Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Pies na pokładzie samolotu. W jakich warunkach latają czworonogi?

W Stanach Zjednoczonych działalność rozpoczyna linia lotnicza dla psów i ich właścicieli. Niektórzy widzą w tym żartobliwą kampanię marketingową, jednak usługa może być początkiem nowej gałęzi biznesu. A jak to wygląda w Polsce? Jeśli psiak jest zbyt duży, musi podróżować w... luku bagażowym. To z kolei łamie serca ich właścicieli, którzy próbują na różne sposoby wprowadzić zwierzaka na pokład.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Józef Niewiarowski Robert Grzędowski pies zwierzęta samoloty podróże

Niezwykły projekt "Współgłosy". "Porwała mnie radykalna gotowość na wszystko"

Osoby z niepełnosprawnościami, tworzące chór w projekcie "Współgłosy", nie uznają żadnych półśrodków i są gotowe na każde wyzwanie - tak o uczestnikach tego projektu mówią artyści biorący w nim udział. Marcel Baliński, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia opowiedzieli w "Poranku Dwójki" o kulisach przedsięwzięcia i satysfakcji, jaką można dzięki niemu osiągnąć.
Zobacz więcej na temat:  terapia śpiew niepełnosprawność Dwójka Roch Siciński Marcel Baliński Magdalena Koleśnik Bartosz Bielenia

Najmłodsi grają Chopina. Ruszył Festiwal w Szarfani

Dobiegły końca przesłuchania najmłodszej I grupy wiekowej podczas 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Młodzi pianiści w wieku od 8 do 10 lat prezentowali swoje pianistyczne umiejętności. Uczestnicy tej grupy wiekowej wykonywali dowolnie wybrany utwór Jana Sebastiana Bacha, dowolnie wybrany utwór Fryderyka Chopina oraz utwór o charakterze wirtuozowskim.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia fortepian pianino Fryderyk Chopin Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

Bartłomiej Mróz - parabadmintonista, który nie zna limitów, przed startem w Paryżu

Parabadmintonista Bartłomiej Mróz przygotowuje się do swoich drugich igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się w Paryżu. W audycji "Ludzie" opowiedział o sporcie, który uprawia, trudach życia codziennego i znaczeniu sportu w jego życiu oraz o tym, w jaki sposób stara się promować grę w badmintona. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Zawioła paraolimpiada niepełnosprawność aktywność aktywność fizyczna

Jak uczynić świat lepszym? Przesłanie Jana A.P. Kaczmarka

21 maja odszedł Jan A.P. Kaczmarek. O tym, że był kompozytorem muzyki, która wbrew modom, schematom i stereotypom zawojowała świat, wiedzą wszyscy. Nie wszyscy wiedzą, że laureat Oscara z 2005 roku był także człowiekiem idei. W tym wydaniu "Trójki pod księżycem" przypomnieliśmy, jakie przesłanie nam pozostawił.
Zobacz więcej na temat:  Jan A. P. Kaczmarek Jan A.P. Kaczmarek Tomasz Man Jacek Kopciński Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Anna Rusowicz z albumem "Dziewczyna słońca"

Anna Rusowicz prezentuje kolejny album - zarówno w wersji winylowej, jak i na płytach CD - wypełniony słonecznym blaskiem, życiową mądrością i paradą muzycznych wspaniałości.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Anna Rusowicz Agencja Muzyczna Polskie Radio Agencja Muzyczna Polskiego Radia płyta MUZYKA Paweł Zalewski Krzysztof Zagajewski Tomasz Świerk Marcin Cichocki Marta Zalewska Rafał Gańko Sebastian Stanny Marcin Gańko Jarosław Bothur Marcin Jadach Tomasz Waldowski Bogusz Wekka

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. "Wiedział, co chce powiedzieć i wspaniale potrafił to przekazywać"

Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny – tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka ci, którzy mieli okazję go poznać. Laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” zmarł w wieku 71 lat po długiej i ciężkiej chorobie. W audycji "Wybieram Dwójkę" kompozytora wspominali Krzysztof Herdzin i Mariusz Gradowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan A.P. Kaczmarek Jan A. P. Kaczmarek śmierć Krzysztof Herdzin Mariusz Gradowski Dwójka

