Polskie Radio
Section05
historia Europy

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Łukasz Orbitowski o "Stuleciu Jakowa": wielka historia z małej perspektywy

- Jakow to człowiek, który robił złe rzeczy, ale zachował w sobie sumienie, może dlatego tak bardzo lubimy tę postać. Autor bardzo chciał, żeby ta książka była w Polsce czytana, żeby dotarła do ludzi, by pomóc trochę lepiej poznać wspólnotę losu naszego i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem mówił w PR24 o książkowych nowościach.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Ukraina historia Europy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy

Akt 5 listopada. "Niemcy i Austria szukały mięsa armatniego"

- I wojna światowa trwała już wówczas blisko 28 miesięcy. Każdego miesiąca ginęło na niej 100 czy 200 tysięcy żołnierzy. Najbrutalniej rzecz ujmując, z punktu widzenia sztabowców armii brakowało mięsa armatniego. Jego rezerwuarem, do tej pory niewykorzytanym, były obszary zagarnięte przez Niemcy i Austro-Węgry kosztem Imperium Rosyjskiego. Zamieszkiwała te obszary głównie ludność polska - mówił w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak​.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy rozbiory Polski Rosja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Rosjanie ukradli bezcenne złoto Scytów z muzeum w ukraińskim Melitopolu

Jak podała Polska Agencja Prasowa, rosyjscy żołnierze, okupujący Melitopol w południowo-wschodniej Ukrainnie, ukradli z tamtejszego Muzeum Krajoznawczego cenne eksponaty. Wśród utraconych artefaktów znajduje się między innymi kolekcja scytyjskiego złota. Jest to jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja kradzież muzeum odkrycia i ciekawostki archeologia Europa historia Europy

Kiedy skapitulowały Niemcy w II wojnie światowej? Dr Jabłonka o wielu zakończeniach pożogi

- Zakończenia wojny następowały na czterech różnych frontach II wojny światowej w Europie i Azji - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. Dodał, że "dla całej Europy zakończenie II wojny światowej było w Reims", podczas, gdy Rosja za tę datę uznaje podpisanie traktatu w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański II wojna światowa historia Europy historia Polski

Nie żyje Stanisław Szuszkiewicz. Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi

– My, białoruska opozycja demokratyczna, zawsze mówiliśmy, że musimy sami zmienić sytuację panującą w naszym kraju. Musimy sami doprowadzić do demokratyzacji naszego państwa. Ale nie możemy tego zrobić, dopóki Rosja popiera Łukaszenkę, a rosyjskie media głoszą, że jest najlepszym białoruskim prezydentem – mówił Stanisław Szuszkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Stanisław Szuszkiewicz Białoruś ZSRR śmierć

Wizyta Piotra Glińskiego w Waszyngtonie. Wicepremier odwiedził Muzeum Pamięci o Holokauście

Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Pamięci o Holokauście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Podczas spotkania z kierownictwem tej instytucji wicepremier rozmawiał o współpracy muzeum z polskimi instytucjami i oddał hołd ofiarom Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Holokaust muzeum historia Europy dyplomacja Waszyngton ŚWIAT Ameryka

"Wiking" czyli Hamlet Barbarzyńca

W kwietniu 2022 roku na ekranach polskich kin pojawił się film "Wiking" w reżyserii Roberta Eggersa. Autor zabiera widzów w krwawy i okrutny świat księcia Amletha, skandynawskiego wojownika, który szuka zemsty na mordercy swojego ojca. Opowieść ta inspirowana jest "Hamletem" Szekspira oraz duńską kroniką pochodzącą z początku XIII wieku. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Skandynawia Islandia Dania Hamlet William Szekspir literatura legendy mitologia średniowiecze Wikingowie Słowianie premiera historia Europy

"Całe moje życie, długie czy krótkie, poświęcę imperium". Elżbieta II kończy 96 lat

21 kwietnia królowa świętuje tylko urodziny prywatne. Jako władczyni przysługują jej ponadto urodziny oficjalne, które, zgodnie z wielowiekową tradycją brytyjskiej monarchii, przypadają zawsze w jedną z czerwcowych sobót. Jednak gdy Elizabeth Alexandra Mary Windsor przyszła na świat w 1926 roku, nikt nie spodziewał się ani tego, że kiedyś będzie królową, ani tego, że tak szybko zasiądzie na tronie.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II HISTORIA książę William Wielka Brytania książę Filip historia Europy Anglia królestwo król

Żeby przechytrzyć wroga. Sobowtóry wielkich władców

Przez całe wieki szefowie policji, kontrwywiadu i ochrony osobistej monarchów używali sobowtórów władców, żeby przechytrzyć przeciwnika. - Dla bezpieczeństwa taką praktykę do dzisiaj stosują szefowie czy władcy państw. Saddam Husajn miał drużynę klonów, sobowtóra ma też podobno Władimir Putin - opowiada Przemysław Słowiński.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Europy historia Polski KSIĄŻKA Jakub Jamrozek