Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Czy Polacy korzystają z prawa do urlopu? "Młodsze pokolenia potrafią brać życie pełnymi garściami"

Polscy pracownicy zyskali prawo do urlopu jako pierwsi w Europie. 16 maja 1922 roku Sejm II RP przyjął pionierską ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. Czy Polacy potrafią efektywnie odpoczywać i korzystają z należnego im prawa do urlopu wypoczynkowego? 
Zobacz więcej na temat:  urlop wypoczynek społeczeństwo podróże kodeks pracy urlop prawo infografika

25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 Piknik Naukowy Maciej Walecki Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio

"Wielkim lirykiem był". Andrzej Waligórski we wspomnieniach

- W momencie, gdy ktoś stwierdzał o nim, że jest poetą, zawsze od razu ripostował: "Nie, ja jestem satyrykiem". Nie wiem, dlaczego tak się przed tym bronił. Był fantastycznym lirykiem. Miał piękne skojarzenia, bardzo poetyckie, ciepłe, które otwierały inną furtkę w jego duszy - tak Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita" wspominał w archiwalnym nagraniu Andrzeja Waligórskiego. 10 maja minęło 30. rocznica śmierci legendy radiowego kabaretu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski Magda Mikołajczuk kabaret Polskie Radio Wrocław

Tadeusz Bielecki. Dlaczego jest nazywany następcą Romana Dmowskiego?

Urodził się w 1901 roku, był politykiem narodowym, parlamentarzystą II Rzeczpospolitej, honorowym przywódcą narodowców na emigracji, publicystą, autorem wspomnień "W szkole Dmowskiego". Dlaczego Tadeusz Bielecki jest nazywany następcą Romana Dmowskiego? Kiedy i jak z związał się z ruchem narodowym, jaką spuściznę po sobie pozostawił?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Roman Dmowski Młodzież Wszechpolska Dorota Truszczak Jan Żaryn

"Kilku zachodnim państwom może to odpowiadać". Prof. Grosse o blokowaniu przez Węgry sankcji UE

W Unii Europejskiej nadal jest brak zgody na embargo na import ropy z Rosji. Nie udało się przełamać impasu ministrom spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli. Porozumienie cały czas blokują Węgry, które domagają się kilkuletniego wyłączenia spod embarga i unijnego dofinansowania modernizacji ropociągów, by przełączyć się na inną ropę niż ta z Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2022 embargo Węgry ropa naftowa Unia Europejska sankcje Paweł Lekki

Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Prof. Liberadzki: to nasza europejska racja stanu

- Polska należy do tych państw, które są szczególnie zainteresowane rozszerzeniem NATO. Stanowisko polskiego rządu jest klarowne i dość jednoznaczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy. Dołączeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu sprzeciwia się jednak Turcja.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek NATO ŚWIAT Turcja Szwecja Finlandia Bogusław Liberadzki

Akt 5 listopada. "Niemcy i Austria szukały mięsa armatniego"

- I wojna światowa trwała już wówczas blisko 28 miesięcy. Każdego miesiąca ginęło na niej 100 czy 200 tysięcy żołnierzy. Najbrutalniej rzecz ujmując, z punktu widzenia sztabowców armii brakowało mięsa armatniego. Jego rezerwuarem, do tej pory niewykorzytanym, były obszary zagarnięte przez Niemcy i Austro-Węgry kosztem Imperium Rosyjskiego. Zamieszkiwała te obszary głównie ludność polska - mówił w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak​.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy rozbiory Polski Rosja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Ignacy Gogolewski. "Szczęście pomagało mi w tym zawodzie" [POSŁUCHAJ]

W ostatnią niedzielę, w wieku 90 lat, zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Miał 24 lata, kiedy zagrał Gustawa-Konrada w "Dziadach". Wcześniej rolę tę otrzymywali aktorzy powyżej czterdziestki. Popularny artysta mówił, że nie brakowało mu szczęścia w całej karierze. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalny reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Jubilat" o Ignacym Gogolewskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Ignacy Gogolewski Dorota Boniecka-Górny odeszli 2022 reportaż w Jedynce

"Mamy bardzo dużo zadań do wykonania". Kidawa-Błońska o wyborach parlamentarnych 2023

Donald Tusk apeluje do opozycji o utworzenie wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. - Obszarów, w których opozycja mówi jednym głosem, jest bardzo dużo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia społeczeństwo Piotr Gociek Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory parlamentarne

25. Piknik Naukowy. Od czego zależy kolor wody w morzu?

- Morze Czerwone na co dzień nie jest czerwone, ale tam zakwitają dosyć często pewne glony morskie, które dają intensywnie czerwony kolor. Wtedy morze faktycznie przybiera taką nietypową barwę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Darecki, kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Od czego zależy barwa wody w innych morzach?
Zobacz więcej na temat:  woda Morze Czerwone Morze Bałtyckie Krzysztof Michalski Piknik Naukowy 2022

Czyżewski: embargo byłoby dużym ciosem dla reżimu Putina

- Każdy dzień przedłużania się tych negocjacji to kolejna nadzieja dla Rosji, że do embarga nie dojdzie. Byłoby ono dużym ciosem dla reżimu Władimira Putina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rozmowach w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa wojna 2022 Michał Strzałkowski embargo Węgry

Breakout w nowych aranżacjach. Przybysz: z szacunkiem dla starego brzmienia

Zespół Rita Pax oddał hołd legendarnej grupie Tadeusza Nalepy. W maju ukazał się album "Piękno. Tribute to Breakout". - Być może istnieje na tej płycie taka harmonia pomiędzy tym, co wprowadziliśmy zupełnie nowego, a tym, co było jakby nie do ruszenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Przybysz. W jaki sposób udało się to pogodzić?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska płyta paulina przybysz Breakout Tadeusz Nalepa

25. Piknik Naukowy. Jakie atrakcje czekają zwiedzających w tym roku?

W najbliższą sobotę, 21 maja, odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czyli największa w Europie naukowa impreza plenerowa. Z uwagi na to, że tegorocznym motywem przewodnim jest woda, dowiemy się m.in. o tym, czy ryby mogą pływać w miodzie, i odkryjemy tajemnice wnętrza lodowców. 
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio Piknik Naukowy 2022 społeczeństwo NAUKA Maciej Walecki woda globalne ocieplenie

"Nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu". Wspomnienie o Jerzym Treli

- O Jerzym Treli można powiedzieć, że nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu. W którymś z wywiadów wspominał o tym, że wiele życia upłynęło mu na tej fikcji teatralnej czy filmowej, którą jako aktor kreował - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela aktorzy TEATR Kraków wspomnienie Kazimierz Kutz Andrzej Wajda

Jarosław Sachajko: Putin wywołuje gigantyczny kryzys żywnościowy

- Putin rozpętał wojnę na wielu poziomach, po pierwsze militarnie oraz na naszej granicy białoruskiej, próbując w Polsce zrobić kryzys humanitarny, przerzucając migrantów ekonomicznych, ale również robi gigantyczny, światowy kryzys żywnościowy - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Kukiz'15 Jarosław Sachajko wojna na Ukrainie Ukraina Rosja rolnictwo Katarzyna Gójska Henryk Kowalczyk