Big Cyc o nowej płycie "Manifesto": muzycznie dbamy o to, żeby było różnorodnie

Big Cyc wraca z nowym przebojowym albumem "Manifesto". - Big Cyc jest dowodem tego, że młodość to nie jest kwestia wieku, tylko kwestia ducha i nastawienia do życia. Jeżeli mamy pozytywne nastawienie do życia, tak jak w piosence tytułowej "Manifesto", to naprawdę możemy czuć się młodzi w wieku 50, 60 czy nawet 70 lat - mówi w radiowej Jedynce Krzysztof Skiba.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy Big Cyc Rock Kobranocka Wilki albumy roku album piosenka Lady Pank Opole Krzysztof Skiba

Yang Lian z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2024 [WIDEO]

Yang Lian, wybitny chiński poeta i działacz na rzecz wolności słowa, odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali 23 maja 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Partnerem Strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024 jest Fundacja PZU. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Zbigniew Herbert literatura KSIĄŻKA poezja Chiny Teatr Polski w Warszawie Biblioteka Narodowa Tomasz Różycki Sebastian Wypych Piotr Kopietz The New Vibes Duo Jolanta Zabarnik-Nowakowska Fundacja im. Zbigniewa Herberta Aleš Šteger Ryszard Krynicki

Nachum: intrygujące szaleństwo żydowskiej muzyki z jazzującymi akcentami

Nachum jest nazwą projektu muzycznego, który wystąpi w niedzielę, 26 maja, w muzeum Polin. Jego nazwa pochodzi od imienia żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, kompletnie zapomnianego w Polsce, a wciąż bardzo popularnego w USA i Izraelu. A w składzie znakomitości rodzimej sceny muzycznej: tej mainstreamowej i tej niezależnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Żydzi POLIN muzyka żydowska Jazz Noam Zylberberg Agnieszka Obszańska Trójka muzyka ludowa

Euro Vibe w Czwórce. Co nam daje Unia Europejska? Poznaj jej możliwości i idź na wybory

W Czwórce w cyklu "Euro Vibe" skracamy dystans między Polską a Brukselą. Nasi eksperci podkreślają, że Unia Europejska to my. - Jej wpływ na nasze życie jest podstawowy tak bardzo, że nawet tego nie zauważamy - podkreśla Piotr Wolski, szefa działu prasowego w Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce. W Czwórce zapraszamy na codzienny Euro Vibe. Tuż po 17.00 serwujemy europejski niezbędnik przedwyborczy, by przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca, wiedzieć więcej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Jędrzej Rosiewicz Unia Europejska Erasmus studenci rozwój Parlament Europejski

Piotr Dumała o "Fin del mundo?": robienie filmu fabularnego jest jak wielka impreza

- Raz człowiek ma ochotę na bycie samemu, raz chciałby pójść na jakąś imprezę. Robienie filmu fabularnego to właśnie trochę taka wielka impreza. Też zaczyna się od samotności, bo trzeba napisać scenariusz, ale później już jest szukanie odpowiednich współpracowników, aktorów, castingi, szukanie lokacji itd. Sama praca na planie jest jak pole bitwy, ale może to być przyjazne pole bitwy - mówił w Dwójce Piotr Dumała, reżyser filmu "Fin del mundo?".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dumała kino FILM KULTURA Dwójka Marcin Pesta Gabriela Muskała Stanisław Brudny

Bartosz Panek: Pegeery to miejsca, które nie zniknęły. Są tam ludzie zasługujący na uwagę [WIDEO]

W pegeerach wszystko należało do państwa, nawet mieszkania. - Znaleźli się tam ludzie, którzy szukali lepszego życia. Państwo dawało im obietnicę dachu nad głową, pracy. To przyciągało tysiące osób, które zdecydowały się na okropnie ciężką pracę - mówi Bartek Panek, autor reportażu "Zboże rosło jak las". - To są doświadczenia ludzi, którzy wciąż żyją wśród nas. Wystarczy ich o to zapytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo PRL Bartosz Panek PGR rolnictwo reportaż ludzie