Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Zagrożenie terrorystyczne w cyberprzestrzeni. Premier wprowadził pierwszy stopień alarmu

Z powodu ataku w internecie na ukraińskie strony rządowe premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP) - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru alarmowego 112.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Ukraina cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo społeczeństwo

Rzecznik rządu odpowiada Tuskowi ws. Rady Medycznej: miał okazję się wykazać

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że "gdy Donald Tusk był premierem sam miał okazję wykazywać się w różnych trudnych momentach". - Jednak jak była inflacja nie było tarczy antyinflacyjnej, jak był kryzys gospodarczy, nie było żadnej poważnej tarczy antykryzysowej - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Müller Donald Tusk Adam Niedzielski POLSKA zdrowie pandemia pieniądze ceny PiS PO społeczeństwo

108. rocznica urodzin bł. ks. Jana Machy. W Katowicach odsłonięto tablicę z płaskorzeźbą męczennika

W Katowicach odsłonięto tablicę z płaskorzeźbą błogosławionego księdza Jana Machy, zabitego przez Niemców śląskiego kapłana i męczennika. Jak przypominał ksiądz Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej, we wtorek przypada 108. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Katowice beatyfikacja Kościół aktualności katolickie społeczeństwo

Ruszył rodzinny kapitał opiekuńczy. Marlena Maląg o pierwszych wnioskach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała we wtorek, że "rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujące ponad 372 tys. dzieci". - To ponad 60 proc. wszystkich dzieci, które mają być objęte świadczeniem w 2022 r. - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  rodzina POLSKA społeczeństwo Marlena Maląg infografika Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pieniądze

Wysokie zaufanie Polaków do premiera. Prof. Maliszewski: to efekt rządowej polityki walki z inflacją

- My na wysoką inflację zareagowaliśmy odpowiednią tarczą, czyli obniżaliśmy podatki związane z paliwem czy energią, a Donald Tusk - a inflacja wyższa od zakładanej była przez 1/3 jego kadencji - nie tylko na to nie reagował, ale co więcej, podatki podwyższał - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski (szef Rządowego Centrum Analiz). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA polityka inflacja Mateusz Morawiecki sondaż tarcza antyinflacyjna

W 2022 roku nie będzie wyprzedaży rocznika. Będą za to podwyżki cen nowych aut

– W 2022 roku zamiast zwyczajowej wyprzedaży rocznika, czekają nas dalsze podwyżki cen samochodów (średnio o 15-20 proc. rok do roku) prognozuje wiceprezes Carsmile Michał Knitter. Zdaniem eksperta, co najmniej do końca 2022 roku potrwają ograniczenia w produkcji samochodów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja handel samochody samochody hybrydowe samochody elektryczne Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Giełda finanse COVID-19 koronawirus społeczeństwo ŚWIAT

Projekty wsparcia seniorów. MFiPR: 9 mln zł na pomoc osobom starszym i z niepełnosprawnościami

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało o przyznaniu finansowania z funduszy europejskich projektom wspierającym między innymi osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami. Beneficjentami są organizacje pozarządowe z województw podlaskiego i podkarpackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomoc pieniądze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej senior niepełnosprawni Grzegorz Puda niepełnosprawność

PROGNOZA POGODY Pogodnie, możliwe słabe opady śniegu. Sprawdź prognozę pogody na wtorek

Według prognozy we wtorek w ciągu dnia w całym kraju będzie dość pogodnie. Synoptyk Dorota Pacocha wskazała, że jedynie we wschodniej części Polski może popadać słaby śnieg lub deszcz ze śniegiem. Ponadto IMGW wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami dla całej północnej części kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda prognoza pogody deszcz śnieg zima społeczeństwo GDDKiA wiatr

POLSKI ŁAD "Bilans będzie pozytywny, ale w błędach nie można tkwić zbyt długo". Prof. Modzelewski o reformie podatków

- Dla zdecydowanej większości Polaków będzie to reforma pozytywna - mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca problematyki podatkowej i wiceminister finansów w latach 1992-96. Zaznacza jednak, że "jeśli chodzi o kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to rząd zaliczył wpadkę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład podatki kwota wolna od podatku składka zus pieniądze społeczeństwo

"Nabywcy mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy". Kontrola NIK w GIS

Jak wynika z kontroli NIK "w latach 2017-2020 w Głównym Inspektoracie Sanitarnym złożono prawie 63 tys. powiadomień o wprowadzeniu do obrotu nowego suplementu diety. GIS zbadał tylko 11 proc. z nich, co oznacza, że przez kilka lat nabywcy mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Najwyższa Izba Kontroli NIK Główny Inspektor Sanitarny GIS suplementy diety Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo zdrowie

"Koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat". Jak wygląda sytuacja epidemiczna na świecie?

Przez Australię przechodzi największa w historii fala infekcji koronawirusem, napędzana bardziej zakaźnym wariantem omikron. W Hiszpanii - jak wskazały władze - rekordowa liczba zakażeń pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem wzrosła o nienotowaną wcześniej liczbę 205 punktów. Z kolei we Włoszech dzienna liczba badań była dwukrotnie niższa, znacznie mniejsza była też liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa. Sytuacja uspakaja się także w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Czechach wprowadzono nowe restrykcje. Zdaniem szefa Pfizera Alberta Bourla "koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Wielka Brytania Czechy Francja koronawirus COVID-19 omikron pandemia zdrowie społeczeństwo

TYLKO U NAS Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski. "Chcemy zacząć nowe życie"

- Chcemy nauczyć się języka, znaleźć pracę i dalej się rozwijać - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jana Niedzvetskiy, która wraz z mężem i synkiem przyleciała do Warszawy z Kazachstanu. Jana jest jedną z 10 osób, które zostały włączone do programu repatriacji realizowanej od 2000 r. przez państwo polskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazachstan repatriacje repatrianci II wojna światowa gułag Związek Radziecki historia Polski społeczeństwo TYLKO U NAS serwis wschodni