Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wspomnienie Jana A.P. Kaczmarka. "Był człowiekiem sukcesu, ale również i ogromnej wytrwałości"

W 2023 roku obchodził 70. urodziny. W 2005 roku został laureatem Oscara 2005. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły "za osiągnięcia życia". Był kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, twórcą Festiwalu Transatlantyk. Jan A.P. Kaczmarek odszedł 21 maja 2024 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Jan A.P. Kaczmarek Jan A. P. Kaczmarek muzyka filmowa kompozytor Paweł Sztompke Waldemar Modestowicz

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz Katarzyna Bąkowicz media fake news Jędrzej Rosiewicz

Andrzej Chyra: sztuka jest po to, żeby pozwolić nam lepiej zobaczyć świat

Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był aktor i reżyser Andrzej Chyra. Pretekstem do spotkania i rozmowy o istocie aktorstwa oraz pasji do sztuki są premiera spektaklu "Elizabeth Costello" z Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz premiera "Filmu dla kosmitów". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra Martyna Podolska aktorstwo TEATR spektakl premiera film polski Maja Ostaszewska Magdalena Popławska Jan Peszek

Biografka: trudno powiedzieć, czy Roman Wilhelmi zafascynował mnie bardziej jako aktor, czy człowiek

- Roman Wilhelmi oddał swojej pracy, teatrowi, filmowi i telewizji, absolutnie wszystko. A z drugiej strony miał swoje słabostki, załamania, problemy z nałogami. Ta dychotomia była bardzo ciekawa, trudna do opisania, ale im głębiej wchodziłam w tę historię, tym bardziej mnie ona wciągała - mówiła w Dwójce Magda Jaros, autorka książki "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roman Wilhelmi biografia książki film polski Jakub Kukla aktorzy Magda Jaros

Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu

Drugi etap inicjatywy JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego patronem jest Trójka, rozpoczął się w kwietniu. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. W przedsięwzięciu bierze udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. Jednym z jej przedstawicieli jest gitarzysta i kompozytor Kuba Wójcik, który właśnie wrócił z Indii i Bangladeszu i w opowiadał o tym w rozmowie z Tomaszem Żądą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jazz Jazz Po Polsku MUZYKA koncerty Indie Bangladesz Piotr Damasiewicz Tomasz Żąda Trójka

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek dyplomacja Patryk Pleskot Dwójka

Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda Pałac Krasińskich Biblioteka Narodowa wystawa Warszawa

Media społecznościowe a środowisko. Czy korzystanie z internetu ma wpływ na przyrodę?

Do tego, że za korzystanie z mediów społecznościowych płacimy, oglądając reklamy, już się przyzwyczailiśmy. Dodatkowym kosztem jest jednak energia elektryczna i emisja dwutlenku węgla, jakie wiążą się z zapisywaniem treści na serwerach. Każde nasze zapytanie w wyszukiwarce, każde zdjęcie przesłane w komunikatorze wyzwala gigantyczny ruch na całym świecie i mocno wpływa na środowisko.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Majchrzak Robert Grzędowski Trójka internet ekologia środowisko przyroda technologie media społecznościowe

Sztuczna inteligencja zdała maturę z języka polskiego. Jest apel o pilne zmiany w szkołach

Sztuczna inteligencja rozwija się w szalonym tempie. Fundacja Zwolnieni z Teorii sprawdziła czy model językowy Prymus zda maturę z języka polskiego. Okazało się to możliwe i AI zdało egzamin na 62 procent O tym jak wyglądały przygotowania do tego eksperymentu oraz jakie zmiany należy wprowadzić w systemie edukacji mówili w "Poranku Dwójki" Ewa Siemińska i Emir Schahed.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sztuczna inteligencja Emir Chahed Ewa Siemińska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek edukacja szkoła

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat

Jak przekazała żona Jana A.P. Kaczmarka, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, w komunikacie Polskiej Fundacji Muzycznej: "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej". Jan A.P. Kaczmarek cierpiał na zanik wieloukładowy - chorobę MSA, rzadkie schorzenie neurologiczne. Kompozytor niedawno obchodził 71 urodziny (29 kwietnia). 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Jan A. P. Kaczmarek Jan A.P. Kaczmarek Jan Kaczmarek muzyka filmowa kompozytor odeszli 2024 Transatlantyk

Mieszkania na wynajem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku?

Przed nami gorączka poszukiwań studenckich mieszkań. Lada moment maturzyści dowiedzą się, gdzie mają szanse studiować. Z kolei część z tych, którzy już posiadają indeks, zechce pewnie w ciągu wakacji zmienić lokum. Na przeniesienie się do nowych czterech kątów mogą zdecydować się również ci, którzy studia mają za sobą. Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się o spadku popytu nawet o połowę i o niższych o kilkanaście procent cenach. Jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Martyna Masztalerz mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości wynajem mieszkań

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kosmos astronomia inżynieria NAUKA Polska Akademia Nauk astronautyka