwyższy rząd Mateusza Morawieckiego Polska w Unii Europejskiej

Wielka Brytania: uniwersytety przeciw pro-life. Kolejny atak na obrońców życia

Katoliccy studenci doświadczają coraz poważniejszych prześladowań na brytyjskich uczelniach. Nominacja ks. Davida Palmera na kapelana Uniwersytetu w Nottingham została zablokowana wyłącznie dlatego, że publikował on tweety sprzeciwiające się aborcji i eutanazji. - W tych czasach prawie niemożliwe jest bycie katolikiem na uniwersytecie, jeśli otwarcie wyznaje się swoją wiarę – przyznał duchowny. To kolejny przykład działań przeciwko wartościom chrześcijańskim.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Za życiem ŚWIAT wolność słowa Wielka Brytania edukacja studia społeczeństwo

Hiszpański sąd zakazał chrystianofobii i seksualizacji dzieci w szkołach. Środowiska LGBT straszą... Polską

Sąd w Walencji przyznał rację organizacji Prawników Chrześcijańskich i nakazał prewencyjne wycofanie książek "z perspektywy i o tematyce LGTBI", które lokalne władze miasta Castellon rozprowadziły w kilkunastu publicznych szkołach średnich i w ośrodku dziecięcym. Sąd uznał treści tych publikacji za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania książki LGBT szkoła dzieci religia

"Teraz piłka leży po stronie rządu". Polacy po proteście ws. kopalni Turów

Około dwóch tysięcy osób protestowało wczoraj przed budynkiem unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przeciwko decyzji o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Byli to pracownicy tego zakładu, a także członkowie "Solidarności" z całej Polski. Jak zapowiadają - niewykluczone są kolejne działania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE protest demonstracje pieniądze polityka Czechy kopalnia Turów energetyka